دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1-1-1- زاويه ديد[1]:

« به معني شيوه حکايت داستان است. به عبارتي سبک تثبيت شده يک نويسنده است که به مدد آن شخصيت­ها، گفت­و­گو­ها، و وقايع را که مجموعاً روايت يک اثر را شکل مي­دهند، به خواننده عرضه مي­کند. مسأله­ي زاويه ديد همواره مورد توجه داستان­نويسان بوده­است، و از زمان پيدايش رمان مدرن در قرن هجدهم، در نوشته­ها و مقالات نقادانه، جستار­ها و نظراتي راجع به آن مطرح شده­است. زاويه­ديد از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. نويسنده با انتخاب مناسب­ترين زاويه ديد، مي­تواند طول داستان را به حد­اقل ضروري آن کاهش دهد و در عين حال بيشترين اطلاعات لازم را دراختيار خواننده قرار­دهد. داستان­نويس بيش از هر کس ديگري مي­بايست به اين نکته واقف باشد که در زندگي واقعي نيز اين که چه کسي مطلبي را به ما مي­گويد و چگونه آن را بيان مي­کند، تا حدود زيادي تعيين­کننده­ي واکنش ما به آن مطلب است. بار­ها اتفاق افتاده که مطلبي را از کسي شنيده و نپذيرفته­ايم اما، همان مطلب از دهان شخص ديگري برايمان کاملاً پذيرفتني بوده­است. بدين ترتيب داستان­نويسي که در­پي باز­آفريني واقعيت است، مي­کوشد داستان را از نقطه نظر شخصيتي نقل­کند که تا حد­ ممکن آن را محتمل­تر و پذيرفتني­تر بنماياند و به بهترين نحو تأثير واحدي را که او مد­نظر داشته­است، در ذهن خواننده باقي­گذارد». ( پاينده،1390: 64-65)

براي مثال در رمان « مادرم بي­بي­جان» اثر اصغر الهي، تصويري که راوي نوجوان از اعتقادات برادر خود ارائه مي­دهد قابل باور و تأثيرگذار است حال آنکه اگر فرد ديگري آن را بيان مي­کرد به اين اندازه مؤثر واقع نمي­شد:

مهم­ترين اطلاعات درباره­ي شخصيت رشيد را تنها او ارائه مي­دهد:

« آقاداداش من، رشيد آقا اول با خدا لج کرد، زد زير قبول خدا و لج مادرمان بي­بي­جان را درآورد و خشت بي­ديني را توي خانه­مان گذاشت و برکت از خانه­مان رفت». (الهي، 1358: 32)

« پايتخت که رفت عوض شد و سرش توي کتاب رفت. هرچه هست و نيست لاي همين کتاب­ها است که مرض بود و به جان همه­مان افتاد». (همان، 33)

زاويه ديد در داستان تا حدودي کنترل کننده­ي ديگر عناصر داستان نيز مي­باشد و به خصوص لحن راوي متأثر از آن است. ازين­رو انتخاب زاويه ديد مناسب همواره مورد توجه نويسندگان بوده­است.­ زاويه ديد مناسب حتي مي­تواند قابليت نمايشي داستان را تغيير دهد.

[1] Point of view

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي