دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1-1- رمان سالمرگي:

اين رمان در سال 1370  نوشته و در سال1385 منتشر شده است. داستان اين رمان با جملاتي آغاز مي­شود که از مرگ­انديشي شخص اول داستان حکايت مي­کند. آقاي عمراني و ليلا که از دو خانواده­ي متفاوت با هم ازدواج کرده­اند، صاحب فرزندي مي­شوند که به درخواست آقاي عمراني نام او را سياوش مي­گذارند و اين سياوش که يادآور سياوش ادبيات کهن ايران است در جبهه به شهادت مي­رسد. مادر او، ليلا، آقاي عمراني را که با جبهه رفتن او موافق بوده است، مقصر اصلي مي­داند و در سراسر داستان با مشاجره­ي آن دو روبه برو هستيم. آقاي عمراني با بيان رويداد زاده شدن خود در خانواده­اي بدون پسر و نذر ونياز پدرش، شروع به شرح دادن زندگي خود و ليلا، که از دوران کودکي با هم آشنا بوده­اند مي­کند. درين يادآوري خاطرات آن­چه که بيش از هرچيز مورد توجه آقاي عمراني قرار مي­گيرد، مرگ انسان­ها و زندگي محدود آن­ها در دنيا است. گويي او براي توجيه شهادت سياوش و رفع اتهاماتي که همسرش به او مي­زند، با برشمردن مرگ افراد فاميل قصد دارد از اين رويداد به عنوان رويدادي طبيعي و خارج از کنترل آدمي ياد کند. يادآوري خاطرات و حتي خودکشي آقاي عمراني براي نشان دادن نترسيدن او از مرگ، فايده­اي ندارد و با وجود اين تلاش، ليلا که در درون، خود را نيز در مرگ پسرش دخيل مي­داند سعي مي­کند با جدا شدن از همسرش وجدان خود را آسوده کند و پايان داستان با جدايي آن دو از هم همراه است.

در متن رمان «سالمرگي»  استفاده­ي آگاهانه و در عين حال پيدا و پنهان نويسنده در انتخاب و استفاده از روايت­هاي اسطوره­اي و روايت­هاي مشابه ديني به حدي است که بايد آن را از هرگونه تداعي سطحي و اشارات تلميحي ناشي از تداعي معاني دور دانست و آن را يک اثر اشاره کننده به اسطوره­ به شمار آورد. درون­مايه اصلي اين رمان، ناپايداري موقعيت زندگي انسان معاصر و مقايسه آن با زندگي گذشته­ي شخصيت­هاي داستاني از طريق بررسي تقابل مرگ و زندگي است. راوي داستان با شرح مرگ و زندگي در جاي­جاي داستان، تقديرگرايي خاصي که برگرفته از انديشه­ي شخصيت­ها است، وارد داستان مي­کند که بر تراژدي بودن پايان داستان صحه مي­گذارد. پيش از شروع خواندن داستان، با شنيدن نام داستان و خواندن مکالمه­ي خدا و عزرائيل در صفحات ابتدايي کتاب مي­توان به انديشه پرورانده شده در رمان پي برد:

« خداي عزوجل عزرائيل را گفت: اکنون که سبب آفريدن خلق به دست توست، سخته باش که مرگ وي هم به دست تو خواهد بود. عزرائيل گفت: يا رب آن­گاه ايشان از من اندوهگين باشند. خداي عزوجل گفت: غم مدار که مرگ ايشان را سبب­ها سازم، چون غرق و حرق و هدم و قتل و اسقام و اوجاع و ديگر اسباب تا ايشان پندارند که مرگ ايشان از آن بود نه از تو». (الهي،1386: 5)

از ويژگي­هاي مهم اين رمان پست­مدرنيستي بودن آن است. الهي در اين رمان « با در آميختن قلمروهاي مختلف، همه­ي مرزهاي قابل تصور سخن را درهم مي­شکند». ( سلدن و ويدوسون، 1384: 225) و « به تحليل جنبه­هاي گوناگون فرهنگ مسلط دست مي­يازد و ضمن تحليل امور عادي و بديهي، از آن طبيعي زدايي و آن را ويران مي­کند». ( مکاريک، 1386: 82-83)

الهي در توضيح خود بر اين رمان مي­گويد: « من زوال دوراني را در زوال خانواده­اي نوشته­ام و نمادها و اسطوره­هاي گوناگون را اينجا و آنجاي رمان آورده­ام. خواننده بايد آن را بيابد و بجويد. بوي تند زوال و پوسيدگي را ببويد تا در راه ساختن فرداي روشن و زيبا بيانديشد». ( الهي، 1386: 11)

اين رمان برنده­ي جايزه ادبي بنياد گلشيري شد و در دلايل انتخاب اين اثر در بنياد گلشيري آمده است:             « رمان سالمرگي، اثر اصغر الهي، به دليل توفيق نسبي در استفاده از تکنيک راويان گوناگون يا روايت­هاي مکمل هم که به مدد گونه­هاي خاص از راوي اول شخص به خلق متني چندصدايي و متکثر انجاميده است، خلق تصاويري تکان دهنده و تنيده از مرگ و زندگي، شور و آرمان­خواهي، عشق و حسرت، سرخوردگي و ناکامي سه نسل، ايجاز در عين خلق شخصيت­هاي متنوع و ملموس با لحن­هاي متفاوت در گفت­­وگو ها، توفيق در خلق روايتي تکه­تکه يا لايه­هاي داستاني متعدد و فرمي پيچيده، تداخل و فشردگي زمان­ها در صنعت ساختاري هوشمندانه و زباني موجز و روان در روايت برنده جايزه بنياد در بخش رمان مي­گردد».[1]

[1] (www.golshirifoundation org / award.7ht m

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي