شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

لالایی‌ها، گونه‌ای ویژه از ادبیات منظوم هستند که در لحظه‌های شور و شیدایی آفریده شده‌اند. این سروده‌های مهرآمیز، بازتاب زلال احساسات، عواطف و آرزوهای مادرانه هستند. مادرانی که از شور شاعرانه سرشار بوده اند، اما با قواعد پیوندی نداشته‌اند، از همین رو موارد زیر را می‌توان از ویژگی‌های لالایی‌های ایرانی برشمرد:
زبان لالایی‌ها، معمولاً زبان غیررسمی و محاوره‌ای است و افزون بر کاربرد واژه‌های عامیانه و شکستن شکل رسمی بسیاری از کلمه‌ها، برخی از ساختارهای نحوی زبان عامیانه نیز در لالایی‌ها راه یافته است. شرایط اجتماعی و اقلیمی مناطق مختلف در لالایی‌های آن مناطق تأثیر گذاشته است، از این رو در آیینه‌ی لالایی‌ها می‌توان برخی از ویژگی‌های اجتماعی را بازشناخت. از دیدگاه قواعد شعری، به ویژه قافیه و وزن عروضی، بسیاری از لالایی‌ها دچار اشکالند، اما شرایط آفرینش این آثار و نیز شرایط اجرای آن، همواره پرده بر این اشکال انداخته است. بیان آرزوها، رنج‌ها، درد‌ها و … از مضامین مشترک لالایی‌های مناطق مختلف ایران است. برخی از شاعران رسمی معاصر، لالایی‌هایی سروده‌اند، اما این سروده‌ها، با آن که از دیدگاه قواعد ادبی، معمولاً بی‌عیب هستند، سادگی، صمیمیت و پذیرش لالایی‌های رایج را ندارند. تحلیل جامعه شناسی و روان شناختی لالایی‌ها از اقدامات بایسته است که نیازمند پژوهشی فراگیرتر و مجالی گسترده‌تر است.(همان:78-77)
3-14- زلف تابدار حافظ،به گزینی‌های حافظ در پیوند با «زلف» مجله‌ي دانشكده‌ي ادبيات و علوم انساني دانشگاه تربيت معلم، سال 12، شماره‌ي 46-45، تابستان – پاييز 1383.
چکیده:
«پیوند واژگان» و «تراکم معانی» از بنیادی‌ترین ویژگی‌های یک سروده‌ی خوب است. این ویژگی‌ها، همواره، در دوره‌های شعر فارسی در کانون توجه سخن‌سنجان بوده است. تازه‌ترین دیدگاه‌های ادبی شعر امروز ایران نیز، در پیشروترین گونه‌های خود، «تراکم معانی»و «پیوند واژگان» را از عوامل برتری شعر به شمار می‌آورند. درباره تناسبات لفظی سروده‌های حافظ، تاکنون نوشته‌های بسیاری پدید آمده است. در این نوشتار، برای پرهیز از کلی‌گویی، از همه‌ی شگردهایی که حافظ شیرین سخن، برای رستاخیز کلام خود بهره برده و به کاربسته است، تنها به یک ترفند یعنی «به‌گزینی در پیوند واژگان» و آن هم تنها در حوزه‌ی یک واژه «زلف، گیسو و مو…» پرداخته شده است. فراخوانی واژه‌های متناسب و گزینش بهترین آن‌ها، در کارگاه خیال حافظ، چنان مقتدرانه صورت می‌گیرد که شایسته‌ترین نقش‌های ممکن، با بهترین شیوه‌های پرداخت، در قالب غزل، از فرآورده‌های نهایی این کارگاه شگرف و شگفت است.توان‌مندی حافظ شیرازی در معماری سخن به ویژه پیوند افقی واژگان، سروده‌های او را از دیدگاه هنری در جایگاهی بسیار بلند نشانده است. آن قدر بلند که زیبایی‌های هنری  آن، گاهی از دیدرس بسیاری از سخن شناسان بیرون می‌رود.(مقاله‌ی حاضر:107)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو