دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

     این آثار از لحاظ فرم رمان‌های مدرنیستی محسوب نمی‌شود و در واقع تنها از لحاظ محتوا شامل موضوعات کم و بیش مدرنیستی مي‌شوند.

     دستۀ دوم آثاری هستند که هم به لحاظ فرم و هم به لحاظ محتوا متفاوت از آثار پیشین خود هستند که به نقل از کتاب صد سال داستان‌نویسی حسن میرعابدینی آغاز این حرکت با بوف کور صادق هدایت است و پس از آن با سنگ صبور صادق چوبک و شازده احتجاب هوشنگ گلشیری.

 

در سال‌های 1320 تا 1330 متفاوت‌نویسی مورد توجه قرار مي‌گیرد و نویسندگانی مانند کاظم تینا و احمد شاملو آثاری با این حال و هوا خلق مي‌کنند. این جریان مدرنیستی در دهۀ 1340 شروع به رشد مي‌کند و جنگ ادبی اصفهان با کمک ابوالحسن نجفی، محمد حقوقی و هوشنگ گلشیری منتشر می‌شود (میرعابدینی1389: 192 تا 196).

    رمان مدرن فارسی با اخذ فرم رمان مدرن غربی و به کار گیری ابزار روایت ذهن فاقد دیدگاه‌های نیست‌انگارانه اومانیست غربی است ورویکرد آن عمدتاً انتقادی است و موضوع این انتقاد اغلب ارزش‌ها و اصول اخلاقی و اجتماعی برآمده از نظام دینی و انقلابی است (هاجری،1381:143)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جعفر مدرس صادقی

بیوگرافی نویسنده

جعفر مدرس صادقی در سال 1333 در اصفهان متولد شد،‌ در سال 1351 به تهران آمد، در سال 1352 اولین داستان او در شمارۀ تیر ماه ماه‌نامه رودکی به چاپ رسید. از آن زمان تا کنون کتاب‌های داستان و رمان‌های زیادی از این نویسنده به چاپ رسیده است. او علاوه بر نویسندگی به ترجمه و ویرایش کتب نیز مشغول است. او فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی از دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی است. او از نویسندگان پر کار این دوره به شمار مي‌آید. دکتر علی تسلیمی در کتاب گزاره‌هایی در ادبیات معاصر ایران و حسن میرعابدینی در صد سال داستان‌نویسی ایران هر دو از جعفر مدرس صادقی به عنوان نویسنده‌ای مدرن یاد کرده‌اند.

    «در آثار او تلاش برای ایجاد نوع تازه‌ای از رمان که ویژگی‌های افسانه‌های کهن را داشته باشد، حس می‌شود. مدرس صادقی در بند واقع‌نمایی نیست. در دنیای افسانه‌ای او وقوع حوادث شگفت و دور از ذهن امری بدیهی به شمار می‌آید. گویی حادثه‌ها زاییدۀ رؤیاهایند. از این رو داستان‌ها سرشتی فراواقعی می­یابند و دیگر تشخیص اینکه چه چیزی رؤیا است و چه چیزی واقعیت آسان نیست. داستان شروعی واقع‌گرایانه دارد اما به زودی رؤیایی در رؤیای دیگر در می‌غلطد و فضا راز آمیز و خواب‌ناک می‌شود. وهم،‌ سیر واقعیت‌ را متشنج مي‌کند و بحران داستان را پدید می‌آورد. قهرمان داستان با از سر گذراندن بحران وقوفی تازه به هستی خود می­یابد. مدرس صادقی داستان‌های وهم‌ناکی می‌نویسد که ساختاری جستجوگرانه دارند. برای هم‌سطح کردن واقعیت روزمره با حوادث فوق طبیعی، با لحنی عادی و حق به جانب داستان را روایت می‌کند. و همین لحن بی‌تفاوت و سرد است که غالباً خواننده را کنجکاو دانستن ادامۀ داستان می‌کند. اما برای آنکه خواننده داستان را قانع‌کننده بیابد گاه به شرحی خسته‌کننده از جزییات می‌پردازد. با تکرار وصف‌های مسطح به شیوة نویسندگان رمان نو، ریتم داستان را کند می‌کند تا رخوتی را که برای باورپذیر کردن فضا لازم است به خواننده القا کند. گریز از واقعیت موجود نویسنده را به فکر آفرینش واقعیتی دیگرگون در داستان‌هایش می‌اندازد. نوعی اعتراض به آنچه هست، پروراندن آرزوی تغییر، حسرتی نوستالژیک نسبت به آنچه از دست رفته است. این نوع نگرش بازتاب دهندة مشغله‌های ذهنی نسل مغبونی هم هست که به حادثه‌پردازی‌های شگرف روی ‌آورده است». (میرعابدینی، 1377: 1043)

    شخصیت­های رمان­های مدرس صادقی معمولاً انسان­هایی هستند که دیگر تحمل کابوس­های خود را ندارند و به همین سبب اغلب در حالت و وهم و خواب به سر می­برند. آن­ها از داشتن موقعیت اجتماعی محروم­اند و در نقش تازه­ای که گرفته­اند دچار سردرگمی و گیجی شده­اند. «در جهان داستان­های مدرس صادقی کودکی گم شدن است و پدر از دست دادن؛ زخمه­ایست بر روح که تأثیر ویرانگرش را در بزرگسالی به صورت روان­پریشی نشان می­دهد»(همان: 1044)

    حال با این مقدمۀ مختصر به بررسی جزییات مؤلّفه­های مدرنیستی در آثار مدر صادقی می­پردازیم.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی