دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مادر: از شخصیت­های فرعی و ایستا در این روایت است و نوعی شخصیت واسطه­ای در این روایت است. زنی نجیب و با ­اصل و نسب و خانواده­ای از طبقه­ی مرفّه جامعه است. زنی است که قوانین خاص خودش را دارد و تمام زندگی­اش روی نظم و حساب و کتاب می­چرخد و تربیت فرزندانش برایش بسیار مهم است، همیشه مراقب رفتار­های کودک­اش است.

-«مادر هیچ­وقت سوار اتوبوس نمی­شود. راننده و ماشین خودش را دارد اما می­داند که دیوهایی مثل عزیز آقا در دنیا هستند و دلش شور مرا می­زند. دوست ندارد با اتوبوس به مدرسه بروم اما این دستور پدر است و نمی­شود از آن سرپیچی کرد.»(9-10).

شخصیت­پردازی مادر به همراه توصیف است. واکنش او در قبال عزیز آقا نشان دهنده­ی با اصل و نسب بودن است که ترقی از شیوه­ی شخصیت­پردازی با اعمال رفتار و گفتار این را نشان می­دهد. وقتی راننده­ی اتوبوس جرأت می­کند و به عیادت راوی(دخترش) می­رود، مادر بسیار عصبانی می­شود، او را از خانه بیرون می­کند:

-«قیل­وقال مادر به گوش می­رسد. می­خواهد بفهمد که چگونه راننده­ی بی سر و پا جرأت کرده برای احوالپرسی دخترش بیاید. حسن­آقا را می­فرستد تا به او بگوید اگر یک بار دیگر این طرف­ها پیدایش شود دستور خواهد داد قلم پایش را بشکنند.»(ص 20).

حسن­آقا: از شخصیت­های فرعی و به گونه­ای یک­زمانه­ی این روایت است. او خدمت­کار و آشپز است. توصیف شخصیت او تضاد طبقاتی جامعه را نشان می­دهد. مردی است وفادار اما پنهانی کارهایی می­کند که راوی می­بیند :

-«می­دانم کلید انبار که گم شده بود توی آستر کت اوست و می­دانم وقتی مادر خانه نیست مشت مشت عدس و برنج  ولوبیا توی گونی­ها می­دزدد و همه را توی جعبه­ای پشت مستراح ته باغ می­گذارد و روز مرخصی­اش می­برد.»(ص 6).

از افراد فرودست جامعه است:

-«کفش­های کهنه­ی پدر را پوشیده است. برایش چند نمره بزرگ است. پشت قوزک پایش توی کفش خالی است و برف درست توی همان سوراخی می­ریزد. دست­هایش هم کوچکند و دستکش­های مادر را دست کرده است…»(ص 7).

آدمی بسیار ضعیف و ترسو است و با کوچک­ترین چیز می­ترسد و زود به گریه می­افتد:

-«گریه توی آستینش است و روزی دو سه بار سر هیچ و پوچ اشک­هایش راه می­افتد. مادر معتقد است که گریه­های حسن آقا مثل قدقد مرغ­هاست و دلیل خاصی ندارد.»(ص 12).

-«…مثل همیشه از ترس به سکسکه افتاده است…»(ص 19).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟

گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟

خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟

روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟

گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی