دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

آثار مدرنیستی ابتدایی

بسیاری معتقدند رمان مدرنیستی ابتدا در فرانسه و سپس در انگلستان در کارهای جیمز(Henry James،‌ کنراد(Jozef konrad)، جویس و لارنس(D.H.Lawrence) به وجود آمد. بعد از جنگ دوم جهانی چالز مورگان(Charles Morgan) جانشین هنری جیمز شد و پرشورترین شاعر جوانی که مدرنیسم را ادامه داد، توماس(Dylan thomas) بود. در میانۀ دهۀ 1990 نسل جدیدی از نویسندگان شروع به اعمال فشار به مدرنیست‌ها کردند. در روزنامه‌ها به آن‌ها جوانان خشمگین(Angry Young Man) می‌گفتند، که خواستار بازگشت به دورۀ رئالیسم بودند.

 از لحاظ فلسفی دورۀ مدرن را دارای سه خصیصه دانسته‌اند، که اولین آن‌ها خردگرایی یا عقل­گرایی (Rationalism) است. در سال 1730 گوتشه(Gutsche) رسالۀ جستجوی یک فن شعر انتقادی را منتشر ساخت. نویسنده در این رساله کوشیده بود تا دستورهای لازم را بر اساس عقل تبیین کند. وی بیان می‌کرد که چون شعر تقلید طبیعت است و طبیعت هم امری معقول و محتمل است، پس آنچه نامعقول و نامحتمل است، باید از شعر حذف شود؛ یعنی عقل را در شناخت شعر مؤثر می‌دانستروشنگری پدیده‌ای بود که راه را برای انقلاب کلی در قرن 19 فراهم ساخت. در نیمه دوم قرن تعقل‌گرایی انتقادی توانست بیش از همه با فلسفه کانت و بعد از آن هگل به تمام آنچه مارتین لوتر در دوره رنسانس برای آن تلاش کرده بود دست یابد. (زرین­کوب 1357: 419). اعتقاد به اینکه هر امری دربارۀ حقایق اساسی را می‌توان به وسیلۀ عقل بشری تبیین نمود و هر پدیده را می‌توان به وسیلۀ عقل به دور از اندیشه‌های متافیزیکی تفسیر کرد.

    از نخستین حرکت‌های انسان در جهت عقلانی کردن و شناخت جهان جاندار انگاری است. یعنی محدود کردن هستی (ابژه) در ذهن (سوژه) و تسلط دومی بر اولی(فرهاپور،1375: 267) . توضیح آنکه عقل بشر بخشی از نیروهای غریزۀ انسان محسوب می‌شود که از همان ابتدای آفرینش در پی تبدیل ذهنیات و انتزاعیات به ابزاری کارآمد بود. از آن جمله می‌توان خط هیروگلیف را مثال زد که نوعی تلاش برای جدایی کلمه از تصویر و تبدیل شدن آن به علم و هنر بود. عقل به عنوان ابزار صیانت بشر در مقابل طبیعت و مهار کردن آن به کار گرفته شد اما این تقابل نتیجۀ عکس داشت، جامعه‌ای که قرار بود انسان را از اسارت نیروهای طبیعی نجات دهد، به طبیعت ثانوی تبدیل شد که مستقل از هرگونه کنترل فردی یا جمعی و به قیمت قربانی شدن انسان‌ها تکامل می­یافت.(همان:265) آثار این نوع عقلانی کردن را می‌توان در ادویسۀ هومر و پیدایش فلسفه، ریاضی و سوفسطایی‌گری پیدا کرد که وجه مشترک همۀ آن‌ها اسطوره‌زدایی بود.

    در اوایل قرن 20 تناقض درونی برنامۀ روشنگری آشکار شد. وبر اعلام کرد عقلانیت صوری بر جامعۀ بورژوازی به هیچ وجه نمی‌تواند دربارۀارزش‌هایی چون آزادی، برابری و برادری داوری کند زیرا جامعۀ بورژوازی معاصر تنها به کارایی و سودمندی و رقابت در علم و تکنولوژی پرداخته است که حتی به قیمت نابودی دیگران و این، یگانه اصل عقل عملی انسان معاصر، قرار گرفته است.(همان:267) ظهور تکنولوژی و پیدایش تمدن مدرن علاوه بر ویرانگری­ای که جنگ به جا گذاشت آثار دیگری نیز داشت. مدرنیته هرچیز که از آن بویی از خرافه و مذهب به مشام مي‌رسید را کنار می‌راند، در نتیجه فردی شدن دین، فردباوری و خود پرستی خودمدارانگاری به شدت رواج پیدا کرد. دین تا آن زمان شالودۀ اخلاق و واضع بلامنازع رفتار انسان در اجتماع و به صورت فردی بود. با کنار رفتن آن به تبع انسان سعی کرد با تشکیل دستگاه‌های بزرگ فلسفی، زبان‌شناسی، مردم‌شناسی و روان‌کاوی جایگزینی مناسب و به روز برای آن پیدا کند. انسان غربی می‌رفت که نسبت به اندیشه‌های لوتر نیز بی‌اعتماد شود. از جمله ماکس وبر کسی بود که به نسبت به کتاب اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری اوو به اندیشه‌های پروتستانی نگاهی بدبینانه و یأس‌برانگیز دارد. او هرچند در فرهنگ پروتستانی پرورش یافته بود اما از درون شاهد زوال و تباهی آن بود. او می‌دید که چگونه اخلاقیات لوتر به ریاکاری و حساب‌گری کاسب‌کارانه تبدیل می‌شود و می‌دانست که چگونه آموزه‌های پروتستان زمینه را برای تمرکز سرمایه فراهم می‌آورد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی