دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

روایت اول شخص باید شخصیت راوی را آشکار کند وگرنه ارزش کار کردن ندارد. روای باید فردی باشد که قصه را بگوید و انگیزه­ها و مواضعش در داستان مشهود باشد» (اسکات کارد،1387: 274).

«این شیوه بیشتر مورد استفاده­ی نویسندگان توانا است، و بهترین داستان­های جهان در همین شیوه نگارش یافته­اند. در این شیوه، داستان معمولاً از زبان شخصیت اصلی داستان بازگفته می­شود، اگر بنا است که شخصیت داستان طبیعی بنماید نویسنده نباید نیروی حدس و بینش و درک مافوق انسانی به او بدهد؛ نباید کاری کند که چیزهایی بداند که دانستن­شان در اوضاع و احوال داستان، بیرون از حدّ توانایی یک آدم عادی است. با این همه باید از زبان همین یک فرد، افکار و اعمال  و انگیزه­ها و امیدها و دهشت­های همه­ی اشخاص دیگر داستان را به خواننده منتقل کند» (یونسی،1379: 73).

«اول شخص برای گزارش شاهد عینی به کار می­رود؛ داستانی که در آن من آن چه را دیده­ام و انجام داده­ام یا ماجرایی را که برایم اتفاق افتاده است برای شما می­گویم:

سوم شخص زمانی به کار می­رود که راوی در نقش یک شخصیت حضور ندارد بلکه آن چه را که برای دیگران اتفاق افتاده است برای شما نقل می­کند: در روایت اول شخص شما  فقط می­توانید چیزی را بنویسید که راوی دیده است اما در روایت سوم شخص راوی می­تواند زمانی را که شخصیت­ها حضور ندارند نیز مشاهده کند» (اسکات کارد،1387: 231). «نویسنده­ای که در سوم شخص می­نویسد در معنا معرفتش کامل است؛ همه چیز را می­داند، و می­بیند؛ چیزی بر او پوشیده نیست. راست است که همه­ی اطلاعات و دانسته­های خود را به خواننده منتقل نمی­کند و اغلب بیشتر آن را نگه می­دارد تا به اوج داستان می­رسد، اما به هر حال « دانای کل» است» (یونسی،1379: 71).

«داستان­هایی که از زبان اول شخص تعریف می­شود، داستان­های عاطفی و دارای فضای صمیمانه­ای هستند و داستان­هایی که از زبان سوم شخص روایت می­شوند، داستان­های حادثه­ای هستند» (عابدی،1371: 103-102).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟

گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟

خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟

روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟

گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی