پایان نامه ارشد-بررسی پيشينه‌ی گويش شناسی در ايران

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نام آواها از دیگر کاربردهای زبان در این روایت است. آواها باعث ایجاد صدا در داستان می­شوند. صداهایی که فقط شنیده می­شوند را هم به صورت مکتوب بیان می­کند مانند:
قُدقُد مرغ­ها(ص12)،-سینه­ام خِش و خِش می­کند(ص15)،-صدای شُرشُر آب(ص16)،-پسردایی­ها پِچ و پِچ می­کنند(ص16)،-خِرِش خِرِش می­خاراند(ص17)،-وِزوِز پشه­ها (ص17)،-تِک و تِک باران(ص17)، تاپ تاپِ قلبم(ص18)،-تقِ تقِ دمپایی­های مادر(ص5)،-هِرهِر و کِرکِر(ص11).
 
4-1-1-1-5-2. طنز
گلی ترقی در این روایت از طنز هم استفاده می­کند. طنزهای او در این داستان بسیار ساده و شیرین هستند. چون روایت از زبان کودک است طنزهایی هم که به کار رفته کودکانه و ساده­اند. طنزها صریح هستند و گاهی اوقات طنزها در جهت نمودن واقعیت­های جامعه به کار رفته­اند و به نوعی انعکاس فقر و خرافه و جهل را در جامعه نشان می­دهد. طنزهای او واقعیت شخصیت درونی افراد را بیان می­کند مثلاً :
«دایی­بزرگه، افسر توپخانه­ی ارتش که از اسب می­ترسید و از توپ و تفنگ وحشت داشت و همان اولِ کار لباس افسریش را در آورد و به جای آن پیش­بندی زنانه بست و ماند خانه. مرباهای خوشمزه درست می­کرد و بلوزهای پشمی رنگارنگ می­بافت»(ص4).
 به نوعی با طنزی لطیف ارزش و لیاقت آدمی و هم­چنین جایگاه آدمی در جامعه را بیان می­کند. یا توصیف فرزندان خاله آذر که بیان­گر نوع تربیت کردن مادر است که آن را به صورت طنزی بیان کرده «خاله آذرِ نازنینم با بچه­های کوچک و شیطانش که توی راهروهای خانه جفتک چهارکش بازی می­کردند و از در و دیوار و درخت­ها بالا می­رفتند و زوه کشان­، مثل میمون­های وحشی، روی نرده­ی پله­ها سُر می­خوردند و پایین می­آمدند»(ص3-4). و هم­چنین نوعی خرافه­گرایی و جن و ارواح و جادوگری و اعتقاد به بستن دعا و… را نیز با بیانی طنز گونه توصیف می­کند.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟
گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟
خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟
روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟
گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

بستن منو