دانلود پایان نامه ارشد-بررسی قصه در مثنوی «جمشید

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شخصیت همراز
در داستان کوتاه به شخصیّت‏هایی برخوردارمی‏کنیم که به عنوان دو دوست صمیمی یا زن و شوهر و غیره در داستان نقش دارند و صحبت‌ها و درد دل‌ها و سخنانی بین آن‏ها می‏شود که جزو اسرار هستند « واژه نامه‌ی هنر داستان نویسی‏» در این‏باره می‏نویسد‏: « شخصیّت همراز‏، شخصیّت فرعی درنمایشنامه و داستان است که شخصیّت اصلی به اواعتماد می‏کند و با او اسرار مگو و رازهای خود را در میان می‏گذارد. معمولاً این شخصیّت همراز‏، همدم یا ندیمه‌ای است که شخصیّت اصلی داستان مسایل خصوصی خود را به او می‏گوید‏ » (‏میرصادقی‏، 1377 : 182).
 
 
ت)شخصیت زمینه
«شخصيتي است كه تأثير چنداني بر روند شكل‏گيري حوادث داستان ندارند و نويسنده نيز هيچ‏گاه به جز بيان و توصيف اين شخصيت‏ها نمي‏پردازد» (ميرصادقي، 1388: 95).
ث)شخصیت مقابل
اشخاص ديگري كه در تقابل «شخصيت اصلي» قرار مي‏گيرند، يا شخصيت‏هاي مخالف را بهتر يا برجسته‏تر نشان دهند، به «شخصيت مقابل» شهرت دارند (همان: 70).
 
2-2-3. گفت‏وگو
گفت‏وگو بخش اعظم داستان‏ها را به خود اختصاص مي‏دهد. حتي در داستان‏هايي كه تحرّك و هيجانش زياد است، بر محور عمل جسماني، زورآزمايي و مسابقات مي‏گردد، فقط درصد كمي از داستان به دويدن، تيرانداختن، كشتي گرفتن، چاپيدن و… مي‏گذرد و باقي به «‏گفت‏وگو» درباره‏ي آن‏ها سپري مي‏شود.
«زبان يك شخصيت‏، خواه به صورت مكالمه و يا به صورت تك‏گويي، بيان كننده‏ی خصايص ويژه‏ی اوست و شكل اين زبان متأثر از مضمون ] وجهة نظر و تفكر[ آن است» (اخوت، 1371: 192).
از گفت‏وگو تعاريف متعددي بيان شده از آن جمله:
«گفت‏وگو به معناي مكالمه و صحبت‏كردن با هم به منظور مبادله‏ي آراء و افكار و عقايد است؛ و همچنين صحبتي را كه مابين دونفر يا بيشتر در ذهن شخص واحدي صورت مي‏گيرد، گفت‏وگو مي‏نامند» (ميرصادقي، 1388: 231).
« گفت‏وگو (مكالمه) از جمله ابزارهايي است كه داستان‏نويس براي شخصيت‏پردازي به كار مي‏برد و از اين نظر يكي از دشوارترين فنون داستان‏نويسي به شمار مي‏رود» (اخوت، 1371: 192).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1-چه عناصری از قصه را در ساختار این اثر می‏توان مشاهده کرد؟
2- این اثر از انواع قصه‏ها جزء کدام دسته محسوب می‏شود؟
3- از انواع شخصیت‏ها در قصه‏ها و کارکردهای آن‏ها براساس نظریه پراپ کدام یک در این اثر قابل شناسایی هستند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

بستن منو