دانلود پایان نامه -بررسی اثر غبار زدايي

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

علاقه‌ي‌ خيام‌ به‌ قرينه‌سازي‌هاي‌ پي‌درپي‌ را مي‌توان‌ نتيجه‌ي‌ پيوند او با دانش‌ رياضي‌ و درنگ او در شكل‌هاي‌ هندسي‌ و كاركرد ذهن فلسفي‌ او دانست‌. تفاوت‌ آشكار رباعيات‌ خيام‌ از ديدگاه‌ ميزان قرينه‌سازي‌ با رباعيات‌ كساني‌ چون‌ خاقاني‌، عطار، ابوسعيد ابي‌الخير و ديگران‌، نشان‌ مي‌دهد كه‌ اين‌ ويژگي‌ از بنيادي‌ترين‌ ويژگي‌هاي‌ ساختاري‌ رباعيات‌ خيام‌ است‌. با توجه‌ به‌ اين‌ كه‌ بيش‌ از 90% رباعيات‌ خيام‌ از اين‌ ويژگي‌ برخوردارند، اين‌ خود مي‌تواند در كنار معيارهاي‌ ديگر، وسيله‌اي‌ كمكي‌ براي‌ بازشناخت‌ رباعيات اصيل خيام‌ از رباعياتي‌ باشد كه‌ به‌ او نسبت‌ داده‌اند. سخن‌ آخر آن‌كه‌ بهره‌گيري‌ خيام‌ از قرينه‌هاي‌ گوناگون‌، بر ارزش‌ موسيقايي‌ و انسجام‌ ساختاري‌ رباعيات‌ او افزوده‌ و سخنان انديشمندانه‌ي‌ او را به‌ پديده‌هاي‌ هنري‌ تبديل‌ كرده‌ است.(همان:23)


 
3-21- زيبايي شناسي شعر خيام پيوند هنري اجزاي كلام، (مشترك با سعيد حسام‌پور) فصل نامه‌ي پژوهش‌هاي ادبي، شماره‌ي 7، بهار 1384
چکیده:
خيام نيشابوري از انديشمندان و سخن سرايان نامدار ايراني است که با سروده‌هايي اندک، ولي پرمايه، آوازه‌ی جهانگير يافته و نام خود را در همه‌ی زبان‌هاي زنده دنيا در گسترده است. درباره‌ی خيام، تاکنون نوشته‌هاي فراوان پديد آمده است. اما درنگ  انديشمندانه‌ی او در راز و رمز هستي و پرسش‌هاي حيرت آلود او در پيوند با وجود آدمي و آغاز و انجام او، توجه خيام پژوهان را آن قدر به سوي خود در کشيده است که آن‌ها را به يک باره از بررسي زيبايي شناسانه رباعيات خيام بازداشته است. اين بي‌توجهي تا آن جاست که بسياري به اشتباه مي‌پندارند، سروده‌هاي خيام از ارزش‌هاي زيبايي شناسي بي‌بهره يا از آن ديد، کم مايه است. در اين جستار، کوشش شده تا پيوند هنري واژگان و تصاوير رباعيات خيام براي هماهنگي صورت و معنا درآن‌ها باز نموده، و عناصر زيبايي شناسي سروده‌هاي او در سه قسمت: «پيوندهنري واژگان»، «تصويرسازي»، «تاکيد، تکرار» واکاوي شود (مقاله‌ی حاضر: 121)
تاكنون درباره‌ي عناصر زيبايي‌شناختي و ساختاري رباعيات خيام‌، اثري درخور ذكر پديد نيامده و شايد به گمان بسياري از خيام پژوهان‌، رباعيات خيام از نظر زيبايي‌شناختي چندان قابل بررسي و درنگ نبوده‌، اما با توجه به نمونه‌هاي فراواني كه تنها به برخي از آن‌ها در اين مقاله اشاره شد، مي‌توان گفت‌: خيام در اشعار خود افزون بر اين كه مفهوم و انديشه‌ي ارزنده‌اي را بررسي و تحليل مي‌كند و در اين باره پرسش‌هاي ارزشمندي را در ذهن خوانندگان خويش ايجاد مي‌كند، به پيوند واژگاني رباعيات خود نيز توجه دارد. اما اين توجه با آوردن تشبيهات و استعارات پيچيده و آرايه‌هاي مرسوم نيست. او با گزينش واژه‌هايي مناسب و خلق تصاويري زنده و اثرگذار و خيال انگيز مي‌كوشد، مفاهيم مورد نظر خود را بهتر و هنري‌تر در ذهن مخاطبان خود مجسم كند و از اين طريق آنان را بيش‌تر با شعر خود همراه سازد، شايد لذتي كه بسياري خوانندگان رباعيات خيام مي‌برند، در نتيجه‌ي پيوند صورت و معنا و تلفيق پنهان و زيركانه‌ي اين دو باشد، پيوندي كه خواننده را مانند شعر خاقاني با مشكل روبه رو نمي‌سازد و اجازه مي‌دهد او در خوانش نخست به اندازه‌ي توان خود لذت ببرد و ذهن خود را به دست مفاهيم ارزشمند موجود در شعر خيام بسپارد.(همان: 143)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو