تشخیص شرایط زمان و مکان حاکم بر داستان دانش آراسته-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

قسمتی از متن پایان نامه :

 

حادثه ی باریدن برف و ریختن سقف دکان راوی (گوینده داستان)  که باعث بیکاری وی گردید و از سویی نداشتن ممر درآمد گسترش طرح داستان را در پی دارد.
 

4-3-3-4 تعلیق

در واقع با ریختن سقف دکان و نداشتن پول برای خریدن قرص های زن راوی خواننده احساس نگرانی می‌کند که عاقبت راوی داستان چه می شود.
«این قرص ها مال خانم من است که یک هفته توی جیبم مانده. نمی گویم پول نداشتم، داشتم. اما خرج دوا و دکترش کرده ام. حالا دیگر پول ندارم قرص ها را بگیرم.» (همان:22)
 

4-3-3-5 بحران

«مدتی سر پا ماندم تا یکی بیاید که آمد و گفت: خیالت راحت باشد. یک نمونه اش را شنیدی خرابی در سطح شهر خیلی زیاد است اکیپ ما دارد بررسی می کند این برف نبود بلا بود همه را غافلگیر کرد. دیدم ایستادن دیگر برایم آب و نان نمی شود و در واقع این بدبختی حق ماست از بس که دروغگو شدیم استاندار توی رادیو و تلویزیون می گفت: هشتاد درصد شهر برق دارند چه دروغ شاخداری. انگار مردم… شنیده‌ام او را به شدت کتک زدنده ااما باور نمی کنم. من این مردم را می شناسم آن ها همیشه تخیل خود را جانشین واقعیت می کنند مگر می شود استاندار بدون محافظ بیرون بیاید. مردم همیشه از شکم خودشان حرف درمی‌آوردند» (همان: 24)
 

4-3-3-6 نقطه اوج

«در واقع می خواستم فریاد بزنم: این چه وضعی است چرا به داد مردم نمی رسید. چرا فقط حرف می زنید شما که خودتان را از ما می دانید. پس چرا توی خانه هایتان قایم شده اید. این حرف ها توی دلم بود. اما چه طوری می توانستم آن را بگویم.» (همان:24)
«توی سه راه پاستوریزه، یک وانت نان آورده بودند و داشتند میان مردم تقسیم می کردند قیامت بود. مردم از دست یکدیگر نان ها را قاپ می زدند من خودم خیلی ها را دیدم که چند بار نان گرفته بودند. ما به حق خودمان قانع نیستیم. به معتادها  نبود نان را می گرفتند و به این و آن می فروختند. اما آنهایی که دستشان به دهانشان می رسید چی؟ آن ها هم محتاج بودند.» (همان:25-24)
نقطه‌ی اوج داستان بعد از باریدن برف و مشکلات و کمبودهای آن دست اما خیلی ها هم با وجود اینکه مشکلی نداشتند باز هم به دنبال گرفتن حق دیگران بودند.

4-3-3-7 گره گشایی

گره گشایی بعد از نقطه اوج داستان است.
«وقتی از کمیته امداد که ناامید شدم، به یکی از دوستانم که در «مسکن و شهرسازی» کار می کرد تلفن کردم. هزار بار با هم صفا کرده بودیم. گفتم: دکانم ریخته. چه بکنم؟
گفت: خیلی از جاها شده سالن تابستانی. توی دلم گفتم: این هم وقت گیر آورده. من دارم توی بدبختی دست و پا می زنم او شوخی اش گرفته. اما بعد دوزاری ام افتاد که منظورش سقف خانه ها، دکان ها و دیگر اماکن عمومی است. از غصه خنده ام گرفت. به سبک خودش گفتم: اتفاقا مال من هم شده سالن تابستانی. گفت: صبر کن می آیند برای بررسی.» (همان: 25)
 

4-3-3-8 پایان

به خدا اگر پارو داشتم نمی گذاشتم خانه ها سالن تابستانی بشوند (دانش آراسته :26)
همان طور که ملاحظه می شود در این داستان نویسنده از نتیجه گیری صریح خودداری نموده و آن را به عهده ی مخاطب قرار داده تا ذهن  فکر او را به حرکت درآورد.
 

4-3-4 پیرنگ بسته یا پیرنگ باز

حوادث داستان از نظم طبیعی برخوردار است و نویسنده فرصت نتیجه گیری از داستان را در اختیار خواننده قرار داده و از ارائه‌ی نتیجه صریح خودداری نموده است. با توجه به این ویژگی داستان از پیرنگی باز برخوردار است.
 

4-3-5 شخصیت

4-3-5-1 از نظر ماهیت

شخصیت های به کار گرفته شده همه شخصیت انسانی هستند که عبارتند از:
راوی- قهوه چی- زن راوی- کارمند کمیته امداد- استاندار- اسدالله- دوست راوی (که در مسکن و شهرسازی کارمند است) – برف پاک کن- پسران راوی (نویسنده)
 


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

مهم ترین ویژگی داستان های دانش آراسته چیست ؟
نثرداستانی داستان های دانش آراسته چگونه است ؟
دانش آراسته در مجموعه داستان گنجشک ها در بالکن از کدامیک از عناصر داستان بیشتر بهره برده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

بستن منو