دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تحلیل و بررسی بلاغی و زیبایی‌شناسی ضرب‌المثل‌ها

قسمتی از متن پایان نامه :

و یا جزء «حکم» محسوب می­شوند که اغلب تحصیل‌کردگان و اهل ادب از آن­ها بهره‌ می­جویند و به دلیل عدم رواج میان عامه‌ی مردم نمی‌توان آن­ها را ضرب‌المثل دانست؛ مثل:

حکایت بر مزاج مستمع گو
شعر ناگفتن به از شعری که باشد نادرست
  اگر دانی که دارد با تو میلی
(گلستان)

بچّه‌نازادن به از شش‌ماهه بفکندن جنین
(منوچهری، دیوان، 80)

 

اغلب نمونه‌هایی که در امثال و حکم دهخدا می‌خوانیم از این دست است و اغلب اشعاری‌ که در کتاب «مثلها و حکمت­ها» (عفیفی، 1371) و آثاری از این دست گرد آمده­اند، جزء حکمت­ها و اشعار معروف محسوب می‌شوند.

شاید نتوان به‌طور دقیق تشخیص داد کدام شعر مثل است و کدام حکمت، مثل شدن این‌ اشعار به رواج آن در میان مردم بستگی دارد.

در برابر مثلهای منظومی که از سوی شاعران ساخته می‌شود و البته محکم و استوار و دارای جنبه‌های بالای هنری و ادبی است، برخی مثلهای عامیانه نیز هستند که زبان و بیان آن‌ بسیار ساده و گیرا و صمیمی است:

شب عید است و یار از من چغندر پخته می‌خواهد
خداوندا زن زشتم تو بردار
اگر داری زبان چاپلوسی
  گمانش می­رسد من گنج قارون زیر سر دارم
(کتاب کوچه، پ، 282)

خودم دانم خر لنگ و طلبکار
(دوازده هزار مثل، 445)

همت جا در عزا هم در عروسی
(کتاب کوچه، الف، 1216)

چنان­که معلوم است گوینده‌ی این اشعار معلوم نیست و سازندگان آن فرهیختگانی از میان‌ مردم هستند.

مثلهای منظوم، در چند دهه‌ی اخیر جمع‌آوری شده‌اند؛ از جمله امثال و حکم دهخدا که در سالهای 1308 تا 1311 در چهار جلد بزرگ فراهم آمد. امثال و حکم شامل سی­هزار مثل، حکمت، اصطلاح، کنایه، حدیث، خبر و شعر معروف است که قریب نیمی از آن، اشعار معروف است. دهخدا (معین، مقدمه لغت‌نامه:381) در پاسخ خرده‌گیری گروهی که امثال و حکم را تماما ضرب‌المثل‌های مشهور نمی‌دانند، پاسخ می‌دهد:

«من خودم متوجه این نکته بودم ولی از انتخاب عنوانی مطول نظیر امثال و حکم و مصطلحات و اخبار و احادیث خودداری و به عنوان ساده‌ی امثال و حکم اکتفا کردم.»

امثال و حکم دهخدا گرچه به‌طور مستقل حاوی ضرب‌المثل‌ها نیست، به لحاظ ضبط تعداد زیادی از اشعار امثال و امثال منظوم در خور توجه است.

اوّلین کتاب مستقل مثلهای منظوم به نام «امثال منظوم» از آن احمد اخگر است که در سال‌ 1319 در دو جلد منتشر شد. مؤلف پنج هزار مثل را در اشعار دوبیتی خود درج کرده است. معلوم است که این اثر، جامع امثال منظوم شاعران نیست و تنها زاییده‌ی ذوق مؤلف است.

در سال 1351 حمید شعاعی کتاب«امثال شعر فارسی» را منتشر کرد که تنها یک جلد آن‌ چاپ شد و حرف الف را شامل می‌شود. مؤلف برای هر کنایه، اصطلاح یا مثل از شاعران‌ مختلف نمونه‌هایی را نقل می‌کند که به طریق ارسال مثل از آن بهره گرفته‌اند. تنها بخش کمی‌ از این کتاب به درج امثال اختصاص یافته است.

کتاب «امثال سائره و پندهای موزون» (تهران، 1360) به کوشش زهرا مزارعی نیز کتابی‌ مختصر در این زمینه است. از جمله آثار محققانه در گردآوری امثال منظوم، کتاب «مثلها و حکمتها در شعر شاعران قرن سوم تا یازدهم» تألیف رحیم عفیفی می‌باشد که در سال 1371 منتشر شد. مقدمه‌ی محققانه، ارجاعات دقیق و جامعیت از ویژگی‌های این کتاب است.

پس از آن کتاب «امثال موزون در ادب فارسی» نوشته‌ی رضا بشیری مؤدب در سال 1375 چاپ شد که تنها به مصراع­های مثل شده اشاره می‌شود نه تمامی ابیات، آن هم بدون ذکر دقیق‌ مأخذ و اشاره‌ی مختصر به نام سراینده.

از آثار دیگر در این زمینه، «ضرب‌المثل­های منظوم فارسی» نوشته­ی محمد­علی حقیقت‌ سمنانی، (تهران، 1374)، «ضرب‌المثل‌های شعر فارسی و ریشه­ی تاریخی آن» تألیف محمد عبادزاده‌­ی کرمانی(1370) و «ضرب‌المثل‌های منظوم» نوشته‌ی حسین خرمی (1376) است.

 

2-6- ارسال­المثل/ ارسال­المثلین

درکتب بلاغی، اصطلاح ارسال مثل برای کاربرد مثل در شعر به­کار رفته است. در این بخش‌ ضمن تعریف ارسال مثل و دیدگاههای اهل بلاغت، تفاوت آن را با تمثیل، اسلوب معادله، تضمین، تلمیح و کلام جامع و مهم‌تر از و ظریف‌تر از همه با کنایه بیان می‌کنیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالاتی که در این پژوهش دغدغه‌ی ذهنی پژوهنده خواهد بود موارد زیر است:

1- چه ابیاتی از آثار نظامی وارد قلمروی ضرب‌المثل‌ها شده است؟

2- چه ضرب‌المثل‌هایی از فرهنگ عامه وارد آثار نظامی شده است؟

3- آیا نظامی به ضرب‌المثل‌های زبان فارسی افزوده است یا بیشتر از آن وام گرفته است ؟

4- ضرب‌المثل‌های موجود در آثار نظامی از چه سطحی از زندگی معیشتی بهره گرفته‌اند؟برای نمونه زندگی معیشتی کشاورزی و روستایی، معیشتی – شهری و درباری و … .

5- ضرب‌المثل‌های موجود در آثار نظامی از چه ویژگی‌های فرمی برخوردارند؟ مثلا عنصر مسلط بر انواع تشبیه کدام است؟ یا نوع استعاره‌های موجود در ضرب‌المثل‌ها از چه گونه‌ای است؟

6- ضرب‌المثل‌های موجود درآثار نظامی با بافتی که در آن به کار رفته است چگونه ارتباطی دارد؟ آیا اقتضای داستان و روایت است که نظامی از این ضرب‌المثل استفاده می‌کند و یا اینکه ضرب‌المثل‌های موجود در آثار نظامی جهت نمایش و به رخ کشیدن معلومات شاعر است؟ و ارتباط چندانی با بافت متن و روایت ندارد؟

7- ضرب‌المثل‌ها در واقع از پشتوانه‌های فرهنگی یک شاعر حکایت می‌کنند و توانایی او را در تسلط به میراث شفاهی و کتبیش نشان می‌دهند. ضرب‌المثل‌های موجود در آثار نظامی از چه پشتوانه‌های فرهنگی اخذ شده است؟ آیا تماماً از فرهنگ عامه است یا از قرآن و حدیث و اقوال متصوفه یا سایر حوزه‌های فرهنگی در جهان اسلام نیز بهره برده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تحلیل و بررسی بلاغی و زیبایی‌شناسی ضرب‌المثل‌ها در سه منظومه شعری نظامی گنجوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تحلیل و بررسی بلاغی و زیبایی‌شناسی ضرب‌المثل‌ها در سه منظومه شعری نظامی گنجوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل و بررسی بلاغی و زیبایی‌شناسی ضرب‌المثل‌ها