دانلود پایان نامه

غيره باشد .وجود رستورانها و کافي شاپ ها و فست فود ها نقش مهمي در جذابيت اين مراکز داشته است .از ديگر ويژگيهاي يک مرکز خريد مي توان به داشتن مکانهاي از قبيل کيوسک , فست فود و پارکينگ اشاره کرد .کيوسک ها غرفه هايي واقع در راهرو هاي مراکز خريد است که خدمات و محصولات کوچک در آنها به فروش مي رسد .
مراکزخريد در سرتاسر دنيا وجود دارند و مي تواند مقصد سفر کساني باشد که از خريد کردن لذت مي برند .عموما مردم به دليل وجود مغازه هاي متنوع و همچنين امکانات جانبي دوست دارند که از مراکز خريد ديدن کنند .از طرفي مي توانند با صرف زمان کمتر و با راحتي بيشتري به تنوع کالاها و خدمات دسترسي داشته باشند .
اولين مراکز خريد در طي سالهاي 1950 شروع به کار کردند . با توجه به رشد صنعت مراکز خريد با استانداردهاي بالا ساخته شدند و با رشد بيشتر صنعت مراکز خريد تکامل يافته تا جاييکه امروزه 8 دسته بندي مختلف براي اين مراکز خريد تعريف شده است که در ادامه به آنها اشاره خواهيم داشت.
البته طبقه بندي اين مراکز هميشه امري سهل الوصول نيست .ممکن است مرکز خريدي ترکيبي از چند بخش ذکر شده باشد .انواع ديگري نيز از اين مراکز وجود دارد که بطور جداگانه از انها صحبتي به ميان نيامده است . ممکن است برخي از انها زير مجموعه اي از مجموعه هاي بزرگتر باشند .در زير به دسته بنديهاي کلي اين مراکز نگاهي مي اندازيم.
3-2- مراکز خريد (shopping center)
مجموعه اي از خرده فروشان و موسسات تجاري که تحت يک مديريت واحد برنامه ريزي و توسعه يافته اند .اندازه و جهت گيري اين مراکز بطور کلي بوسيله خصوصيات بازار منطقه تجاري تعيين مي شود .دو زير مجموعه اصلي اين مراکز خريد (shopping center) مراکز خريدفروشگاهي (mall) و مراکز خريد نواري در فضاي باز (open air stripe center) مي باشند .
3-2-1- مراکز خريد فروشگاهي (mall)
مکانهاي محصور که داراي راهروهاي محصور بوده که از طريق اين راهرو ها مي توان در مغازه ها و فروشگاههايي که در کنار و يا مقابل هم قرار دارند تردد کرد.
3-2-2- مراکز خريد نواري شکل (stripe center)
در اين نوع مراکز خريد زنجيره اي از فروشگاهها و مغازه هاي مختلف در کنار هم و در کنا رخيابان قرار دارند .ممکن است اين فروشگاهها همگي تنها يک نوع کالا را بفروشند و يا اينکه کالاها و خدمات متنوعي را به مشتري ارائه دهند .بر خلاف مراکز خريد (mall) راهروها محصور نبوده و عموما پارکينگ نيز وجود ندارد واصولا ماشينها در محل خريد مثلا روبروي فروشگاهها پارک مي شوند .
3-3- پيشينه
منشأ تجارت با شروع ارتباطات در زمان ماقبل تاريخ شروع شده‌است. بازرگاني مرکز اصلي مردم ماقبل تاريخ است، که کالا و خدمات را از يکديگر قبل از نوآوري مدرن و ايجاد ارز مبادله مي‌کردند. پيتر واتسون سابقه تجارت را از حدود ??????? سال پيش مي داند.
اعتقاد بر اين است تجارت در سراسر تاريخ ثبت شده بشر انجام شده‌است. شواهد تبادل ابسيدين و سنگ چخماق در عصر حجر وجود دارد.
3-4- ابسيدين
اولين استفاده از ابسيدين در شرق نزديک مربوط به پارينه سنگي زيرين و مياني است. بوسانکوات يکي از محققان است که تجارت سنگ را، در حفاري در سال ???? کشف کرده‌است. تجارت اولين بار در جنوب غرب آسيا آغاز شد. گمان مي‌شود که از ابسيدين به عنوان يک ماده براي ظروف و يا ابزار برش استفاده مي‌شد، هر چند از مواد ديگر به آساني قابل تهيه تر بود، در عوض، کاربران ابسيدين متعلق به طبقه ثروتمند در نظر گرفته شده‌اند زير مجموعه‌اي از قبيله که از آن براي وظايفشان استفاده مي‌کردند وبعنوان ” مرد ثروتمند سنگ چخماق ” ناميده مي‌شدند. تجارت در اين ماده در اروپا در دوران نوسنگي در مديترانه بود. در حدود ??،??? سال قبل از ميلاد شبکه‌اي از آناتولي بعنوان منبع درجه اول براي تجارت با شرق مديترانه، ايران و مصر وجود داشت با توجه به مطالعه زارين در سال ????.
