دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1-1-1- ارتباط علم روان­شناسي با ساير علوم:

موضوع علم روان­شناسي، انسان است و اين علم با انسان سروکار دارد؛ به همين دليل  هرجا که صحبت از انسان باشد علم روان­شناسي  حرفي براي گفتن خواهد داشت و چون انسان­ها در تمامي زمينه­هاي ادبي، اجتماعي، فلسفي، فيزيولوژي و . . . فعاليت دارند، روان­شناسي نيز با تمام اين علوم در ارتباط خواهد بود. روان­شناسي با جامعه شناسي رابطه بسيار نزديکي دارد. از آنجا که نقش محيط در تربيت و شکل­گيري هويت شخصي افراد همواره مورد توجه جامعه­شناسان بوده است، ارتباط جامعه­شناسي و روان­شناسي به عنوان علومي که زمينه کاري مشابهي دارند، مهم و قابل بررسي خواهد بود. ارتباط روان­شناسي با فلسفه در توجه هر دو آن­ها به مباحث ماهيت روان و تجرد آن­، تعامل بدن و روان، ماهيت عواطف و هيجانات و … روشن مي­شود. ارتباط روان­شناسي با فيزيولوژي آنقدر زياد است که رشته­اي با عنوان روان­شناسي فيزيولوژيک تأسيس شده است. روان­شناسي با علم ادبيات نيز رابطه بسيار تنگاتنگي دارد، زيرا وقتي شخصي يک اثر ادبي را خلق مي­کند اين اثر خلق شده، در صورتي که نظرياتي مانند مرگ مؤلف را کنار بگذاريم، مي­تواند نشأت گرفته از ذهنيات و تفکرات او بوده ويا طرز تفکر او دست­مايه­اي براي خلق شخصيت­هاي داستاني قرار گرفته باشد. و خواندن متن ادبي با اين ديدگاه پديدآورنده نقد روان­شناختي خواهد بود.

1-1-2- مهم­ترين مکتب­هاي روان­شناسي:

دراين بخش مهم­ترين مکتب­هاي روان­شناسي مورد استفاده در نقد ادبي و برجسته­ترين نظريات آن­ها به صورت کوتاه بررسي خواهد شد.

1-1-2-1- مکتب روانکاوي زيگموند فرويد[1]:

زيگموند فرويد پزشک و روان­شناس معروف اتريشي در 6 مه 1856در شهر فريبرگ، موراوي متولد شد. او به لقب پدر علم روانکاوي معروف مي­باشد. مهم­ترين و بزرگ­ترين موضوعي که فرويد آن را وارد علم روانکاوي کرد مبحث ناخود­آگاه بوده است. فرويد معتقد است که سيستم شناختي همه انسان­ها داراي سه سطح خودآگاه، نيمه خودآگاه و نا­خود­آگاه مي­باشد. خودآگاه، بخشي از سيستم شناختي است که فرد در هر لحظه به آن دسترسي کامل دارد و جنبه محدود شخصيت را دربر مي­گيرد. نيمه خودآگاه، بخشي ازسيستم شناختي است که فرد در همان لحظه مورد نياز به آن دسترسي ندارد ولي با کمي تلاش به آن دست مي­­يابد مانند مرور خاطرات و ناخود آگاه، بخشي از سيستم شناختي است که در دسترس فرد نبوده و فرد نسبت به آن آگاه نيست .در واقع ناهشيار نيروي سوق دهنده در پس تمام رفتارها را شامل مي شود و مخزن نيروهايي است که نمي­توانيم آنها را ببينيم يا کنترل کنيم. ناهشيار جنبه­ي وسيع شخصيت را دربرمي­گيرد. (شولتز،1388: 58) فرويد معتقد است براي اين­که بتوانيم به فرد کمک کنيم تا سلامت روان خود را به دست آورد و خودش را به بهترين شکل ممکن ابراز کند بايد به فرد کمک کنيم تا بتواند ناخودآگاه­اش را خودآگاه کند و اين را مهم­ترين هدف روانکاوي قرار داده است . فرويد معتقد است که سه قسمت در ذهن با يک­ديگر در­گيرند :

نهاد (id): مخزن غرايز است که بر اصل لذت استوار مي­باشد و همانند يک کودک رفتار مي­کند. تنها عملکرد نهاد برطرف کردن فوري هيجانهايي است که بر اثر تحريکات دروني و بيروني در ارگانيسم بروز کرده­اند.    (شفيع آبادي،1377: 34)

خود (ego):که بر اصل واقعيت استوار است و تلاش مي­کند خواسته­هاي نهاد را به تأخير بياندازد تا در موقعیت مناسبش، اين خواسته­ها بروز پيدا کنند تا براي فرد مشکلي ايجاد نشود.(شفيع آبادي،1377: 35)

فراخود (super ego): که همان وجدان فرد است، براي فرد بايد و نبايد در نظر مي­گيرد و فرد را وادار مي­کند به خواسته­هاي نهاد به هيچ عنوان توجه نکند و به ارزشيابي و قضاوت درباره­ي رفتار خويش بپردازد.                (شفيع آبادي،1377: 36)

در برخي موارد کشمکش بين نهاد و فراخود به قدري شدت مي­يابد که خود دچار اضطراب شديد شده و براي از بين بردن اين اضطراب­ها از مکانيزم­هاي دفاعي استفاده مي­کند. بدين صورت که خود به صورت ناخودآگاه، قسمتي از واقعيت و يا تمامي آن را تحريف مي­کند و باعث مي­شود که خود آرام شود. از بين مکانيزم­هاي دفاعي که فرويد مطرح کرده است، «سرکوبي» مهم­ترين مکانيزم دفاعي مي­باشد. وقتي اتفاقي رخ مي­دهد و يا تمايلي وجود دارد که غير عقلاني و غيرمعمول است، فرد دچار اضطراب مي­شود و براي از­بين بردن اين اضطراب، آن را سرکوب مي­کند و اين تمايل و خواسته­ي سرکوب شده وارد نا خود آگاه مي­شود و اغلب به صورت نمادين و سمبليک در رؤياها  بروز پيدا مي­کند . به همين دليل فرويد معتقد است «رؤيا شاهراهي است براي رسيدن به ناخودآگاه». (شفيع آبادي،1377: 71)

[1])Sigmund Freud(

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي