دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

-اطعام درویشان

دستگیری از درویشان، مسکینان و بیچارگان از جمله اقدامات شیخ مرشد در طول حیاتش بود. ایشان به این گروه از افراد جامعه توجهی خاص داشت. «و در روز عاشورا مسافران و درویشان و مسکینان بسیار همه در رباط شیخ مرشد حاضر شدندی وهر یکی از ایشان چهار گروه و رطلی خرما دادندی. بودی که از در حجره‌ی شیخ مرشد نان و خرما به درویشان و مسکینان انداختندی و ایشان در میان صحن مسجد ایستاده بودندی و هر یکی چهار گروه و رطلی خرما از هوا می گرفتندی.» (همان: 186)

 

3-1-2-3- ترحم نسبت به حیوانات

در چند حکایت آمده است که شیخ ابواسحاق نسبت به حیوانات مهر می‌ورزیده است و از یاران خود می‌خواسته که حیوانات را نیازارند . در حکایتی آمده است که روزی آهویی وارد مسجد می‌شود و شیخ او را نوازش می‌کند وسپس دستور می‌دهد که او را آزاد کنند :

« …  ان آهو در پیش شیخ بایستاد و می‌لرزید . شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، بر دست مبارک خود بر سر آن آهو می مالید و می گفت این حیوان به جایی ایمن آمده است هم چنانکه حیوانات به حرم کعبه روند از بهر ایمنی … پس شیخ قدّس الله روحه العزیز رو به عبدالله بن جلی کرد و گفت یا عبدالله برخیز و این آهو برگیر و او را به صحرا بر و رها کن تا برود تا هیچ کی زحمت وی ندهد ، نباید که یکی قصد وی کند . عبدالله برخاست و گوش آن آهو بگرفت و به صحرا برد و رها کرد . » ( محمود بن عثمان ، 1333 : 165 )

 

3-1-2-4- مهمان نوازی

شیخ مرشد در مهمان نوازی نیز دستی باز داشت و تا حد امکان مهمان را گرامی می داشت. در داستانی که از ایشان ذکر شده، شیخ نسبت به مردی یهودی مهمان نوازی و احترام قائل شده و به وی گفته است: « یا یهودی هیچ سری نباشد که دو گرده‌ی نان نیرزد.»(همان:158)

 

3-1-2-5- نفرین نکردن در حق دیگران

هرچند غیر مسلمان باشد- از نگاه شیخ مرشد مورد پسند نیست. از جمله مواردی اخلاقی که      می توان به آن اشاره کرد همین مورد است انسان مسلمان نباید در حق هم نوع خود به هیچ عنوان نفرین کند. شیخ مرشد در طول حیات خود هرگز زبان به نفرین نیالود و معتقد بود که پیامبرانی هم که در حق پیروان خویش نفرین کردند، مورد عتاب در گاه حق قرار گرفتند (همان:144)

 

3-1-2-6- مستجاب الدعوه بودن شیخ

اولیاء الله و اصحاب معرفت و شناخت و اهل تصوف و عرفان در نزد حق از جایگاهی خاص برخوردارند و حرمت و احترامی ویژه دارند لذا آن گاه که دعایی کنند در صورتی که به جا و حق باشد به زودی مستجاب می شود. زیرا خداوند دعای افراد عادی را می پذیرد چه برسد به این که دوستان خاص او صدایش بزنند : «هر گاه که یکی از بندگان گنه کار پریشان روزگار دست از بابت به امید اجابت به درگاه حق جلّ و علی بردارد ایزد تعالی در وی نظر نکند بازش بخواند باز اعتراض کند بازش به تضرّع و زاری بخواند حقّ سبحانه و تعالی فرماید: ای فرشتگان من از بنده ی خود شرم دارم وی را جز من پناهی نیست پس آمرزیدمش. دعوتش را اجابت کردم و حاجتش برآوردم که از بسیاری دعا و زاری بنده همی شرم دارم.

کرم بین و لطف خداوندگار   گنه بنده کرده است و او شرمسار
                            (سعدی، 1380: 9)

شیخ ابواسحاق کازرونی نیز از جمله عارفانی است که در پیشگاه حق صاحب عزت و احترام بود یکی از اصحاب از او درخواست می کند تا دعایی کند تا مردم از شرّ خورشید گیر راحت شوند. شیخ نمی پذیرد و می گوید: «من دعای بد بر خلق خدای نکنم زیرا که نوح علیه السلام دعای بد کرد بر قوم خود تا هلاک شوند. حق تعالی دعای نوح علیه السلام اجابت کرد و قوم وی هلاک کرد و بدان سبب حق تعالی با نوح عتاب کرد. و هم چنین بعضی از پیغامبران دعای بد کردند بر قوم خود، حق تعالی به ایشان عتاب کرد و من دعای بد نکنم بر وی.» ( محمود بن عثمان ، 133 : 144)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه