دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

باب چهاردهم

در این قسمت از کتاب فردوس المرشدیه ، محمدبن عثمان از قوت و غذای شیخ سخن می گوید: « گفت اصل قوت شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، آن بود که از شام آورده بودند از تخم ابراهیم خلیل صلوات الله الرحمن علیه از جو و گندم و آن را بکاشتندی بر زمین مباح و قوت شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز از آن بودی . » ( محمود بن عثمان ،1333: 19)

آن گاه در ادامه از ترک بعضی از غذاها و خوراکی ها توسط شیخ مرشد تا آخر عمر می‌گوید: « شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، در حال جوانی صائم الدهر بودی و به نان جوین روزه گشادی و به سبب خوردن نان جوین باد در شکم وی پدید آمد ناچار ترک نان جوین کرد . » (همان : 97 )

«یکبار خادم حاضر نبود و شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، از طعام خوردن فارغ شده بود و آرزوی خرما داشت . برخاست تا طبق از بالا فراگیرد به خود بازگردید و خود را ملامت کرد و گفت یا ابراهیم شرم نداری که از جای خود برخیزی از برای حظ نفس خود و چیزی برگیری و بخوری که نه از برای تو نهاده باشند و باشد که از برای دیگری نهاده اند بعد از آن نیت کرد که هرگز خرما نخورد . »(همان : 98)

 

2-1-16- باب پانزدهم

در این باب ، درباره‌ی لباس شیخ مرشد سخن گفته شده است . مؤلف در این جا بیان می‌دارد که لباس شیخ از پنبه دانه ای بود که از شهر صمکان به خدمت شیخ آورده بودند : « و سبب پنبه دانه از صمکان آوردن آن بود که شخصی بود از حد صمکان و زراعت کردی و متقی و پارسا بود و به صلاحیت و ورع مشهور بود برخاست و عزم جانب کازرون کرد. چون خواست که برود گفت : یا شیخ ، من در ولایت خویش زراعت می کنم و پنبه دانه دارم که از سیصد سال باز از میراث حلال پدران به من رسیده است و زمین مباح نیز همچنین . اگر اجازت فرمایی تا از برای لباس شما آن پنبه دانه می کارم و به جامه می کنم و به خدمت می‌فرستم. شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ،گفت : نیک آید ،اما آن پنبه دانه بفرست که ما در اینجا بکاریم تا زحمت شما نباشد . » (همان:101)

هم چنین نویسنده در ادامه از طرز لباس پوشیدن شیخ سخن گفته است : « شیخ در مجلس شمله بر سر کردی و بودی که در زمستان دستاری سیاه بر سر کردی و در تابستان فوطه‌ای بر سر کردی که آن را به رنگ نیل کرده بودندی . »(محمود بن عثمان ، 1333 : 101 )

 

-1-17- باب شانزدهم

محمود بن عثمان در این باب ، به سفر شیخ مرشد به بیضا و اتفاقاتی که در این سفر برای او رخ داده است می‌پردازد .  او بیان می دارد که شیخ قبل از مسافرت خوابی می بیند و در اثنای سفر این خواب او تعبیر می شود : « می‌گفت به خواب دیدم که در خانه ای بودم که مثل آن خانه ندیده بودم در نیکویی و در آن خانه ملکی دیدم که مانند وی ندیده بودم به بزرگی چون این خواب بدیدم قصد زیارت شیخ ابوالازهر کردم با جماعتی یاران و دزدی بر ما افتاد و هر چه با ما بود بستد ، چنانکه از پیش یاد کرده شد. چون به بیضا رسیدیم شیخ ابوالازهر و اصحاب استقبال ما کردند و در مسجد جامع ما به هم رسیدیم . ما از دری بیامدیم و شیخ     ابوالازهر از در دیگر بیامد . شیخ گفت : من با خود گفتم این مسجد آن خانه است که در خواب دیدم و شیخ ابوالازهر آن ملک است که در آن خانه دیدم . »(همان :105)

 

2-1-18-باب هفدهم

این باب به شرح سفر شیخ ابواسحاق به شیراز اختصاص دارد . شیخ ابو اسحاق در طول حیات خویش ، سفرهایی به دیگر شهرها و اکناف داشت . بعضی خود تصمیم می‌گرفت و گاهی دعوت می‌شد . او سفری نیز به شیراز داشت که بر عکس سفرهای دیگرش، نه از روی اختیار بود بلکه به خاطر اخلالی که در کار مجوسان و گبران به وجود آورده بود و « خواری به ایشان می آورد و دین و ملت ایشان تباه می کرد و چند آتش خانه‌های ایشان برباد داده بود .»(همان:106)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه