تحلیل و بررسی بهره مندی خواجه عبدالله انصاری از مفاهیم آیات قرآنی با مشرب عرفانی او -دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بازتاب مفاهیم آیات قرآنی در مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

هنگامی که به آیت «یَکادُ سَنا بَرِقِهِ یَذهَبُ بِالاَبصارِ» رسید نا بینا شد .سال 437 آخرین تبعید او با تفسیر آیت:«فَلا تَعلَمُ نَفسُ ما اُخفِیَ لَهُم مِن قُرَّه اَعیُن» همراه بود که در تفسیر این آیت به بیان خفایای اسمای خداوند پرداخت تا آنکه به آیت :«اِنَّکَ مَیَّتُ و اِنَّهُم مَیَّتُونَ»رسید در این زمان برای آخرین بار تبعید شد . چون از تبعید باز گشت در سال 480 به یک دوره تفسیر عاجل –فشرده-قرآن پرداخت و بیان خویش را در تفسیر اسمای حسنی نا تمام گذاشت . در این دوره در یک مجلس ده آیت یا بیشتر را تفسیر می کرد تا بتواند تفسیر قرآن را در حیات خویش به پایان برساند . در این کار توفیق نیافت و پس از تفسیر آیت :«قُل هُوَ نَبَاُ عَظیمُِ اَنتُم عَنهُ مُعرضُونَ»در گذشت.
او در تفسیر قرآن بر مدار شریعت از احادیث و اخبارو داستان های ائمه دین سود میبرد ،هم چنان که به هنگام تفسیر بر مذاق اهل طریقت ،داستان ها و سخنان مشایخ طریقت و تفسیر آنان را از آیات قرآن باز  می گفت .پیش گرفتن این روش در تفسیر برای کسی که صدو هفت تفسیر را خوانده بود ،برای برآوردن مقاصد مهمی می توانست باشد که یکی از آن جمله جلب توجه شوندگان به قرآن و بر حذر داشتن آنان از پیروی مبتدعان و اصحاب رای بود. زیرا او اعتقاد داشت که قرآن را با اتّکا به عقل و رای و اجتهاد نمی توان تفسیر کرد . مجالس تفسیر او با شکوه و انباشته از جمعیت بود و همین موضوع تلاش و تکاپوی دشمنان او برای تعطیل آن بود(خرمشاهی،1386 :14-27).
3-12) شعر و ادب خواجه عبدالله انصاری
خواجه عبدالله نه تنها محدث و مفسّر عالی مقام و عارفی وارسته و پر سوز و بزرگ بود ،بلکه خطیبی بلیغ ،واعظی توانا و شاعری استاد نیز بود. توانایی او در شعر از همان کودکی برهمگان مسلم شده بود .به گفته ی او شاید تا سال های آخر عمر ، شش هزار شعر تازی بر وزن درست راست سروده بودکه همان زمان مردم از آن نسخه بر داشته بودند . در طبقات الصوفیه نیز اشعار تازی بسیار از وی آمده است .عبدالرّحمن عبدالجبّارفامی در تاریخ هرات او را بسیار ستوده و در فنون فضایل استاد می خواند و نیکویی زبان و عبارتش رامشهور تر از آن می داند که به حجت و برهان نیازمند باشد. ابوالقاسم اسعدبن علی زوزنی معروف به بارع،به تازی وفارسی اوراستوده است وابوالحسن باخزری دردمیه القصرقدرت او را وعظ و خطابه چنین می ستاید:« دل های مردمان را بامواعظ خویش صید می کرد و گناه مردمان به یمن و برکت موعظت او پاک می شد و اگر قس بن ساعده – از خطبای معروف عرب – سخنان و الفاظ او را می شنید هیچگاه در سوق عکّاظ خطبه نمی کرد»(خرمشاهی،1386 : 25).
«بی تردید او در خطبه ها و مواعظ و مجالس به زبان فارسی سخن می گفته است … حضور عامه در مجالس او تنها کافی است تا قدرت و توانایی او را در زبان فارسی  اثبات کند . عبارات فارسی پیر هرات غالبا مسجّع است و گاهی بند های مسجّعات او – به ویژه در مناجات ها – در وزن و دلکش بدان پایه است که با اندک تصرفی به شعری موزون بدل می شود . شهرت اودر میان فارسی زبانان از خاص و عام به دلیل این مناجات ها دانسته  شده است . سجع پردازی او بی شک میراث مدرسه ای است که وی گذشته از حدیث و قرآن ،با لغت و ادب نیز مربوط کرده  بود . علاقه به سجع و قرینه  هم که در کلام او هست نه فقط نشانی از یک تربیت و تهذیب ادبی است بلکه در عین حال معرّف شیوه ی بیان یک واعظ و مفسّر است که نیروی بیانش می بایست برای انبوه شوندگان جالب بوده باشد . ذوق و شور عرفانی با تعالیم مدرسه و اشتغال به وعظ و تذکیر و تفسیر که در پیرهرات وجود داشت ،سبب شد که پایه های سبکی در نثر فارسی گذاشته شود که بعد ها به وسیله ی بلخی و سعدی به کمال رسید . ویژگی مهم این سبک ،سادگی و روانی است نه صنعت گری ،و نباید آن را بانثر مصنوع اشتباه کرد . اشعار فارسی پیر هرات نیز با تحقیق و بررسی دقیق از اشعار دیگران باید جدا شود. شعر پیر هرات بیشتر رباعی است که بیشتر آن ها در کشف الاسرار وآثار فارسی او آمده است.پیرهرات از نظر به کار بردن شعر در نثر از پیشگامان این شعر را شمرده می شود» (همان : 27-24 ).
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1-  بازتاب جلوه های مفاهیم قرآنی در مناجات نامه به چه شیوه هایی است ؟
2 – بهره مندی خواجه عبدالله انصاری از مفاهیم آیات قرآنی با مشرب عرفانی او چه تناسبی دارد ؟
3- استفاده ی خواجه عبدالله انصاری از آیات قرآنی در مناجات نامه چه تأثیری در سخن او داشته است؟

  • سبک و نثر خواجه عبدالله انصاری چه تأثیری بر آثار بعد از او گذاشته است ؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بازتاب مفاهیم آیات قرآنی در مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بازتاب مفاهیم آیات قرآنی در مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بازتاب مفاهیم آیات قرآنی در مناجات نامه خواجه عبدالله انصاری

بستن منو