دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

باب نهم

در این باب هشت حدیث ذکر شده که شیخ مرشد از مشایخ مکه نقل کرده است. مشایخی که شیخ مرشد از آنها حدیث نقل می کند عبارتند از: انس بن مالک ، ابوالحسن احمد بن عبدالله، اسماعیل بن زریق بغدادی، شیخ ابواحمد بن الهدوی، ابوالحسن علی بن عبدالله، اسماعیل بن الحسین، ابن یوسف الزجاج و شیخ ابوبکر احمد بن ابراهیم اهروزی :

«دیگر از ایشان ابوالحسن علی بن الحسن بود- رحمه الله علیه – شیخ مرشد – قدس الله روحه العزیز – روایت کند از وی که گفت در هر شهری که رسیدم از صاحبان آن شهر شنیدم که گفتند اخلاص یک ساعت ريال رستگاری ابد باشد و اخلاص عزیز است و علیک بالاخلاص. » (همان :52)

 

 

2-1-11- باب دهم

در باب دهم نیز محمد بن عثمان سه حدیث را ذکر می کند که شیخ مرشد از مشایخ مدینه نقل کرده است . این احادیث با محتوای مضمون معراج پیامبر اسلام(ص) و به ترتیب از شیخ ابوالحسن بن محمد المطلبی ، ابن عباس و کعب الاخبار بیان شده اند.

 

2-1-12- باب یازدهم

در این باب، محمود بن عثمان ، حکایت هایی را از مشایخ ذکر کرده که ظهور شیخ مرشد را خبر داده اند. این مشایخ یا خود نشانه هایی را از آمدن شیخ مرشد به عین مشاهده کرده و یا این که از دیگران شنیده و نقل کرده اند.

در این باب ، دوازده حکایت و روایت نقل شده که هر کدام به نوعی بشارت ظهور شیخ مرشد را به مردم داده اند : «پس روی به دیه اهرنجان کرد و گفت لا اله الا الله ببینید آن نور که می تابد و وقت آن است که ظاهر شود و مردم روی به وی نهند و از وی فایده ها بینند و اسلام ظاهر کنند و دین اسلام به وی قوت گیرد . »( محمود بن عثمان ، 1333 : 58 )

«شنفتم از شیخ مرشد – قدس الله روحه العزیز – که گفت هفده ساله بودم که با جماعتی کازرونیان به شاپور رفتیم به زیارت شیخ ابوعلی ماهی گیر ، رحمه الله علیه، چون به مسجد جامع شاپور رفتم شیخ ابو علی بر منبر بود و وعظ می گفت . چون دررفتم، شیخ ابوعلی مرا گرامی ‌داشت از میان همه و از برای من برپای خاست و مرا در پیش خود بر منبر بنشاند قوم را تعجب کردند . شیخ ابوعلی گفت : ای قوم او را اندک می دانید به درستی که وی شیخ این دیار خواهد بود . کاچکی من آن روز زنده بودمی که وی در این مسجد سخن گوید و مرا پند دهد . » (همان :61)

 

2-1-13- باب دوازدهم

در این باب، محمود بن عثمان کرامات اولیاء و صفت و رفتار آنها را با ذکر حکایاتی در این زمینه بیان کرده و تعاریفی در این زمینه ارائه کرده است که به طور اختصار بیان می گردد:

« اولیاء گفتند : ولی به وزن فعیل است و آن مبالغه ی فاعل است ، یعنی وی دایم در طاعت خدای تعالی باشد و گفتند : ولی آن کس باشد که همیشه فضل و احسان حق تعالی بر وی باشد و منت و عطاء حق پیاپی بر وی باشد و او را محفوظ داشته باشد در بیشترین احوال وی از معصیت و گناه کردن . سپس خدای تعالی او را نگاه می دارد در بیشترین اوقات وی از معصیت و گناه کردن . ابن عباس ، رضی الله عنه ، می گوید بدرستی که ایشان اهل ولایت حق باشند و پوشیده باشند هر کرامتی که حق تعالی بر ایشان کرده باشد. « ( همان : 63 )

آن گاه نویسنده در ادامه ، برخی از کرامات خلفاء راشدین را ذکر کرده است.

 

2-1-14- باب سیزدهم

محمد بن عثمان در این بخش از ابتدای کار شیخ مرشد سخن می گوید . آن گاه که شیخ تصمیم می گیرد که اصحاب و یاران را رها کند تا آنها به کار خویش مشغول شوند و خود در گوشه ای بخزد و معتکف نشیند و به عبادت حق تعالی مشغول گردد. شاید این تصمیم او تحت تاثیر توصیه های پدرش بوده است :« شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، می گفت که در ابتدا کار پدر مرا از خدمت درویشان و مهمانان باز می داشت و می گفت ای فرزند ، برو و به کار خود مشغول باش، نباید که روزی جماعتی به تو برسند و تو خدمت ایشان نتوانی کردن و شرمسار گردی . »(همان :95)

اما بعد از تفکر و اندیشه در این زمینه ، شیخ پیامبر(ص) را در خواب می بیند و همین خواب او را در راهنمایی و ارشاد پیروان و کمک به مستمندان استوار و پا برجا می‌کند :                  « مصطفی(ص) به خواب دیدم و گفت یا ابراهیم بستان و بده و مترس که رستگاری تو بر من است روز قیامت. یعنی بستان از توانگران و بده به درویشان و از هر که خواهی بستان و به هرکه خواهی بده و مترس که رستگاری تو بر من است روز قیامت .» (همان :95)

لذا بعد از آن شیخ تصمیم می گیرد که از اصحاب و یاران جدا نشود و به راه خویش ادامه دهد: « و شیخ گفت : چون آن حال مشاهده کردم بعد از آن قوی دل شدم و از آن روز باز در فتوح بر من گشاده شد و هر روز که هست در تزیدست بحمدالله . » (همان :96)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه