دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی و تحلیل سجایای اخلاقی پهلوانان در شاهنامه فردوسی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی و تحلیل سجایای اخلاقی پهلوانان در شاهنامه فردوسی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در شاهنامه­ی فردوسی با تعدادی از پهلوانان روبرو می­شویم که وجودشان در جامعه باعث آرامش در اداره­ی کشور و برای تعدیل قدرت شاهان بوده­­است. اگر به وجود رستم­ در­زمان خود بنگریم خواهیم فهمید که این ابر­پهلوان چگونه باعث ثبات در اداره­ی کشور ایران بوده است.اسفندیار، سهراب و گودرز نیز در نوبه­ی خود یکی از این پهلوانان بوده اند.
در این مورد شاهرخ مسکوب می­گوید: «در کارنامه­ی پهلوانان، همیشه رنج وخطر و اراده­ی خطر­کردن، مردانگی (هنر) از یلان است،امّا فره (یا بخت)موهبتی الهی است که سرچشمه­ی زور ونیرو وپیروزی پهلوان درآن است.در همین هفت خوان، رستم جهان را به زور جهانبان می­جوید و پیروزی بر دشمن «به نیروی یزدان پیروزگر/ به بخت وبه شمشیر تیز وهنر»شدنی است» (مسکوب،1389 : 36)
خصلت پهلوانی، منش وسیرت نیکویی است که از سوی انسان­های بزرگ وقدوسی سر­می­زند. در طول تاریخ همواره بهترین خصلت ها وسجایای اخلاقی را به پهلوانان نسبت داده­اند.زیرا آن­ها با داشتن قدرت و نیروی بسیار بر خشم وقوای درونی خود فایق آمده و راه درست را بر کجروی­ها ترجیح داده­اند.آنان همواره زور وقدرت خود را هدیه ای از جانب خدا برای اصلاح امور مردم می­دانستند.در نبرد رستم و اشکبوس وقتی رستم از اسب پیدا می­شود به رستم چنین می­گوید:
کشــانــي بـــدو گفــت بـــي بــارگــي                 بــه كشتــن دَهـي ســر بــه يكبــارگــي
(فردوسی، 1387: 535)
امّا او هماورد را هماوردی با نیرویی زمینی تصورکرده بود.در حالی که رستم از موهبت الهی بهره می­برد. پهلوانی، قدرتی الهی است که تنها در وجود انسان هایی قرار می­گیرد که تاب تحمل این بارگران را داشته باشند.
اشکان تقی پور در مقاله­ی «پهلوان و پهلوانی در فرهنگ وادب فارسی» می­نویسد:«در شاهنامه­ی­فردوسی، اگر شاه در باور ایرانیان نماد قدرت‏ باشد،پهلوان نماد قدرت پاک است.قدرتی‏ مهار شده به وسیله دو عامل اصلی، مهارکننده‏ قدرت یعنی خرد و اخلاقیات. هرچند که‏ پهلوانان بزرگ حماسه‏های ملی ایران از اشتباه و گناه مبرّا نبوده­اند و چه بسا اشتباهات‏ آن­ها گاه پیامدهای گوناگون ناگواری هم به­بارآورده‏ باشد،مانند کشته شدن سهراب به دست رستم. امّا قیاس دلاوری‏ها و رادمردی‏های‏ فراوان ایشان با اشتباهات اندکشان بر پاکی‏ قدرت پهلوان ایرانی مهر تائید می‏گذارد.» (تقی پور،1385: 40)
پهلوانان ایرانی همیشه از روی خرد پای به میدان نبرد گذاشته اند وجود خرد در همه­ی این پهلوانان برابر نیست. کسی چون رستم همواره از خرد بر خوردار بوده است وازآن برای رسیدن به سجایا و فضیلت­های اخلاقی استفاده می­کند.
تقی­پور در این مورد نیز گفته است:«درادبیات حماسی ایران زمین به ویژه‏ شاهنامه، برای آنکه کاری بزرگ به فرجامی‏ شایسته برسد،پهلوان باید آزمون‏های‏ دشواررا ازسر بگذراند، آن گونه که از بی­ خردی و نادانی خالی شود و خردمند و دانا از آن ماجرا بیرون آید.در ادبیات حماسی‏ ایران، خرد و نیکی (اخلاق) همزاد یکدیگرند، به طوری که خردمند شاهنامه‏ نیک هم هست.»(تقی پور،1385: 40)
پهلوان خردمند وبا دانش سعی می­کند از این نعمت خداداد برای رسیدن به رستگاری وصلاح استفاده کند اگرپهلوان بتواند نیرو وقدرت خود را در کنار دانش وخرد خود به کارببندد بسیار سودمند خواهد بود.خرد وقدرت در کنار هم می­تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند وجود یکی بدون دیگری ناقص خواهد بود.اخلاق پسندیده انتهای آمال وآرزوی یک انسان خردمند وبا دانش است.
در این خصوص،شاهرخ مسکوب عقیده داردکه:«دانش به تنهایی رستگاری‏ نمی‏آورد. چنانکه دیوان،با همه پلیدی‏­هایشان،صاحب دانش­­نوشتن وخواندن‏­هستندوآن­را به­تهمورث می‏آموزند.در جای دیگر افراسیاب حیله‏گر، سرسخت‏­ترین و ماندگارترین دشمن ایرانیان درشاهنامه، لقب پر دانش را به خود اختصاص‏ می‏دهد.چنین دانشی اگرچه مایه توانایی‏ است امّا در فرجام و به سبب فقدان‏ اخلاقیّات، ختم به زیان کاری می‏شود. در شاهنامه، پهلوانی همانند زال را، هم به دانش‏ و هم به مردانگی(اخلاق)می‏آزمایند.» (مسکوب،: 1389 :32)
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- به چه ویژگی­ها و خصلت هایی، ادب و سجایای اخلاقی گفته می­شود؟
2- آیا در شاهنامه، مظاهر ادب و سجایای اخلاقی دیده می­شود؟
3- آیا در شاهنامه،ادب و سجایای اخلاقی در رفتار و کردار پهلوانان غیر ایرانی نیزدیده  می­شود؟
4- آیا پهلوانان وجنگاوران شاهنامه­ی فردوسی می­توانند مبلغ ادب وسجایای اخلاقی باشند؟
5- آیا بکارگیری خصلت های خوب اخلاقی در همه جا، حتّی هنگام رویارویی با دشمن، لازم است؟
6- نمونه هایی از ابیات ناب شاهنامه، که نمود ادب وسجایای اخلاقی پهلوانان هستند، کدامند؟
7- آیا معیارهای اخلاقی موجود در شخصیّت­های پهلوانی شاهنامه، مربوط به عصر آن ها است؟ یا
می­تواند امروزه نیز به کار آید؟
8- چگونه می­توان با تحلیل رفتارهای پسندیده­ی پهلوانان در شاهنامه، در اشاعه­ی ادب و سجایای اخلاقی در جامعه امروز قدم برداشت؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی و تحلیل سجایای اخلاقی پهلوانان در شاهنامه فردوسی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی و تحلیل سجایای اخلاقی پهلوانان در شاهنامه فردوسی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی و تحلیل سجایای اخلاقی پهلوانان در شاهنامه فردوسی

بستن منو