دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

محفوظ ماندن جسد از پوسیدگی

از جابر بن عبدالله حکایتی نقل شده که جنازه‌ی پدرش را بعد از یک سال از گور بیرون آورده و مشاهده کرده که ، جسد او آسیبی ندیده است : « جابر بن عبدالله رضی الله عنهما گفت چون قتال احد پدیدار شد پدر مرا بخواند و گفت یا جابر به درستی که مرا می‌بینم که اول کسی که بکشند از اصحاب محمد ( ص ) فردا من باشم و هیچ کس عزیزتز بر من نیست از تو جز رسول الله .

و حال آن است که تو را خواهران است ، باید که وصیت ایشان به نیکویی کنی . و مرا قرضی هست ، باید آن را بگزاری . روز دیگر اول کسی که از اصحاب محمد بکشتند او بود . جابر گفت او را با شهیدی در یک گور دفن کردم و همه وقته در خاطر می آمد که او را بیرون آورم و جداگانه دفن کنم ، تا بعد از یک سال او را آوردم و همچنان بود که دفن کرده بودم الاّ زخمی که در پیش گوش داشت و آن زخم ، ان بود که در جنگ خورده بود . » ( همان : 68 )

3-2-1-13- نزول باران

بارها در طول روزگار اتفاق افتاده است که نزولات آسمانی کم شده و مردم از جهت معیشت زندگی در تنگنا و مضیقه قرار گرفته اند و برای نزول رحمت حق دعا کرده و نماز طلب باران خوانده اند. اما آن گاه که اولیاء حق در میان خلق بوده اند. هر زمان که این اتفاق می افتد به اولیاء حق پناه می بردند و از آنها می خواستند تا برای باران دعا کنند.

در زمان شیخ مرشد نیز، خشکسالی حادث می شود و به ناچار شیخ مرشد و اصحاب در پیروان شهر به دعا باران می طلبند اما بعد از سه روز چیزی ظاهر نمی شود،  بنابراین شیخ می‌گوید: «ما دعایی به صورت کردیم بی معنی ، حق تعالی ابری بفرستاد بی باران .

پس شیخ مرشد برخاست و ردا بر گردن خود کرد و بر سر خود می زد و می گفت : این همه به شومی گناه من است . پس دعا  می کرد و گریه و زاری و تضرع می کرد در حال ابری پدید آمد و باران بسیار ببارید و سالی فراخ و بانعمت شد از برکات دعای شیخ مرشد.» (محمود بن عثمان ، 1333: 148)

عارفان، متصوفه و اهل حق و اولیاءالله آن چنان در پیشگاه خداوند عزّت، آبرو و احترام دارند که چون از آن درگاه درخواستی نمایند، خداوند متعال بی جواب نمی گذارد. از جمله کرامات شیخ مرشد طلب باران از درگاه حق بود آن گاه که عدم بارش نزولات آسمانی مردم را به سختی می انداخت .

«که شیخ مرشد شیخی بزرگ است و عالی قدر و صاحب کرامات است، اگر من امروز در بقعه‌ی وی حاضر شوم و باران بخواهم از حق تعالی به حرمت وی اگر امشب حق تعالی باران بفرستد مرا محقق شود که آنچه از بزرگی وی گفته اند و به من رسانیده اند درست است و راست است و اگر چنین نباشد کار به خلاف این است.» (همان: 404) بنابراین «چون برفتند در آن شب حق تعالی باران بسیار بفرستاد، چنانکه روی صحرا آب گرفت.» (همان: 403)

 

  • 2-1-14- نزول طعام :

محمود بن عثمان در دو موضع ، این کرامت را به حلاج نسبت داده است : « نقل است که شیخ حسین منصور ، رحمه الله علیه ، در سفر حجاز چهار صد تن با وی بودند . بنشستی و دست در زیر خرقه بردی و از برای هریکی سری بریان و دو گرده بیرون آوردی و به ایشان دادی .

وقتی آرزوی خرما داشتند . شیخ حسین برخاست ، گفت ای یاران مرا بجنبانید . وی می جنبانیدند و خرما از وی می افتاد تا چهار صد تن خرما سیر بخوردند . گفتند ما را آرزوی حلوای بغداد می کند . شیخ حسین دست دراز کرد و طبقی حلوا پیش ایشان بنهاد . گفتند این حلوای بغداد است و ما در بیابانیم . شیخ حسین گفت آنجا که منم چه بغداد است و چه بیابان . ( محمود بن عثمان ، 1333 : 68 )

در حکایتی دیگر نیز نظیر این کرامت به دست ابوالعباس قصاب انجام گرفته است : « … از جمله کرامات شیخ ابوالعباس رحمه الله علیه آن بود که روزی جمعی مسافران به رباط شیخ ابوالعباس برسیدند و نان خورش نبود . به خدمت شیخ رفتم و گفتم یا شیخ نان خورش نمانده است که پیش مسافران برم . شیخ برخاست و عصایی برگرفت و روی سوی آسمان گرد و گفت یا رب اگر نان خورش پنیر می فرستی نیک ، والا بدین عصا قنیل‌های رباط بشکنم.

درحال مردی به در رباط آمد و چیزی بر سر نهاده بود . شیخ ابوالعباس رحمه الله علیه گفت یا محمد بنگر تا چیست که این مرد بر سر دارد . برفتم و نگاه کردم سلّه‌ای پنیر بود که بر سر داشت از برای درویشان . گفتم یا شیخ سلّه‌ی پنیر است . شیخ گفت بستان و بعضی پیش  مسافران بر تا نان خورش کنند و بعضی دیگر در خزانه بر از برای درویشان . » ( همان : 150)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه