دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

مکتب اکسپرسیونیسم

فارغ از ظرف زمانی و تاریخچه کوتاه آن رویکردی فراگیر در بیان و آفرینش هنری است که اساس آن بر خلسه، فرا رفتن از واقعیت، احساس مداری و بیان تاویلی، نفی سنت های منجمد؛ درونگرایی و گذر از سطوح عینی بنا شده است و مسائلی چون مرگ و پایان زندگی، بروز احساسات درونی، پوچی دنیا و تحقیر دنیا گرایی، عقاید مذهبی و اخلاقی، تغییر وضعیت موجود و شورش و انقلاب از دل مشغولی های همیشگی اکسپرسیونیست ها است.

تعریف دقیق و مشخص مکتب ادبی کار ساده ای نیست.به هرحال توضیحی که شاید همگان تا حدی با آن موافق باشند چنین است :وفاداری به اصولی که پیروان هر مکتب، خود را موظف به رعایت آن می دانند.

البته مرزبندی دقیق برای اصول هر مکتب کار ساده ای نیست. چنانکه گاهی دو یا سه مکتب در پاره ای از اصول با هم مشترک اند و این طور نیست که هر کدام ا زمکاتب یک روزه از دنیای هنر و ادبیات سربرآورد مدتی دوام داشته و روز دیگر برای همیشه خاتمه یابد. بلکه معمولاً رواج یک مکتب گاهی در جهت تکامل مکتب قبلی و گاهی نتیجه دلزدگی و فرار از آن است. و گاه چند مکتب به موازات یکدیگر رایج بوده و پیروانی در گوشه و کنار دنیا داشته است.

شرایط متفاوت اجتماعی و سیاسی هر دوران باعث به وجود آمدن نوعی تفکر و بینش مخصوص نسبت به مسایل بنیادی حیات انسان در بین هنرمندان و فیلسوفان آن عصر شده که خود عامل مهم ظهور مکاتب ادبی و هنری می شود.

مکتب اکسپرسیونیسم[1](هیجان نمایی) اصلاً از اصطلاح آلمانی (Expessionismus)گرفته شده و از جمله مکاتبی است که در دوران جنگ جهانی اول در آلمان شکل گرفت. در حدود سال های «1924-1910» .

«این عنوان به طور کلی به شکلی از ادبیات یا هنرهای بصری اطلاق می شود که در تضاد شدید با رئالیسم یا ناتورالیسم قرار داشته باشد و جهانی به شدت به هم ریخته بر اثر فشارهای حالات روحی، نظریات و احساسات فردی را مجسم کند. تصویر و زبان بیشتر در خدمت بیان احساس می باشد و خیالپردازی بر واقعیت بیرونی موجود، غالب باشد.»

«فرهنگ اصطلاحات ادبی اکسفورد، 2007 ،زیر واژه اکسپرسیونیسم»

اکسپرسیونیسم هم مثل بسیاری دیگر از جنبش های ادبی و هنری از نقاشی طلوع کرده و بعد شاخه های دیگر هنر را مثل تئاتر، ادبیات ، سینما و.. تسخیر کرد. از میان سایر پیشگامان شیوه  اکسپرسیونیسم می توان از نقاش نروژی «خالق تابلو معروف جیغ» ادوارد مونش و نویسندگانی چون:«آگوست استریندبرگ و گئورک کایزر، برتولت برشت ،کوکوشکا و …»نام برد.

[1] – Expressionism

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا