دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

فورستر شخصیت­های داستانی را به دو گونه تقسیم­بندی می­کند: «شخصیت ساده و شخصیت کامل و جامع. اما ریمون- کنان معتقد است شخصیت دو شاخص متنی بنیادین دارد: توصیف مستقیم و توصیف غیرمستقیم. در توصیف مستقیم، نویسنده به طور مستقیم با طبقه­بندی و تشریح به ما می­گوید که شخصیت شبیه چیست؟ یا کس دیگری در داستان هست که به ما می­گوید قهرمان شبیه کیست؟» (عبدالهیان، 1381: 66). «اما توصیف وقتی غیرمستقیم است که به جای آن­که به خصلت اشاره کند، آن را از راه­های مختلف نمایش دهد و تشریح کند» (ریمون- کنان، 1387: 85).

در داستان کوتاه مجالی برای شخصیت و شخصیت­پردازی نیست:

«رمان­نویس شخصیت یا شخصیت­هایی را انتخاب می­کند و آن­ها را در موقعیتی از  اجتماع قرار می­دهد، بعد در نتیجه درگیری و کشمکش این شخصیت­ها با هم و بر اثر برخورد و اصطکاک آن­ها با افراد آن اجتماع، وقایع رمان به وجود می­آ­ید؛ برای نویسنده­ی داستان کوتاه چنین فرصت و امکانی وجود ندارد و در قالب داستان کوتاه هرگز مجموعه­ی زندگی شخصیتی تجسم پیدا نمی­کند. در داستان کوتاه، شخصیت قبلاً پرورش یافته و قوام گرفته است و پیش چشم خواننده­ی منتظر، درگیر کاری است که آن کار محتملاً به اوج و لحظه حساس و بحرانی خود رسیده یا در جریان کاری است که قبلاً وقوع یافته اما به نتیجه نهایی خود نرسیده است و باید در حین عمل خودش را نشان بدهد» (میرصادقی،1383: 154).

«هنری جیمز از داستان نویسانی بود که از این شیوه استفاده می­کرد و معتقد بود حضور نویسنده باید تا حد ممکن نامحسوس باشد؛ به نحوی که خواننده، خود، با دقت در این­که شخصیت چه می­گوید و چه می­کند، ویژگی­های او را دریابد. داستان نویسانی که این شیوه را برای شخصیت­پردازی برمی­گزینند، شخصیت را در موقعیتی قرار می­دهند که واکنش­هایش افشاگر خلق و خوی او باشد» (مندنی­پور، 1383: 48-50). این نوع شخصیت­پردازی بر چند نوع است: 1. کنش؛ 2. گفتار؛ 3. وضعیت ظاهری؛ 4. محیط؛ 5. استحکام شخصیت از طریق قیاس.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

گونه­ی ادبی خاطره-داستان چه نوعی است؟

گونه ی ادبی خاطره-داستان چه ویژگی­هایی دارد؟

خاطره-داستان چه نوع رویکردی است؟

روایت خاطره­ای با روایت داستانی چه شباهت­ها و تفاوت­هایی دارد؟

گلی ترقی در داستان­هایش خاطره می­گوید یا داستان؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده» و «دو دنیا» از گلی ترقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گونه ی روایی خاطره –داستان در دو اثر: «خاطره های پراکنده»  و «دو دنیا» از گلی ترقی