دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطاربر اساس کتاب نیشابوری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

علاوه بر این، نزاع‌های فرقه‌ای نیز سراسر خراسان را فرا گرفته بود. ابن اثیر ذیل وقایع سال‌های 548، 553، 556 ه ق از نزاع‌ها و آشوب‌های خونینی میان شافعیان، حنفیان و علویان نیشابور خبر می‌دهد. در جریان شدیدترین نزاع که ظاهراً در ربیع الاخر سال 556 ه ق رخ داده است، هشت مدرسه از مدارس حنفیان و هفده مدرسه از مدارس شافعیان ویران می‌شود؛ پنج کتابخانه در آتش تعصب می‌سوزد و کتاب‌های نفیسِ هفت کتابخانه را غارتگران به یغما می‌برند و مسجد عقیل که به گفته‌ی ابن اثیر گنجینه‌ای از کتب موقوفه داشته و از بزرگترین منابع علمی و ادبی نیشابور به شمار می‌رفته است، به طور کامل منهدم می شود. (حسین آبادی،75:1385)

این نزاع‌ها و آشوب‌ها، نمونه‌های به اصطلاح خفیف تری هم دارد به این ترتیب که مردم محله‌های مختلف نیشابور که به سبب اختلافات مذهبی، کینه‌های دیرینه در دل داشتند، هر شب در محله‌ی خود جمع می‌شدند، سپس به راه می افتادند و آتش در محله‌ی مخالفان می‌زدند. (همان)

مصائب خراسان در عصرِ عطار، تنها، محدود به همین جنگ و نزاع‌ها و تبعات جانکاه آنها نمی‌شد، خشمِ طبیعت نیز در این عصر بارها تازیانه‌ی قهر خود را بر سر این مردم فرود آورده است. به این ترتیب که در قرن ششم، در طول بیست سال، سه قطحی شدید در خراسان اتفاق می‌افتد، اولی در سال 532 ه ق، دومی که دامنه‌ی وسیع تری نیز داشته و از شام تا خراسان را در بر گرفته بود به فاصله‌ی یازده سال از اولین قطحی، در سال 543 ه ق رخ می‌دهد، و قطحی سوم که از دو مورد قبلی، قوی تر بوده است و در جریانِ آن، کار به جایی می‌رسد که مردم گوشت یکدیگر را نیز می‌خوردند، به فاصله نه سال از دومین قحطی در سال 552 ه ق به وقوع پیوست.

دیگر تازیانه‌ی قهر طبیعت، زلزله‌های مخوفی است که به روایت عبدالله حاکمِ نیشابوری از بدو بنای نیشابور تا چهارصد و کسری از هجرت، هجده بار این شهر را لرزاند و بعد از وقفه‌ای نسبتاً طولانی نوزدهمین آنها در سالِ 555 ه ق، نیشابور را به کلی ویران ساخت تا ربع و اطلالی که از نیشابورِ جنگ زده باقی مانده بود به تلّی از خاکستر و دمن مبدل شود. مردمی که از این زلزله‌ی ویرانگر جانِ سالم به در برده بودند، به شادیاخ، منطقه‌ی خوش آب و هوایی که در حومه‌ی نیشابورِ ویران قرار داشت، عزیمت کردند و در آنجا شهری ساختند و آن را به یاد دیار محبوب خویش نیشابور نامیدند (همان:76)

به سبب همه‌ی این مصائب تاریخی است که بسامدِ اعتراض دیوانگان به خداوند و حکایات “واسوخت صوفیانه” در آثار عطار بطور چشمگیری فراوان است. عطار نیز همه جا از آنان از صمیم دل دفاع کرده و عاقلان را از نزاع و مخالفت با آنان بشدت نهی می‌کند. گویا این گونه سخنانِ مجانین بیانگر ضمیر ناخود آگاه شاعر و هم شهریان و هم سرنوشتان اوست که در فضای صمیمی و رقت انگیزی با خداوند بیان می‌شده.

 

 

4-2- نظر عطار در مورد دیوانگان

 

عطار معمولاً نظر خود را در مورد دیوانگان، پس از نقل حکایات آنان بیان کرده است. گویا عطار همواره خود را ملزم می‌دانسته تا از مجانینِ خود حمایت کند و به سئوال‌های احتمالی ذهن خوانندگان پاسخ دهد. عطار به خوبی می‌دانسته که خواننده، بهنگام خواندن حکایات دیوانگان دچار حیرت و بهتی عظیم می‌شود و چه بسا نتواند رابطه ی پارادوکسیکال مجانین با خداوند را درک کند. رابطه ای که با وجودِ شدت عشق و ایمان، گستاخانه و اعتراض آمیز نیز هست. از این‌رو می‌کوشد تا احوال و اقوال مجانین را توجیه کند و از آنان دفاع کند. عطار گاه چنان در این کار، گرم و صمیمی می‌شود که مخاطب احساس می‌کند شاعر با شخصیت‌های داستان‌های خود یکی شده؛ چنانکه گویی عطار از خود و معتقدات و حالات خود دفاع می‌کند.

عطار دیوانه را مُجاز می داند هر چه در دل دارد بر زبان آورد و فارغ از قیود عرفی، شرعی و عقلی، عمل کند. او دائم یادآوری می‌کندکه این حد از آزادیِ دیوانه را دین نیز تایید می‌کند، پس دلیلی ندارد کسی که بر آنان خرده بگیرد. در مصیبت نامه در مورد سخن دیوانگان می گوید:

عشق می‌بارد ازین شیوه سخن         خواه تو انکار کن خواهی مکن

شرع چون دیوانه را آزاد کــرد          تو به انکارش نیاری یــاد کرد

(عطار،345:1386)

همچنین در منطق الطیر می‌گوید :

گفت هر کس را که اهلیــت بود           محرم سرّ الوهیــــــت بــود

گـر کند گستاخیی او را رواســت                   ز آنکــه دایم راز دار پادشاست

او چو دیوانه بود از شور عشــــق          مــی‌رود بر روی آب از زور عشق

خـوش بود گستاخی او خوش بود         ز آنکه آن دیوانه چون آتــش بود

در ره آتش سلامـــــت کی بود؟          مرد جنون را ملامــت کی بود؟

چون تو را دیوانگی آیـــــد پدید         هر چه تو گویی ز تو بتوان شنید

(عطار،356:1388)

و حتی معتقد است که دیوانگان و کردارشان، آنچنان محبوب و مقبول خداوند است که، نه تنها ایشان را به سبب ترک ادب‌هایشان تنبیه نمی‌کند، بلکه بدی‌هایشان را نیز نیکی به‌حساب می‌آورد :

هر چه از دیوانه‌اید در وجود                 عفــــو فرمایند از دیوان جود

گرچه نبود نیک، بپذیرند ازو                پس به چیزی نیک برگیرند ازو

هر بد او را مراعاتــــی کنند                  از نکو وجهی مکافاتــــی کنند

(همان:308)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف) آشنایی با شرایط اجتماعی و افکار و گفتارِ عقلای مجانین

ب) کاوش در مورد نقش سیاسی- اجتماعی عقلای مجانین در جامعه

ج) پژوهش در مورد رابطه‌ی عقلای مجانین و نهضت تصوف

د) تحلیل رابطه‌ی ذهن و زبان عقلای مجانین بر اساس مدل ” برخورد جهان‌های موازی”

ه) بررسی عناصر زبانی همچون: شطح، طنز و پارادوکس در حکایات عقلای مجانین

و) بررسی و طبقه بندی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌ های عطار بر اساس کتاب نیشابوری

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌ های عطار بر اساس کتاب نیشابوری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطاربر اساس کتاب نیشابوری