دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

سابقۀ تاریخی مدرنیته

مراد از مدرنیته در آثار هنری، صرفاً معنای لفظی آن یعنی جدید و نو نیست، بلکه معادلی است برای آنچه به عنوان تحوّل فرهنگی و پیدایش تمدن در کشورهای غربی از قرن 16 به بعد شناخته می‌شود. مدرنیته واژه‌ای است، که معمولاً در مقابل سنت به کار می‌رود. سنت در دیدگاه مدرن هر‌ آن چیزی است که به گذشته مربوط باشد و در معنای عام بیشتر به خرافات و مذهب اشارت می‌کند و هر آن چیزی که بخواهد جهان را از دیدگاه خرافات یا مذهب توجیه کند. درباره مبدأ پیدایش مدرنیته و آغاز آن نظریات متفاوتی وجود دارد.

عده‌ای نقطۀ آغاز آن را پس از قرن 15 می‌دانند. این افراد ظهور ماکیاولی(Machiavelli)، سیاستمدار ایتالیایی و شیوع اندیشه‌های او را به عنوان آغاز جنبش­های مدرن مطرح می‌کنند. (اطهری، 1379: 131) ماکیاولی و شهریار (نام کتاب معروف) او، از آن جهت دارای اهمیت است که نشان می‌دهد، اندیشۀ مدرن تا چه اندازه بر پایۀ اتفاقات می­باشد. دستاورد اندیشه‌های ماکیاولی، دین‌زدایی و اخلاق‌زدایی از سیاست بود؛ دین‌زدایی بعدها سبب پیدایش سکولاریسم (از مبانی اندیشۀ مدرن) و اخلاق‌زدایی سبب مطرح شدن اصالت منفعت اخلاقی و سیاسی انسان شد. (شجاعی، 1388: 93)

    همچنین عده‌ای نیز معتقدند که اولین نشانه‌های مدرنیته را باید در اصلاحات آموزشی کلیسای کاتولیک قرن 13 دانست. کلیسا با تأسیس دانشگاه قصد داشت ضمن آموزش تعالیم خود به همگان، مردم را تابع و منقاد خود کند؛ اما نتیجۀ تاریخی این اقدام کلیسا آن بود که مردم خود به تفکر بپردازند. عواملی چون طاعون فراگیر قرن 14 کارکردی دوگانه داشت‌. به چالش کشیدن اندیشه‌های القا شده از کلیسا، یعنی تقدیرگرایی و نبردهای خونین مذهبی 1546 مردم را از اندیشه‌هایی غیر از‌ آن­چه خود فکر می­کردند، خود آگاه کرد. کتاب مقدس از انحصار پاپ بیرون آمد. بازگشت به تمدن‌های یونانی و رومی و آثار اتوپیایی چون “توماس مور”( Thomas More) حاصل این دوران است. (شجاعی، 1388: 91و93)

    ظهور و گسترش صنعت چاپ، سبب انتقال اعجاب‌آور اندیشه‌ها گردید و زمینۀ اصلاحات دینی را در قرن 16 ایجاد کرد. پیدایش جریان پروتستانیسم مارتین لوتر نیز ریشۀ تحولات بعدی در قرن 18 را فراهم آورد. کم‌کم جنبش‌های دینی درون کلیسایی نیز آغاز گردید و در اثر گرایش به دانش، جریان‌های ارسطویی بر فرهنگ اروپایی چیره شد. این گرایش تمام پدیده‌ها حتی طبیعت را با نگاه قیاسی جستجو می‌کرد. اساس این نوع عقلانیت، به وجه “مفهوم‌گرایی” معروف است. کم‌کم رویکرد تجربی دونس اسکات (Donsk skat)، اوکام(Ockham)و ابن رشیدیان جای عقلانیت ارسطویی را گرفت. تحقیقات تجربی داوینچی، کوپرنیک، کپلر و گالیله نیز بر آن‌ها صحّه گذاشت و زمینه­ساز پیدایش ارغنون جدید از سوی فرانسیس بیکن(FrancisBacon) گردید. رنسانس، دروازۀ ورود به ادب و هنر مدرن بود. در‌ آلمان، هلند و انگلستان این رویکرد سنت‌شکنانه آغاز شده بود. کشف قارّۀ آمریکا از عوامل مؤثر در ظهور اندیشه‌های نو به­شمار می­آید. آمریکا برای اروپاییان جایی بود که از قید و بند هرگونه رسوم گذشته رها بود؛ جایی که برای آن‌ها امکان ظهور زندگی نو با افق‌های جدید را فراهم می‌آورد. هگل(Hegel) معتقد بود قارۀ آمریکا، آیندۀ اروپا است؛ زیرا هیچ میراثی از قرون وسطا به همراه نداشت.(همان: 93)

    گروهی نیز، مبدأ پیدایش مدرنیته را آغاز جنبش نوگرایی سال 1848 در آلمان می‌دانند، که پس از سرکوب وحشیانه و بی‌رحمانه انقلاب آن سال و سرکوب لیبرال‌های آلمانی، آثاری چون آثار شارل بودلر(CharlesPierreBaudelaire) و گوستاو فلوبر (Gustav Flober) برآمدند، که مشحون از بحران و گونه­ای بحران­زده بودند و گرچه جامعۀ آلمان و طبقۀ کشاورز هنوز برای جایگزینی لیبرال‌های شهرنشین به جای ملاکین بزرگ آماده نبودند، اما طبقۀ روشنفکری همچنان به مبارزۀ خود ادامه داد. این نظریه، سال‌های 1880 را سال‌هایی می‌داند که بسیاری از تجربه‌گرایان زیبایی‌شناسی سر برآوردند و نقطۀ اوج مدرنیسم را سال‌های 1910 تا 1930 می‌داند، که بعد از آن دیگر صدای هنرمندان نوگرا در آلمان هیتلری و روسیۀ استالینی خفه‌ گردید و آنها محکوم به مرگ شدند. (نوذری، 1380: 49)

    به هر ترتیب نقطۀ آغاز جنبش مدرنیسم هر آنچه بوده، سبب پیدایش نهضت جدیدی در اروپای قرون وسطا شد. در این پایان‌نامه سعی شده است برای بررسی تأثیرات این تحوّل، تمامی نظریات نظریه‌پردازان این حوزه در نظر گرفته شود و آنچه مورد اشتراک همگان است، با نگاهی جدید به نگارش درآید، یعنی نگاهی تلفیقی از آنچه در علوم فلسفی، اجتماعی و سیاسی به عنوان مدرنیته مطرح است، وبررسی تأثیر آن در ادبیات معاصر و به خصوص آثار جعفرمدرس صادقی.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی