تحلیل روانشناختی شخصیتهای رمان سالمرگی اثر اصغر الهی-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

سایت دانلود پایان نامه omidfile.com


دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاری آثار اصغر الهی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

۱-۱- رمان سالمرگی:

این رمان در سال ۱۳۷۰  نوشته و در سال۱۳۸۵ منتشر شده است. داستان این رمان با جملاتی آغاز می­شود که از مرگ­اندیشی شخص اول داستان حکایت می­کند. آقای عمرانی و لیلا که از دو خانواده­ی متفاوت با هم ازدواج کرده­اند، صاحب فرزندی می­شوند که به درخواست آقای عمرانی نام او را سیاوش می­گذارند و این سیاوش که یادآور سیاوش ادبیات کهن ایران است در جبهه به شهادت می­رسد. مادر او، لیلا، آقای عمرانی را که با جبهه رفتن او موافق بوده است، مقصر اصلی می­داند و در سراسر داستان با مشاجره­ی آن دو روبه برو هستیم. آقای عمرانی با بیان رویداد زاده شدن خود در خانواده­ای بدون پسر و نذر ونیاز پدرش، شروع به شرح دادن زندگی خود و لیلا، که از دوران کودکی با هم آشنا بوده­اند می­کند. درین یادآوری خاطرات آن­چه که بیش از هرچیز مورد توجه آقای عمرانی قرار می­گیرد، مرگ انسان­ها و زندگی محدود آن­ها در دنیا است. گویی او برای توجیه شهادت سیاوش و رفع اتهاماتی که همسرش به او می­زند، با برشمردن مرگ افراد فامیل قصد دارد از این رویداد به عنوان رویدادی طبیعی و خارج از کنترل آدمی یاد کند. یادآوری خاطرات و حتی خودکشی آقای عمرانی برای نشان دادن نترسیدن او از مرگ، فایده­ای ندارد و با وجود این تلاش، لیلا که در درون، خود را نیز در مرگ پسرش دخیل می­داند سعی می­کند با جدا شدن از همسرش وجدان خود را آسوده کند و پایان داستان با جدایی آن دو از هم همراه است.

در متن رمان «سالمرگی»  استفاده­ی آگاهانه و در عین حال پیدا و پنهان نویسنده در انتخاب و استفاده از روایت­های اسطوره­ای و روایت­های مشابه دینی به حدی است که باید آن را از هرگونه تداعی سطحی و اشارات تلمیحی ناشی از تداعی معانی دور دانست و آن را یک اثر اشاره کننده به اسطوره­ به شمار آورد. درون­مایه اصلی این رمان، ناپایداری موقعیت زندگی انسان معاصر و مقایسه آن با زندگی گذشته­ی شخصیت­های داستانی از طریق بررسی تقابل مرگ و زندگی است. راوی داستان با شرح مرگ و زندگی در جای­جای داستان، تقدیرگرایی خاصی که برگرفته از اندیشه­ی شخصیت­ها است، وارد داستان می­کند که بر تراژدی بودن پایان داستان صحه می­گذارد. پیش از شروع خواندن داستان، با شنیدن نام داستان و خواندن مکالمه­ی خدا و عزرائیل در صفحات ابتدایی کتاب می­توان به اندیشه پرورانده شده در رمان پی برد:

« خدای عزوجل عزرائیل را گفت: اکنون که سبب آفریدن خلق به دست توست، سخته باش که مرگ وی هم به دست تو خواهد بود. عزرائیل گفت: یا رب آن­گاه ایشان از من اندوهگین باشند. خدای عزوجل گفت: غم مدار که مرگ ایشان را سبب­ها سازم، چون غرق و حرق و هدم و قتل و اسقام و اوجاع و دیگر اسباب تا ایشان پندارند که مرگ ایشان از آن بود نه از تو». (الهی،۱۳۸۶: ۵)

از ویژگی­های مهم این رمان پست­مدرنیستی بودن آن است. الهی در این رمان « با در آمیختن قلمروهای مختلف، همه­ی مرزهای قابل تصور سخن را درهم می­شکند». ( سلدن و ویدوسون، ۱۳۸۴: ۲۲۵) و « به تحلیل جنبه­های گوناگون فرهنگ مسلط دست می­یازد و ضمن تحلیل امور عادی و بدیهی، از آن طبیعی زدایی و آن را ویران می­کند». ( مکاریک، ۱۳۸۶: ۸۲-۸۳)

الهی در توضیح خود بر این رمان می­گوید: « من زوال دورانی را در زوال خانواده­ای نوشته­ام و نمادها و اسطوره­های گوناگون را اینجا و آنجای رمان آورده­ام. خواننده باید آن را بیابد و بجوید. بوی تند زوال و پوسیدگی را ببوید تا در راه ساختن فردای روشن و زیبا بیاندیشد». ( الهی، ۱۳۸۶: ۱۱)

این رمان برنده­ی جایزه ادبی بنیاد گلشیری شد و در دلایل انتخاب این اثر در بنیاد گلشیری آمده است:             « رمان سالمرگی، اثر اصغر الهی، به دلیل توفیق نسبی در استفاده از تکنیک راویان گوناگون یا روایت­های مکمل هم که به مدد گونه­های خاص از راوی اول شخص به خلق متنی چندصدایی و متکثر انجامیده است، خلق تصاویری تکان دهنده و تنیده از مرگ و زندگی، شور و آرمان­خواهی، عشق و حسرت، سرخوردگی و ناکامی سه نسل، ایجاز در عین خلق شخصیت­های متنوع و ملموس با لحن­های متفاوت در گفت­­وگو ها، توفیق در خلق روایتی تکه­تکه یا لایه­های داستانی متعدد و فرمی پیچیده، تداخل و فشردگی زمان­ها در صنعت ساختاری هوشمندانه و زبانی موجز و روان در روایت برنده جایزه بنیاد در بخش رمان می­گردد».[۱]

[۱] (www.golshirifoundation org / award.7ht m

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهی در دو دسته­ی رمان­ و مجموعه داستان­های کوتاه، مورد تحلیل­هایی از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستانی، نکات برجسته­ی روان­شناسی از دیدگاه فروید، یونگ و آدلر و جامعه شناسی از دیدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاری آثار اصغر الهی