3-5- بعد از معامله
مواد مورد استفاده براي ايجاد جواهرات در مصر از سال ???? قبل از ميلاد معامله مي‌شد. مسيرهاي دور تجارت براي اولين بار در ? هزار سال قبل از ميلاد ظاهر شد، زماني که سومري‌ها در بين النهرين با تمدن هاراپان از دره سند معامله مي‌کردند. فنيقي‌ها، معامله گران دريا اشاره شده‌اند، در سراسر درياي مديترانه، و تا بريتانيا در شمال با منابع قلع براي توليد برنز سفر مي‌کردند. براي اين منظور آنها مستعمرات يوناني تجارت به نام مرکز فروش را تاسيس کردند. از آغاز تمدن يوناني تا سقوط امپراطوري روم در قرن ?، تجارت ادويه ارزشمند به اروپا از شرق دور، تجارت پر سود، از جمله چين و هند است. امپراتوري روم به رشد و افزايش تجارت اجازه داد. امپراطوري روم، شبکه با ثبات و امن حمل و نقل را فعال کرد کالاهاي تجاري بدون ترس از دزدي دريايي حمل و نقل مي‌کردند. سقوط امپراطوري روم و قرون وسطي بي ثباتي براي اروپاي غربي و فروپاشي شبکه‌هاي تجاري در جهان غرب را به ارمغان آورد. تجارت با اين حال ادامه يافت: و در ميان پادشاهي آفريقا، شرق ميانه، هند، چين و جنوب شرق آسيا شکوفا شد. تجارت برخي در غرب رخ داد. به عنوان مثال، رادانيست‌هاي قرون وسطي و يا گروهي (به معناي دقيق کلمه به تاريخ از دست رفته) از بازرگانان يهودي که بين مسيحيان اروپا و مسلمانان خاور نزديک داد و ستد مي‌کردند.
3-6- قرون وسطي
در طول قرون وسطي، آسياي مرکزي، مرکز اقتصادي جهان بود. سغديان شرق و غرب را در مسير تجارت تحت سلطه داشتند که به عنوان جاده ابريشم پس از قرن ? تا قرن ? ميلادي، با سوياب و تالاس در ميان مراکز اصلي خود در شمال شناخته شده‌اند. آنها بازرگانان کاروان اصلي آسياي مرکزي بودند. از قرن ? تا ??، وايکينگها و وارانجيان‌ها در اسکانديناوي سفرهاي تجاري مي‌کردند. وايکينگها به اروپاي غربي سفر مي‌کردند، در حالي که وارانجيان‌ها به روسيه مي‌رفتند. هانسيتيک اتحاد تجاري شهرستانهايي است که انحصار تجارت را در بيشتر شمال اروپا و منطقه بالتيک، بين قرن ?? و ?? در اختيار داشتند.
3-7- تاريخچه کشف
واسکو دا گاما پيشگام تجارت ادويه اروپا بود در سال ???? او بعد از سفر در اطراف دماغه اميد نيک در نوک جنوبي قاره آفريقا به کاليکات رسيد. پيش از اين، جريان ادويه از هند به اروپا توسط قدرت‌هاي اسلامي، به ويژه مصر کنترل مي‌شد. تجارت ادويه از اهميت اقتصادي زيادي برخوردار بود و محرک تاريخچه کشف در اروپا بود. ادويه جات ترشي جات و برخي از کالاهاي که با ارزش ترين بودند، از جهان شرق به اروپا منتقل مي‌شدند و گاهي اوقات رقيب طلا مي‌شدند در قرن شانزده، هفده استان مرکز تجارت آزاد، با هيچ کنترل ارز، و دفاع از حرکت آزاد کالا بود. تجارت در هند شرقي توسط پرتغال در قرن ??، هلند در قرن ??، و بريتانيا در قرن ?? تحت سلطه بود. امپراتوري اسپانيا روابط تجاري به طور منظم در سراسر اقيانوس اطلس و اقيانوس آرام را توسعه داده بود. آدام اسميت در سال ????، با چاپ مقاله تحقيق در ماهيت و علل ثروت ملل، اين سياست موازنه بازرگاني کشور را مورد انتقاد قرار داد. و استدلال کرد که ملت‌ها مي‌توانند از تخصص اقتصادي فقط به عنوان شرکت‌هاي زيادي بهره مند شوند. از آنجا که تقسيم کار به اندازه بازار محدود مي‌شد، او گفت که کشورها با دسترسي به بازارهاي بزرگتر قادر به تقسيم کار موثر تر و در نتيجه سازنده تر خواهند بود.اسميت گفت: که او کنترل واردات و صادرات را در نظر گرفته که به تجارت ملتها به عنوان يک کل به نفع صنايع خاص آسيب مي رساند. در سال ????، کمپاني هند شرق هلندي، که قبلاً بزرگترين شرکت جهان بود تا حدي به دليل افزايش تجارت آزاد رقابتي، ورشکسته شد.
