داستان پست مدرن-دانلود پایان نامه

سایت دانلود پایان نامه omidfile.com


دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاری آثار اصغر الهی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

۱-۱-۱- ارتباط علم روان­شناسی با سایر علوم:

موضوع علم روان­شناسی، انسان است و این علم با انسان سروکار دارد؛ به همین دلیل  هرجا که صحبت از انسان باشد علم روان­شناسی  حرفی برای گفتن خواهد داشت و چون انسان­ها در تمامی زمینه­های ادبی، اجتماعی، فلسفی، فیزیولوژی و . . . فعالیت دارند، روان­شناسی نیز با تمام این علوم در ارتباط خواهد بود. روان­شناسی با جامعه شناسی رابطه بسیار نزدیکی دارد. از آنجا که نقش محیط در تربیت و شکل­گیری هویت شخصی افراد همواره مورد توجه جامعه­شناسان بوده است، ارتباط جامعه­شناسی و روان­شناسی به عنوان علومی که زمینه کاری مشابهی دارند، مهم و قابل بررسی خواهد بود. ارتباط روان­شناسی با فلسفه در توجه هر دو آن­ها به مباحث ماهیت روان و تجرد آن­، تعامل بدن و روان، ماهیت عواطف و هیجانات و … روشن می­شود. ارتباط روان­شناسی با فیزیولوژی آنقدر زیاد است که رشته­ای با عنوان روان­شناسی فیزیولوژیک تأسیس شده است. روان­شناسی با علم ادبیات نیز رابطه بسیار تنگاتنگی دارد، زیرا وقتی شخصی یک اثر ادبی را خلق می­کند این اثر خلق شده، در صورتی که نظریاتی مانند مرگ مؤلف را کنار بگذاریم، می­تواند نشأت گرفته از ذهنیات و تفکرات او بوده ویا طرز تفکر او دست­مایه­ای برای خلق شخصیت­های داستانی قرار گرفته باشد. و خواندن متن ادبی با این دیدگاه پدیدآورنده نقد روان­شناختی خواهد بود.

۱-۱-۲- مهم­ترین مکتب­های روان­شناسی:

دراین بخش مهم­ترین مکتب­های روان­شناسی مورد استفاده در نقد ادبی و برجسته­ترین نظریات آن­ها به صورت کوتاه بررسی خواهد شد.

۱-۱-۲-۱- مکتب روانکاوی زیگموند فروید[۱]:

زیگموند فروید پزشک و روان­شناس معروف اتریشی در ۶ مه ۱۸۵۶در شهر فریبرگ، موراوی متولد شد. او به لقب پدر علم روانکاوی معروف می­باشد. مهم­ترین و بزرگ­ترین موضوعی که فروید آن را وارد علم روانکاوی کرد مبحث ناخود­آگاه بوده است. فروید معتقد است که سیستم شناختی همه انسان­ها دارای سه سطح خودآگاه، نیمه خودآگاه و نا­خود­آگاه می­باشد. خودآگاه، بخشی از سیستم شناختی است که فرد در هر لحظه به آن دسترسی کامل دارد و جنبه محدود شخصیت را دربر می­گیرد. نیمه خودآگاه، بخشی ازسیستم شناختی است که فرد در همان لحظه مورد نیاز به آن دسترسی ندارد ولی با کمی تلاش به آن دست می­­یابد مانند مرور خاطرات و ناخود آگاه، بخشی از سیستم شناختی است که در دسترس فرد نبوده و فرد نسبت به آن آگاه نیست .در واقع ناهشیار نیروی سوق دهنده در پس تمام رفتارها را شامل می شود و مخزن نیروهایی است که نمی­توانیم آنها را ببینیم یا کنترل کنیم. ناهشیار جنبه­ی وسیع شخصیت را دربرمی­گیرد. (شولتز،۱۳۸۸: ۵۸) فروید معتقد است برای این­که بتوانیم به فرد کمک کنیم تا سلامت روان خود را به دست آورد و خودش را به بهترین شکل ممکن ابراز کند باید به فرد کمک کنیم تا بتواند ناخودآگاه­اش را خودآگاه کند و این را مهم­ترین هدف روانکاوی قرار داده است . فروید معتقد است که سه قسمت در ذهن با یک­دیگر در­گیرند :

نهاد (id): مخزن غرایز است که بر اصل لذت استوار می­باشد و همانند یک کودک رفتار می­کند. تنها عملکرد نهاد برطرف کردن فوری هیجانهایی است که بر اثر تحریکات درونی و بیرونی در ارگانیسم بروز کرده­اند.    (شفیع آبادی،۱۳۷۷: ۳۴)

خود (ego):که بر اصل واقعیت استوار است و تلاش می­کند خواسته­های نهاد را به تأخیر بیاندازد تا در موقعیت مناسبش، این خواسته­ها بروز پیدا کنند تا برای فرد مشکلی ایجاد نشود.(شفیع آبادی،۱۳۷۷: ۳۵)

فراخود (super ego): که همان وجدان فرد است، برای فرد باید و نباید در نظر می­گیرد و فرد را وادار می­کند به خواسته­های نهاد به هیچ عنوان توجه نکند و به ارزشیابی و قضاوت درباره­ی رفتار خویش بپردازد.                (شفیع آبادی،۱۳۷۷: ۳۶)

در برخی موارد کشمکش بین نهاد و فراخود به قدری شدت می­یابد که خود دچار اضطراب شدید شده و برای از بین بردن این اضطراب­ها از مکانیزم­های دفاعی استفاده می­کند. بدین صورت که خود به صورت ناخودآگاه، قسمتی از واقعیت و یا تمامی آن را تحریف می­کند و باعث می­شود که خود آرام شود. از بین مکانیزم­های دفاعی که فروید مطرح کرده است، «سرکوبی» مهم­ترین مکانیزم دفاعی می­باشد. وقتی اتفاقی رخ می­دهد و یا تمایلی وجود دارد که غیر عقلانی و غیرمعمول است، فرد دچار اضطراب می­شود و برای از­بین بردن این اضطراب، آن را سرکوب می­کند و این تمایل و خواسته­ی سرکوب شده وارد نا خود آگاه می­شود و اغلب به صورت نمادین و سمبلیک در رؤیاها  بروز پیدا می­کند . به همین دلیل فروید معتقد است «رؤیا شاهراهی است برای رسیدن به ناخودآگاه». (شفیع آبادی،۱۳۷۷: ۷۱)

[۱])Sigmund Freud(

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهی در دو دسته­ی رمان­ و مجموعه داستان­های کوتاه، مورد تحلیل­هایی از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستانی، نکات برجسته­ی روان­شناسی از دیدگاه فروید، یونگ و آدلر و جامعه شناسی از دیدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاری آثار اصغر الهی