تاثیر دین زرتشتی بر شاهنامه در باره جهان پس از مرگ-پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تاثیر دین زرتشتی بر دیدگاه شاهنامه در باره جهان پس از مرگ

قسمتی از متن پایان نامه :

 

دیدگاه مزد یسنی به قدر کافی روشن است: تقدیر و کوشش در انسان، هریک نقش خاص خود را ایفا می کند. آنها باید با هم و در هماهنگی به عنوان روح جسم عمل می کنند:
«بخت و کنش هر دو همانا چنان تن و جانند، چه تن جدا از جان کالبدی است بی کار و جان جدا از تن بادی است نا گرفتار، چون با هم آمیخته شوند نیرو مند و بزرگ و سودمند {بُوند}.»
پیمان طلایی میان بخت و عمل هدفمند را باید پیدا کرد:
«زیرا مردی که قاطعانه همه ی اعتمادش به تقدیر است، خود را در خور سرزنش می سازد، و آن که مستمر به جهد و کوشش می پردازد و تقدیر و سرنوشت را انکار می کند، یک نادان است از غرور سرشار.»
سرنوشت و کوشش همانند دو لنگه ی خورجین یک مسافرند که بر پشت قاطری نهاده شده است. اگر یکی از لنگه ها سنگین تر و دیگری سبک تر گردد، بار زمین می افتد و به مقصدش نمی رسد. اما اگر هر دو گونه لنگه برابر باشند، دیگر جایی برای نگرانی مسافر نمی ماند، قاطر راحت است و هر دو به مقصد می رسند. تقدیر به عنوان سبب، انگاشته می شود و عمل انسان چونان علت نزدیک تر آن چه برای وی رخ می دهد تلقی می گردد.
در واقع هیچ تضادی بین آن دو نیست. هر کدام حوزه ی مقرر خود را دارند و این حوزه ها در هم تداخل ندارند. تقدیر (بخت) فقط بر هستی مادی نظارت دارد.
سرنوشت مینوی ا نسان در دستان خود اوست. حتی در جنبه های مادی آدمی می تواند آنچه بخت برای او مقدر و مقرر شده به دست آورد. به شرط آن که تا آخر جهد و تلاش نماید و آن چه برای او مقدر شده می تواند به سبب گناهان وی از ا و سلب گردد. به طوری مشابه با انجام عمل درست انسان می توا ند از مستولی شدن بدی (=اهریمن) بر خود جلوگیری و ممانعت به عمل آورد. هر چند ا و قادر نیست ان چه را برایش مقدر نشده به کف آورد. بر اساس متن مینوی خرد سرنوشت آن چیزی است که از آغاز تعیین می شود و بخت آن چیزی است که بعدا معین می شود. با این همه این تقدیر است که خدایان در مواقع نادر از آن استفاده می کند. زیرا اهریمن خواسته ی نیک را دزدیده و بر دیوان ارزانی  داشته است.
درباره ی محدود کردن نقش تقدیر و تکیه بر مسئولیت انسان قطعه ای است در دینکرت. این قطعه با گفتن این که تقدیر فقط چیزهای مادی را تحت نظارت خود داشته، در حالی که اعمال آدمی امور معینی را نیز مقدر و تعیین می کند، شروع می شود و در ادامه به طور منظم می گوید:«رستگاری مینوی انسان را باید به طوری اساسی بر پایه ی اعمال او جست و جو کرد.»
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 

  • دیدگاه شاهنامه در باره مرگ چیست؟
  • دیدگاه شاهنامه درباره جهان پس از مرگ چیست؟
  • دیدگاه گاتها در باره مرگ چیست ؟
  • دیدگاه گاتها در باره جهان پس از مرگ چیست؟
  • دیدگاه گاتها با دیدگاه شاهنامه تا چه اندازه همخوانی دارد؟
  • دیدگاه شاهنامه در باره تاثیر باور مرگ بر رفتار زندگان چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تاثیر دین زرتشتی بر دیدگاه شاهنامه در باره جهان پس از مرگ

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تاثیر دین زرتشتی بر دیدگاه شاهنامه در باره جهان پس از مرگ

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تاثیر دین زرتشتی بر دیدگاه شاهنامه در باره جهان پس از مرگ

بستن منو