تحلیل عنصر شخصیت در رمان یاران حلقه-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تحلیل عنصر شخصیت در رمان یاران حلقه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در آخرین نبرد وقتی که همه چیز رو به پایان و ارتش موردور در حال پیروزی بود فورودو بر لبه پرتگاه کوه نابودی می رسد ولی از نابود کردن حلقه قدرت منصرف می شود و حلقه او را فریب می دهد. او حلقه را برای خود برمی دارد. اما در این حین گالوم که آنها را تعقیب می نمود، به فوردو حمله می کند و دست او را گاز می گیرد و حلقه را می رباید. فوردو پشیمان می شود و گالوم را به طرف کوه نابودی پرتاب می کندو حلقه باگالوم سقوط می نماید و نابودی آن فرا می رسد.
سائورون و برج های موردور در هم می شکنند و برای همیشه از میان می روند. آراگورن به پادشاهی می رسد و فوردوردر بازگشت به خانه پس از سفر طولانیش شایر را در حال تغییر می بیند و با گندالف و بیلبو و الروند به طرف سرزمین والینور در آن سوی دریاها می رود.
این کتاب دارای دو بخش و یک ضمیمه است. ضمایم این کتاب تصویر کلی از گیتی شناسی به مخاطب ارائه می کند از جمله تاریخچه فرمانروایان و پادشاهان سرزمین میانه.

1-2-1-4 فرزندان هورین(children of hurin)

کریستوفر تالکین که، کتاب سیلماریلیون را از روی نوشته های پدرش چاپ نمود، اقدام به چاپ بعضی از داستان های مختلف نمود و نام آن را فرزندان هورین گذاشت.
این کتاب ماجرای مقاومت هورین تالوین(Hurin.Talyon) در برابر مورگوت است. هورین معروف به «ثابت رای»،«نیرومند» پسر گالدور اهل دور-لومین،شوی مورون فرزند کورین و نیه نور می باشد.
این کتاب شامل داستان های بانوی غمگین مورون(Morwen) دخت باراگوند و گریزنافرجام تورین(Turin) است.
هورین عازم نبرد با مورگوت می شود ولی نبرد فاجعه آمیز با کشته شدن هور (Hour)، پسرگالدور،شوی ریان و پدر تور و اسارت هورین به پایان می رسد.
اما تورین فرزند هورین او را از ترس کشته شدن یا به بردگی کشیده شدنش رهسپار قلمرو پنهان دوریات(قلمرو شاهان تین گول و ملیان)،(Doriath) می شود و در آنجا رشد می کند و از علوم و معارف اِلف ها بهره مند می شود.

1-2-2 داستان هاي كوتاه

1(مجموعه داستان های کوتاه تالکین را محقق ارجمند جناب آقای مراد فرهادپور ترجمه نموده است و در مقدمه خود به برخی از ویژگی های آن ها اشاره نموده است) 1. خلاصه این داستان های کوتاه به شرح ذیل است:
1-اولین داستان کتاب«برگ اثر نیگل(Niggleنام دارد که افسانه زندگی نقاشی نیکوکار و خیر است.او عاشق طبیعت و نقاشی است و تقریبا تمامی عمر خود را به سیر در طبیعت و نقاشی اختصاص داده است.
مضامین نقاشی او همان طبیعت است که به خصوص در آخرین اثرش که بهترین کار او هم محسوب می‌شود، تصویر کردن درختی باشکوه و انبوه برگهای درخشان و درهم تنیده آن، تمامی هم و غم او را تشکیل می‌دهد.
در همسایگی نیگل پیر مردی زندگی می‌کند به نام «پریش»که همسر پیری دارد و در باغ یا مزرعه کوچکش کار می‌کند.روزی پریش با نگرانی به سراغ نیگل که سرگرم نقاشی است می‌آید و از او می‌خواهد برای آوردن پزشک جهت مداوای همسرش به شهر برود روزی سرد و بارانی است و منزل پریش هم از شدت باران آسیب دیده، پس به بنّا هم نیاز داشت.نیگل با دوچرخه کوچکش به شهر می‌رود.پزشک را پیدا می‌کند و برای بنا یادداشتی می‌نویسد-که هرگز نمی‌آید- نیگل خود سخت مریض می‌شود و پس از مدتی که بهبود پیدا می‌کند خود دوباره به سراغ تابلویش می‌رود که ابعادی عظیم پیدا کرده.در نقاشی نیگل آنچه جلب توجه می‌کند خود درخت یا زمینه کار نیست، بلکه تصویر فوق العاده زیبای برگ‌ها و مناظری دور دست و دل‌انگیز است.در این میان دو نفر ناشناس می‌آید و به او می‌گویند وقت«مسافرتش»رسیده است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
I: شخصیت‌های اصلی رمان یاران حلقه‌ کدامند ؟ و هر یک نماد چه قدرت و پیام هستند؟
II: اهداف نویسنده از نگارش رمان مزبور چیست؟
III: آیا رمان یاران حلقه‌ می‌تواند صحنه نمایش تقابل دو نیروی خیر و شر باشد؟
IV: آیا حلقه قدرت از خود اراده و برتری نشان می‌دهد؟
V: نویسندة رمان یاران حلقه کیست؟ و چگونه می‌اندیشد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تحلیل عنصر شخصیت در رمان یاران حلقه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

پایان نامه تحلیل عنصر شخصیت در رمان یاران حلقه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل عنصر شخصیت در رمان یاران حلقه

بستن منو