دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

توجه به اسطوره­ها

برخی نوگراها به دوران خوش و طلایی گذشته جماعات بدوی که در هماهنگی و توازن با طبیعت بودند نظر داشتند.برای مثال اشاره­های تی.اس.الیوت به اسطوره­ها در شعرسرزمین بی­حاصل(The wast Land) تأکیدبركيفيات حقيرومبتذل زندگي مدرن، حياتي آكنده ازآدم­هاي معمولي درقياس با قهرمانان شكوهمندواسطورهاي عصرطلايي است.

نگاه معرفت‌شناسی مدرنیسم

ظهور درون‌مایه‌های پرستش دربارۀ خود تجربه، جستجو برای زمینه‌ای از معنا در جهان بدون خدا، امید داشتن به جهان مدرن و اینکه چگونه مي‌توان با آن روبرو شد. در آثار مدرنیستی تلاش برای نیل به آینده ای بهتر درونمایۀ بسیاری از آثار ادبی است. یک مدینۀ فاضله، یک نظم غایب و یک کمال مطلوب به طور ضمنی دلالت می­شود(پاینده،1388: 68) انسان دوره مدرن هنوز به وجود جهانی در بیرون از ذهن خود اعتقاد دارد اما از آن ناامید شده و به این سبب به دنیای درونی خود پناه آورده است. در رمان مدرن بحث بر روی معرفت‌شناسی است. بر خلاف رمان‌های پست‌مدرن که نگاه وجود شناسانه دارند، یعنی در رمان‌ مدرن هنوز به وجود واقعیتی اطمینان دارند و در پی شناخت آن هستند. در‌آثار مدرن معمولاً سؤال می‌شود این دنیایی را که من جزیی از آن هستم چگونه مي‌توانم تفسیر کنم و خود من در این دنیا چه هستم.

 

 

ضد قهرمان

 در طرح رمان‌های مدرن هر دو عنصر بخت‌برگشتی و کشف حقیقت وجود دارد. شخصیت‌های رمان در رمان‌های مدرن معمولاً دو وجه دارند. وجه علنی و وجه خصوصی. آن‌ها شخصیت‌هایی هستند که با جامعه هم‌سازی ندارند و با آن نمی‌جوشند. به مقام‌های مهم اجتماعی توجه ندارند، اخلاق متعارف را زیر پا مي‌گذارند و ژست‌های قهرمانان سنتی را به تمسخر می‌گیرند .(پاینده،1383: 34) قبل از آغاز قرن 20 اغلب جامعه غرب را مردم طبقه بورژوا تشکیل می‌دادند که بر اثر پیشرفت و ظهور یکباره مدرنیته در شهرها پیدا شده بودند و نسبتاً زندگی مرفهی را تجربه می‌کردند و هر روز به دنبال اختراعی تازه و کشفی جدید بر غرور و امید آنها افزوده می‌شد. در این دوره ستایش و تمجید از آینده‌ای مبتنی بر صنعت وتکنولوژی سرعت و تحرک جوامع شهری همچنان در‌ آثار مدرنیستی دیده می‌شد. همان­گونه که پیشتر گفتیم، آلودگی‌ها، شلوغی شهرها، شیوع بیماری‌های جدید و از طرفی گسترش جنگ‌های ناشی از پیشرفت سلاح‌ها و ظهور سلاح‌های کشتار جمعی و فجایع به بار آمده در جنگ‌های جهانی، مردم را نسبت به این پیشرفت‌ها بدبین کرد و نشانه‌های این سرخوردگی در شخصیت‌های داستان‌های مدرن نمایان شد. پس به جای قهرمان و شوالیه‌های جنگجو و پرنس‌های زیبا و شجاع، چهره‌هایی پیدا شدند که گونه‌ای بیماری و افسردگی را به نمایش می‌گذاشتند؛ قهرمان این دوران انسانی معمولی و مبتذل بود.

 

بحران واقع­نمایی

 رمان مدرن از بازنمایی واقعیت گریزان است. به عبارت دیگر بیانگر نیست. این جنبه بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم از دیدگاه فلسفی ناشی از برخی تحولات تکنولوژیکی از سویی و برداشتی نوین از واقعیت در نزد مدرنیسمت­هاست.(هاجری، 1381: 145) به این معنا که پیدایش دوربین عکاسی و فیلمبرداری و سینما توپوگراف ، و اقتدار این اختراع در بازتولید سریع و دقیق واقعیت  نقطۀ پایان تسلط چندین ساله نویسندگان در این کار بود. علاوه بر آن دید کلی نویسندگان از واقعیت تغییر پیدا کرده بود. یعنی دیگر واقعیت برای نویسنده به منزلۀ حظور خارجی پدیده ها نیست، و به گزارش غیر ارادی واقعیت نمی­پردازد، بلکه نویسندگان خودجهانی می­آفرینند و آن را توصیف می­کنند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی