دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«یکی دیگر از ویژگی­های خاطره، روان و جاری بودن آن­هاست ؛ یعنی پس از نقل یا مکتوب شدن به زبان  و قلم دیگران، باز نقل و باز روایت شده، امکان زمینه­ی افزود یا کاست­های ناروا را فراهم می­آورد و هویت اصلی آن را دگرگون می­کند. هم­چنین به ایجاد گسترش پدیده­ی خاطره در خاطره می­انجامد. روانی و سیال بودن، جوهره­ی یادمان است» ( کمری، 1383: 39-40).

ابراهیم زاهدی­مطلق ، نویسنده و منتقد، در تعریف ویژگی­های منحصر به فرد خاطره می­گوید: «خاطره متکی به زمان، مکان و واقعیت است. خاطره بدون زمان و مشخص، مکان مشخص و راوی مشخص ندارد. این راوی، چه روایت­کننده خاطرات خودش باشد و چه روایت­کننده خاطرات دیگران، حتماً باید زمان و مکان اتفاقات رخ داده را با دقت شرح دهد. حتی در اتفاقات مهم باید ساعت حادثه نیز بیان شود» (نژاد صداقت،1391).

«مهم­ترین رکن خاطره­نویسی در وهله­ی اول صادق بودن است؛ چون با دروغ گفتن نمی­توان خاطره­نویسی را پیش برد. خواننده با خواندن خاطره، نویسنده را قضاوت می­کند و اگر نویسنده صادقانه مطالبی را که نوشته باشد، خواننده هم هم ذات­پنداری می­کند.

در وهله دوم، تصویر کردن درست وقایع به طوری که حداقل نویسنده­اش بتواند حس و حال آن روزی که خاطره را نوشته، روایت کند و اگر بتواند به شیوه­ای غنی و متناسب بنویسد که با نبود خودش، دیگران بتوانند به همان اندازه که خودش با متن خاطره ارتباط گرفته، ارتباط برقرار کند، طبیعتاً خاطره­ی خوبی خواهد بود.

نکته مهم دیگر، گزارش صحیح یک رویداد است. هر رویداد، اتفاق و واقعه­ای تلخ یا شیرین، باید به صورتی در خاطره­نویسی روایت شود که مخاطب در جریان ریز ما وقع قرار بگیرد و در آن خاطره شریک شود، چرا که به صورت سر بسته گفتن، چیزی را روشن نمی­کند» (فضلی،1390).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟

گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟

خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟

روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟

گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی