دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

زندگی شیخ ابواسحاق در فردوس المرشدیه

بیشترین حجم مطالب کتاب فردوس المرشدیه به شرح احوال و زندگی شیخ ابواسحاق اختصاص دارد که در اینجا موضوعات مطرح شده در خصوص زندگی وی در کتاب یادشده آورده می شود

 

3-1- 1 –  خانواده ی شیخ ، تولد و مرگ

مؤلّف فردوس المرشدیه قصد دارد زوایای زندگی شیخ مرشد را بازگو کند. او در این کتاب از مولد و منشأ شیخ سخن می گوید و بیان می‌دارد که نام او ابراهیم و کنیه اش ابواسحاق است. وی در نورد کازرون متولد شده نام پدرش شهریار و نام مادرش بانویه بنت مهدی بوده است. جدّش زاد انفرخ بن خورشید بوده که به گبری از دنیا رفته است. با این که جدّ شیخ گیر بوده اما بنا به نوشته ی مؤلف، پدر او مسلمان بوده است. شیخ مرشد دو برادر و دو خواهر داشته و شیخ فرزند دوم خانواده بوده است.

برادر بزرگ او ، محمد بن شهریار حافظ قرآن و آوازی خوش داشت، برادر کوچکترش حسن بن شهریار و دو خواهر او میگون و خدیجه بوده اند. پدر شیخ دو همسر انتخاب کرده بود که ظاهراً خدیجه از مادری دیگر بوده است. (محمد بن عثمان، 1333: 11)

شیخ مرشد در شب دوشنبه، نیمه ماه رمضان به سال 352 هجری قمری پا به عرصه‌ی وجود گذاشت و پس از عمری هدایت و ارشاد مردم به سوی حق، سرانجام در هفتاد و چهار سالگی، در روز یکشنبه به هنگام نماز عصر در هشتم ماه ذی القعده به سال 426 هجری قمری دیده از جهان فروبست. ( همان : 13 )

 

3 1 2 – اخلاق و منش شیخ مرشد

از آن جا که کتاب فردوس المرشدیه حکایت حالات و زندگی شیخ مرشد است. پس اخلاق و منش او بخشی از بن مایه های محتوایی این کتاب را تشکیل می دهد. آن چه از اخلاق و منش او در جای جای کتاب منعکس شده همه از دین محوری و خصوصیات الهی منش او سرچشمه گرفته است. در این قسمت برخی از خصوصیات اخلاقی شیخ مرشد را بیان می‌کنیم:

 

3-1-2-1- دستگیری از همنوعان

در باور داشت عارفان ، رسیدگی به امور مردم و دستگیری از مردم فقیر و بیچاره در اولویت است ودر طول تاریخ حکایت و داستان های زیادی سراغ داریم که چه بسا افرادی که در خدمت به خلق و گشودن مشکلات آن ها از هیچ کاری فروگذار نکرده اند و شیخ مرشد که عمری را در هدایت و ارشاد مردم صرف کرده، مسلماً در کمک و دستگیری از آن ها کوتاهی نکرده است.

شیخ در سخا و کرم زبانزد عام و خاص بود و این حالت در همان کودکی از وی نمایان شد. منقول است که «تا آن زمان که شیره خواره بود هرگز شیر مادر نخوردی تا طفلی دیگر بر خود مقدم نداشتی. و تا زنده بود عادت وی آن بود که هیچ چیز از هیچ کس دریغ نداشتی نه از درویش و نه از توانگر.» (محمود بن عثمان ،1377 : 121)

آن گاه که رشد کرد و بالید و در میان خلق قرار گرفت. از یاد مردم غافل نبود. جالب تر این ماجرا آن است که چون دیگری از وی طلب چیزی می کرد و خود چیزی در بساط نداشت. از کرامات وی در همان حال، از دیگران چیزی می رسد و او به فرد فقیر و بیچاره کمک می کرد. منقول است که:

«روزی درویشی به خدمت شیخ آمد و گفت: یا شیخ پنجاه درهم ضروری دارم و به خدمت تو آمده ام تا مرا یاری کنی. شیخ قدس الله روحه العزیز گفت برو بنشین. آن مرد بنشست. در حال شخصی از در درآمد و سلام کرد. و پاره ای جامه بسته در خدمت شیخ بنهاد و گفت: یا شیخ این دو سه درهم به خدمت تو آورده ام تا از برای درویشان صرف کنی. شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز سر آن جامه باز کرد. آن درویش بخواند و به وی داد، نگاه کرد و پنجاه درهم بود وگفت برو که این درهم از برای تو آورده بودند. پس گفت: سبحان الله آن خدایی که این صفت اوست که خواهنده از جایی بفرستد و دهنده از جایی و من در این میان واسط باشم.» (همان: 121)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه