دانلود پایان نامه

لوازم صوتي و تصويري،‌کتابفروشيها و انواع مشابه ديگر در اين رده قرار مي گيرند.
1-5- تجاري رده حوزه
شامل واحدهاي خريد سالانه : مانند فروشگاههاي بزرگ زنجيره اي ، بنگاههاي فروش اتومبيل ، مبل فروشي ها ، پوشاک فروشي ها ، ميادين ميوه و تره بار و انواع مشابه مي شود.
1-6- تجاري رده شهر و فراتر
شامل عمده فروشها ،‌راسته هاي صوف مختلف و بورسها بازارها ، ميادين ميوه و تره بار ، شرکتهاي بازرگاني و تجاري ، شعب مرکزي بانکها موسسات تجاري واردات و صادرات کالا ، شعب و دفاتر نمايندگي بانکهاي خارجي و نمايندگي موسسات تجاري خارجي و…
مقررات مربوط به عملکردهاي تجاري فعاليت هاي تجاري شامل کليه واحدهاي تجاري اعم از واحدهاي کسبي، خورده فروش و عمده فروش واحد هاي بازرگاني و مبادلاتي و به بيان ديگر هر نوع فعاليت تجاري که در سطح احتياجات محله، ناحيه، منطقه و شهر بوده و جنبه توليدي کارگاهي و صنعتي بزرگ ندارد، منظور نظر مي باشد. در منطقه ي عملکرد محله اي کاربري تجارت تا سقف تعيين شده مي تواند مستقر شود . و مقدار آن برابر است با ميزان تعيين شده در جداول کاري ها هر محله با توجه به اينکه استقرار اين کاربري در منطقه مسکوني و ساير عملکردها نيز محتمل است. لذا مي تواند به شک نواري در بر معابر قرار گيرد. در تجاري نواري حداقل مساحت واحدهاي تجاري 5/17 متر مربع است.

فصل دوم:
بررسي نمونه هاي مشابه

2-1- مجتمع بزرگ تجاري و تفريحي خليج فارس شيراز
بيش از ???? واحد تجاري با امکانات رفاهي
هايپرمارکت به مساحت ???? متر مربع با دسترسي رامپ و پله برقي
شهربازي به ????? متر مربع شامل سالن بولينگ ، بيليارد و مدرن ترين وسايل بازي و سرگرمي
نمازخانه ، اورژانس ، رستوران ، کافي شاپ
سينما شامل ? سالن ??? نفره مدرن بر اساس آخرين متدهاي پخش صوت (دالبي ديجيتال ) با مساحتي حدود ???? مترمربع و يک سالن سينماي ???متري ( تاتر ? بعدي )
شهربازي روباز به مساحت ????? مترمربع مجهز به مدرن ترين وسائل با استانداردهاي جهاني
پارگينگ سرپوشيده با گنجايش ???? دستگاه ماشين با وروديها و خروجيهاي متعدد
فضاي سبز در اطراف و جلو بازار و شهربازي و درياچه مصنوعي
رستوران ، FAST FOOD ، و کافي شاپهاي متعدد در داخل و خارج مجموعه تجاري ، شهربازي و هتل( دسترسي آسان ماشين امداد و آتش نشاني به اطراف مجموعه جهت ايمني کامل بهره برداران )
برج فارس ، هتل بين اللملي با امکانات فراتر از يک هتل ? ستاره و جايگاه مخصوص بالگرد ( ارتفاع برج ??? متر )
2-1-1- امکانات ويژه رفاهي
نمازخانه ، رستوران ،FASTFOOD ، کافي شاپهاي متعدد ، پله برقي ، رامپ برقي آسانسورهاي متعدد و سالنهاي ورزشي بويژه بولينگ و بيليارد
سيستم خنک کننده مرکزي و برق اضطراري
سيستم اعلام و اطفا حريق
راهنما و اطلاعات مرکزي
شعب بانکها و باجه هاي معاملات ارزي و کافي نت
امکانات هتل بين المللي هتل با زير بناي بيش از ????? متر مربع با ارتفاع ???متر داراي ?? سوئيت و ? سوئيت V.I.P و ??? اتاق استراحت مي باشد . در سايت شمالي هتل ، زمينهاي ورزشي ، ورودي مجموعه و فضاهاي نشيمن تابستانه ، واقع گرديده است . از ويژگي هاي منحصر بفرد اين هتل ورودي مخصوص V.I.P است که شامل جايگاه فرود هلي کوپتر و پاويون مخصوص مي باشد . ميهمانان ويژه مي توانند با گذر از اين پاويون ، به سوييتهاي خود دسترسي يابند . پارکينگ مجموعه و فضاهاي خدماتي همچون فضاهاي پرسنلي ، خانه داري مجموعه ، تعميرگاهها ، آشپزخانه مرکزي و تاسيساتي ، در ? طبقه زير زمين تامين گرديده است که روي هم رفته حدود ???واحد پارکينگ براي مجموعه هتل تعبيه گرديده است .
شهربازي روباز ( فضاي سبز با نشيمنهاي متعدد رستورانها و کافي شاپهاي فصلي و دائمي) و شهربازي روبسته مجموعه خليج فارس محيط شاد و نشاط انگيز يکي از کمبودهاي فعلي شهر شيراز مي باشد که مجتکع خليج فارس با تجهيز پيشرفته ترين مجموعه تفريحي سعي در ايجاد آن دارد . شهربازي روباز در زميني به مساحت حدود ????? متر مربع احداث خواهد شد . در طراحي فضا سي شده است علاوه بر پاسخگويي به عملکرد اصلي با ايجاد فضاي سبز و فضاي نشيمن محيطي مناسب جهت شهروندان ايجاد ميگردد.
ين روز ها شاهد ساخت وساز ساختمانهاي تجاري زيادي در شهرهاي بزرگ کشور هستيم ، که روز به روز ضعف طراحي در بسياري از اين ساختمانها آشکار تر ميشود . متاسفانه معماري غني اين مرز و بوم رو به فراموشي است ، و نقليد کورکورانه از دگر مرزها جاي خود را به سبک وسياق ايراني داده است ، البته برداشت جنبه هاي مثبت در صورت رعايت موازين صحيح بسيار عالي و قابل تقدير است اما متاسفانه بيشتر اين الگو برداري ها در کشور ما غلط و غير اصولي است .
به هر حال بحث درباره اين مسئله سر دراز دارد و از حوصله اين مطلب خارج است . در زير نمونه اي از اين ساختمانها را مشاهده ميکنيد که بيشتر شبيه يک نيروگاه و يا کارخانه بستني سازي است تا يک مجتمع تجاري در قلب شهر شيراز و حتي در حد يک پروژه آموزشي سال دوم معماري هم نيست.
به عنوان مثال اگر بخواهيم نقد کوچکي بر اين ساختمان داشته باشيم : وجود ديوارهاي يکنواخت ( لخت) در قسمت ورودي ساختمان است که به نوبه خود بزرگترين عيب اين بنا بشمار مي رود.( اگه اينو نمي گفتم خفه ميشدم).
2-2- مجتمع تجاري زيتون فارس
در قلب تجاري شهر شيراز، چهارراه پانزده خرداد (پارامونت سابق) مجتمع تجاري زيتون فارس در زميني به مساحت بيش از 7000 متر مربع با پيشرفته ترين تکنولوژي روز دنيا مطابق با استانداردهاي جهاني داراي امکانات فوق العاده مدرن با زيربناي نزديک به 60000 متر مربع در حال ساخت مي باشد. اين مجموعه در 12 طبقه شامل بيش از 800 پارکينگ – 400 واحد تجاري (مغازه) – يک طبقه شهر بازي، مجموعه رستوران ها و کافي شاپ هاي متعدد و سه طبقه واحدهاي نمايشگاهي تجاري مخصوص دفاتر فروش نمايندگي ها مي باشد.
طراحي معماري: مهندسان مشاور ارگ بم کرمان با همکاري شرکت شيبکوه زيتون
طراحي سازه و تاسيسات برقي و مکانيکي: دانشکده مهندسي دانشگاه شيراز
معماري منحصر به فرد، مجهز به 800 واحد پارکينگ داخل و خارج از مجموعه
در مجاورت ايستگاه خط دو مترو
20 دستگاه پله برقي
آسانسور هاي پانوراميک (شيشه اي) نفربر و آسانسور هاي حمل بار
سيستم سرمايش و گرمايش مرکزي
سيستم تلفن مرکزي و مستقل جهت تمامي غرفه ها
سيستم اعلان و اطفاء حريق مرکزي
سيستم صوتي مرکزي و پيجينگ
سيستم دوربين مدار بسته جهت کنترل کل مجموعه
شبکه برق اضطرار
2-2-1- پله هاي اضطراري
آنتن مرکزي و سيستم هاي مدرن اتصال به شبکه E1,ADSL و کافي نت ،رستوران و کافي شاپ هاي متعدد (مجموعه رستوران هاي بين المللي)شهر بازي سرپوشيده همراه با پيشرفته ترين دستگاه هاي بازي کامپيوتريفضاي سبز و پارک تفريحي در محوطه مجتمع مراکز آژانسي و خدماتي و ساير امکانات رفاهي پيشرفته
2-3- فروشگاه بزرگ Mid Valley
اين فروشگاه يكي از بزرگترين و معروفترين محل هاي خريد در جنوب شرق آسيا است كه در حدود 5/4 ميليون متر مربع وسعت دارد .
اين مجتمع شامل بازار ، بخش اداري و دو هتل مي شود. اين مجتمع از زمان تاسيس در سال 1999 بخاطر گونانگوني اجناس عرضه شده، سرگرمي هاي ارائه شده و مكان هاي استراحت با بازديدكنندگان زيادي روبرو شده است .
شعبه اي از انواع مراكز تجاري ژاپن، مراكز خرده فروشي مالزي و فروشگاه هاي زنجيره اي فرانسه در اين مركز تجاري وجود دارد. در اين مجتمع تجار دو سالن
غذاخوري بزرگ وجود دارد كه در منوي آن انواع غذاهاي بين المللي يافت مي شود. بازديدكنندگان مي توانند تمام مايحتاج خود را از لباس هاي مد روز ، تجهيزات الكترونيكي ، كامپيوتر ، كادوها ، يادگاري ها، غذاها و … را از اين مركز تهيه كنند. برخي از بزرگترين طراح دنيا مانند طراحان جواهر و ساعت در اين مجتمع نيز يك شعبه دارند. اين مركز تجاري شرايط خريد خاطره انگيزي را براي هم بازديدكنندگان محلي و هم بين المللي فراهم مي كند.

تصوير2-1(فروشگاه بزرگ Mid Valley)
2-4- مركز تجاري Suria در برجهاي پتروناس
مركز تجاري Suria KLCC در دومين برج بلند دنيا يعني در برجهاي دوقلو پتروناس واقع شده است.
در اين مركز تجاري تنها شعبه از شركتهاي مطرح و معتبر دنيا را مي بينيد كه اجناس ارائه شده براي همه افراد جذابيت دارد. در هرشش طبقه اين بازار تنها از شركتهاي معتبري مانند Marks & Spencer، Tiffany & Co، DKNY، Calvin Klein و Polo و برخي از شركتهاي معتبر ژاپني با نام تجاري Kinokuniya در اين مركز يافت مي شوند.
اركستر سمفوني مالزي نيز در اين مركز است . در اين مرك تجاري شما مي توانيد محل هاي مناسبي براي
استراحت و نوشيدن يك فنجان قهوه و يا يك شام خوشمزه پيدا كنيد و در ضمن بازديد كنندگان علاوه بر خريد مي توانند از منظره زيباي پارك ، فواره ها و استخر كوچك آن لذت ببرند. اين بازار از طريق يك تونل به اكواريوم KLCC و ايستگاه LRT متصل مي شود.

تصوير2-2 (مركز تجاري Suria در برجهاي پتروناس، مالزي)
2-5- مرکز تجاري برجايا
مجتمع برجايا كوالالامپور چيزي بيش از يك مركز خريد است . يكي از بزرگترين مراكز خريد در جهان كه داراي يك شهربازي سرپوشيده نيز است اين شهربازي در نوع خود بي نظير بوده و به دنياي كيهان شهرت دارد.
اين مركز تجاري يكي از بلند ترين مراكز تجاري منطقه است كه بيش از 4/3 ميليون متر مربع وسعت دارد. البته بزرگي اين مجتمع بخاطر تعداد طبقات آن است.
مركزي تفريحي و تجاري در كوالالامپور كه در آن زمين
اسكيت بازي ، استخر شنا، آبراه و علاوه بر اين roller coaster (راه آهن پر پيچ و خم ويژه كودكان) نيز وجود دارد.
اين مركز تجاري 1000 مغازه و 65 رستوران و تريا دارد و فروشگاه بزرگ Debenham ارائه كننده بهترين لباس هاي زنانه در آن واقع شده است. اولين سينماي سه بعدي و دو بعدي در مالزي در اين مكان احداث شده است.

تصوير2-3(مجتمع برجايا ،كوالالامپور)
اين مجتمع فرهنگي و تفريحي دقيقاً در قلب منطقه تجاري كوالالامپور واقع شده است . هتل برجايا 900 اتاق دارد .
شهربازي دنياي كيهان برجايا بزرگترين شهربازي سرپوشيده مالزي است كه هر كودك و يا بزرگسال از بودن در آن احساس رضايت مي كنند .
2-6- مرکز تجاري Bukit Bintang و Sungai Wang
اين دو مركز خريد كه در خيابان Bukit Bintang واقع شده اند قدمتي طولاني در مالزي دارند.اين دو مركز خريد به يكديگر متصل بوده و تشابه زيادي بين آنها است اما نوع مديريت آنها متفاوت است. اين مراكز تجاري محل مناسبي براي خريد كالاهاي نفيس را براي شما فراهم مي كند در ضمن اينكه شما به راحتي مي توانيد در اين مراكز بر سر قيمت چانه هم بزنيد.
اين مراكز محلي مناسب براي مدلهاي لباس نامتعارف است كه در بين چيني ها طرفداران زيادي دارد. در اين مراكز شما مي توانيد تجهيزات الكترونيكي ، موبايل و … را بيابيد.

تصوير2-4(مرکز تجاري Bukit Bintang و Sungai Wangواقع در چين)
بعلاوه، در اين مراكز تجاري مي توانيد رستوران هاي چيني با غذاهاي خوشمزه ، شعبه اي از McDonald و Kentucky Fried Chicken را نيز ببينيد. در روزهاي تعطيل برخي از فروشندگان محلي نيز براي ارائه كالاهاي خود به اين منطقه مي آيند.
2-7- مجتمع هاي خريد Lot 10 و Starhill
اين دو مجتمع خريد در خيابان Bukit Bintang واقع شده است. مركز خريد Lot 10 محلي مناسب براي فروش كالاهاي ميانه است براي مثال بهترين آنها Isetan يك كمپاني ژاپني است اكثر كالاهاي ارائه شده در اين فروشگاه تجهيزات الكترونيكي و لباس از شعب ژاپني است اما برخي از كالاهاي ديگر شامل هدايا و … نيز در آ

دیدگاهتان را بنویسید