3-8- تاريخچه خرد
در سال ????، ديويد ريکاردو، جيمز ميل و رابرت تورنز نشان دادند که بهره مندي از تجارت آزاد صنعتي ضعيف و قوي، در نظريه مزيت نسبي معروف است. در اصول اقتصاد سياسي و ماليات نظريه ريکاردو هنوز هم عجيب در نظر گرفته شده و در اقتصادهاي پيشرفته کاربرد دارد. هنگامي که يک توليد کننده کالا را توليد و آن را به يک کشور ناکارآمد مي‌فرستد که قادر به توليد موثر تر آن نيست، به نفع هر دو کشور است. تعالي تجارت آزاد در درجه اول بر مزيت ملي در اواسط قرن ?? است. که محاسبه شده بود که آيا هر کشور خاص براي بازکردن مرزهاي خود به واردات از آن بهره مند مي‌شود؟ جان استوارت ميل، نشان داد که يک کشور با قدرت قيمت گذاري انحصاري در بازار بين‌المللي مي‌تواند از نظر تجارت از طريق حفظ تعرفه‌ها و پاسخ به اين روابط متقابل در سياست تجاري ممکن است. ريکاردو و ديگران قبلاً پيشنهاد دادند. اين به عنوان مدرک عليه دکترين جهاني تجارت آزاد ارائه شده‌است، که اعتقاد بر اين بود که بيشتر مازاد اقتصادي تجارت به يک کشور، به جاي سياست‌هاي کاملاً رايگان تجارت است. اين سناريو در عرض چند سال در صنعت توسعه يافته توسط ترويج اين نظريه که دولت “وظيفه” حمايت از صنايع جوان را دارد، هر چند تنها براي يک زمان براي آنها به منظور توسعه ظرفيت کامل بود. اين سياست در بسياري از کشورها باعث به صنعتي کردن و از رقابت خارج کردن صادرکنندگان انگليسي شد. ميلتون فريدمن بعد ادامه داد: اين انديشه، نشان از آن دارد که شرايط چند تعرفه‌اي به نفع کشور ميزبان است، اما هرگز براي جهان بزرگ نيست.
3-9- قرن بيستم
رکود بزرگ اقتصادي از سال ???? تا اواخر ???? وجود داشت. در طي اين مدت، افت بزرگ در تجارت و ساير شاخص‌هاي اقتصادي ديده شد. عدم وجود تجارت آزاد توسط بسياري به عنوان يک عامل اصلي رکود در نظر گرفته شد. فقط در طول جنگ جهاني دوم رکود اقتصادي در ايالات متحده به پايان رسيد. همچنين در طول جنگ، در سال ????، ?? کشور توافقنامه برتون وودز را، براي جلوگيري از موانع تجاري ملي امضا کردند، براي جلوگيري از رکود. که راه اندازي قوانين و نهادها براي تنظيم اقتصاد سياسي بين‌الملل بود: صندوق بين‌المللي پول و بانک بين‌المللي بازسازي و توسعه را ادامه دادند (که بعدها به بانک جهاني و بانک تسويه بين‌المللي تقسيم شده‌است). اين سازمان‌ها در سال ???? عملياتي شدند پس از آنکه کشورها به اندازه کافي اين توافقنامه را به تصويب رساندند. در سال ????، ?? کشور با توافقنامه عمومي تعرفه و تجارت براي ترويج تجارت آزاد موافقت کردند.
3-10- تجارت آزاد
تجارت آزاد بيشتر، در اواخر قرن ?? و اوايل ????وجود داشت. اتحاديه اروپا در ???? موانع تجارت داخلي در کالا و کار را برداشت. 1 ژانويه، ???? موافقتنامه تجارت آزاد آمريکاي شمالي (NAFTA) تصويب شد. سال ???? موافقتنامه GATT در مراکش سازمان تجارت جهاني را ايجاد کرد. در ? ژانويه ???? سازمان تجارت جهاني براي تسهيل تجارت آزاد، توسط حکم متقابل مورد علاقه ملت‌ها و تجارت ميان تمام امضاء کنندگان ايجاد شد. EC اتحاديه اروپا، که اتحاديه اقتصادي (EMU) در سال ???? بود، از طريق معرفي يورو، و ايجاد اين يک بازار واقعي بين ?? کشور عضو، از تاريخ ? ژانويه، ???? تشکيل شد. سال ????، توافقنامه تجارت آزاد آمريکاي مرکزي، شامل ايالات متحده و جمهوري دومينيکن به امضاء رسيد.
3-10-1- حمايت گرايي
حمايت گرايي سياست‌هاي محدود کننده و منع تجارت بين کشورها و در تضاد با سياست‌هاي تجارت آزاد است. اين سياست اغلب به صورت تعرفه‌ها و سهميه محدود کننده انجام مي‌شود. سياست‌هاي حمايت گرايي به ويژه در ????، بين رکود اقتصادي و شروع جنگ جهاني دوم رايج بود.
3-10-2- دين
آموزه‌هاي مسلمانان آنها را تشويق به تجارت (و محکوم کردن ربا) مي‌نمايد. تجارت در جامعه مزايايي دارد اما غني را غني تر و فقير را فقير تر مي‌سازد. آموزه‌هاي يهودي مسيحي معامله گران را براي جلوگيري از افزايش تقلب تشويق مي‌کند.
3-10-3- توسعه

دیدگاهتان را بنویسید