دانلود پایانامه ارشد : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

3- ایجاد بخش خصوصی توانمند و قابل رقابت از طریق حذف انحصارات دولتی و شفاف سازی قوانین اقتصادی به ویژه مناقصات و مزایده های دولتی.

4- ایجاد موانع نهادینه بر سر راه قدرت مثل حسابرسی مدیران، تقویت فرهنگ نقد حاکمیت و آزادی اظهار.

5- بهبود و توسعه مدیریت دولتی از طریق انتخاب مدیران شایسته براساس معیارهای استاندارد، اگر مدیران دولتی نوانمند و مسوولیت پذیر باشند فساد اقتصادی ریشه کن می گردد.

6- عدم برخورد سیاسی با پدیده فساد اقتصادی و حفظ استقلال دستگاههای قضایی.

7- اعلام عمومی دارایی ها و حقوق و دستمزد تمامی مدیران دولتی، به طوری که مطبوعات آزادانه به حقوق مدیران دسترسی داشته باشند. ( حاتمی، 1384، ص1).

و به طور کلی اگر بخواهیم فساد در کشور ریشه کن گردد بایستی این ریشه کنی از بالا به پایین شروع گردد، یعنی از مدیران عالی دولتی شروع گردد و هیچکس در برابر مسوولیت خویش بی پاسخ نباشد و بعداً به مدیران رده پایین وکارکنان ادارات نیز سرایت نماید. ( نگارنده).

 

1-2-9- زیان ها و مفاسد رشوه

رشوه یک پدیده شوم اجتماعی می باشد و از مصادیق بارز فحشا و فساد به شمار می رود. اضافه بر مفاسد فردی بزرگترین مانع اجرای عدالت اجتماعی و قانون به حساب می آید و رواج این اقدام ناصواب موجب    می گردد که قانون به سود اغنیا و اقویا اجرا گردد و حقوق ضعیفان پایمال گردد، زیرا مستمندان و طبقه متوسط قدرت پرداخت رشوه را ندارند و در نتیجه قوانین بازیچه تازه ای در دست اغنیا و اقویا برای ادامه ظلم و ستم و تجاوز به حقوق آنان (مستمندان و ضعیفان) خواهد گردید. بدین سبب در هر جامعه ای رشوه نفوذ کند شیرازه زندگی جامعه از هم پاشیده می گردد و تبعیض و بی عدالتی رواج می یابد، جالب آن که وقاحت رشوه یک امر فطری و عقلی می باشد، به همین دلیل رشوه گیران تحت عناوین “حق و حساب” حق الزحمه و  “هدیه”، “انعام” این اقدام را توجیه می کنند و مشروع جلوه می دهند اما روشن می باشد این تغییر نامها به هیچ وجه تغییری در ماهیت آن نمی دهد و در هر صورتی پولی که از این طریق گرفته می گردد حرام و نامشروع می باشد.( صداقت، 1390، ص2 ). در نهج البلاغه، داستان هدیه “اشعث بن قیس” بازگو شده می باشد که برای پیروزی بر رقیب در محکمه امام علی (ع) به رشوه متوسل گردید. شبانه ظرفی پر از حلوای لذیذ به رسم پیشکش به خانه علی (ع) آورد حضرت سخت برآشفت فرمود: سوگواران بر تو اشک بریزند (گریه کنند) ، آیا با این عنوان آمده ای که مرا فریب دهی و خدعه کنی؟ به خدا سوگند اگر هفت اقلیم را با آن چه4- زمامداران بایستی کارمندان خود را از میان کسانی که دارای شرایط مطلوب هستند ؛ انتخاب کنند. این یک اقدام پیشگیرنده و صحیح می باشد. حُسن انتخاب فردی شایسته و یا کارمند متدین که همواره خدا را در

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

بستن منو