بررسی عناصر قصه در مثنوی -دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

قسمتی از متن پایان نامه :

 

طرح (پیرنگ)
«طرح به يوناني «Mythos» به انگليسي «plot» و به فرانسه «plan» براي نخستين بار «پوئيتك» ارسطو مطرح شد و معناهاي گوناگوني به خود گرفت. در زبان فارسي به «طرح»، «پيرنگ»، «افسانه مضمون»، «داستان»، «طرح و توطئه» ترجمه شده است» (قادري، 1388: 23).
واژۀ پیرنگ از هنر نقّاشی به وام گرفته‌شده و به معنای طرحی‌است که نقّاشان بر روی کاغذ می‌کشند و بعد آن را کامل می‌کنند؛ طرح ساختمانی که معمولاً معماران می‌ریزند و از روی آن ساختمان بنا می‌کنند. واژۀ پیرنگ در داستان به معنای روایت حوادث داستان با تأکید بر رابطۀ علیّت می‌باشد (انوری، 1388: 522).
«طرح، چهارچوبه‏اي براي داستان است كه بايستي تمام مطالب مهم و اساسي داستان را شامل باشد و علاوه بر آن حلقه‏ها و سلسله‏هاي وقايع برحسب روابط علّت و معلولي و زمان پشت‏سر باشد» (سعيديان، 1353: 73).
«داستان را به عنوان نقل رشته‏اي از حوادث كه بر حسب توالي زمان ترتيب باشد. طرح نيز نقل حوادث است با تكيه بر موجبيّت و روابط علت و معلول» (فورستر، 1371: 118).
«طرح وسيله‏اي است تا خواننده در پشت سر آن واقعيت زندگي را لمس كند و نيز وسيله‏اي است تا خواننده پراكندگي زندگي را در چارچوب انضباطي كه نويسنده بر آن حاكم كرده است، ببيند» (براهني، 1362: 220).
«طرح عبارت است از نقشه، نظم، الگو، شمّه‏اي از حوادث. به عبارت ديگر حوادث و شخصيت‏ها طوري در اثر شكل مي‏يابند كه باعث كنجكاوي و تعليق خواننده يا بيننده شوند» (اخوت، 1371: 36).
«طرح داستان حركت است. قصه،‏ قصّه است، چون از فرآيند تغيير مي‏گويد. وضعيت يك انسان تغيير مي‏كند يا تلقي ما از او تغيير مي‏كند. اين‏ها حركت‏هاي اساسي داستان‏اند»(اسكولز، 1377: 17).
پیرنگ طرح، چهارچوب، و نظم و ترتیب منطقی حوادث در اثر ادبی یا هنری مانند داستان، نمایشنامه، و شعر. ممکن است علاوه‌بر پیرنگ اصلی، یک یا چند پیرنگ فرعینیز وجود داشته‌باشد.
تعریف پیرنگ در اصل، از فن شاعری ارسطومایه می‌گیرد.ارسطو، پیرنگ را متشکل از سه بخش می‌داند: آغاز که حتماً نباید در پی حادثه‏ی دیگری آمده باشد، میان که هم در پی حوادثی آمده و هم با حوادث دیگری دنبال می‌شود، و پایان که پیامد طبیعی و منطقی حوادث پیشین است.
از نظر ارسطو، پیرنگ ایده‌آل از چنان همبستگی و استحکامی برخوردار است که اگر حادثه‌ای از آن حذف یا جا‍‌به‌جا شود، وحدت آن به کلّی درهم می‌ریزد‌‎.پیرنگ با عناصری چون «شخصیت» و «کشمکش» پیوستگی و رابطۀ نزدیکی دارد و ممکن است به واژگونی و کشف منتهی شود (داد، 1390: 99-100).
نقشه و الگوی رویدادهای یک نمایش یا شعر یا اثر داستانی را که سازماندهیِ حادثه و شخصیت را به عهده می‌گیرد، پیرنگ می‌گویند بدان صورت که حس کنجکاوی و تحریک خواننده یا بیننده را برانگیزد.
ای.ام.فورستر تعریف ساده اما بسیار مفیدی از طرح (پیرنگ) به‌دست می‌دهد: داستان، روایت رویدادهایی است که در توالی زمانی منظم شده باشد. طرح نیز روایت رویدادهاست که در آن بر تصادف تأکید شده باشد. (کادن، ۱۳۸۶: ۳۳۲)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1-چه عناصری از قصه را در ساختار این اثر می‏توان مشاهده کرد؟
2- این اثر از انواع قصه‏ها جزء کدام دسته محسوب می‏شود؟
3- از انواع شخصیت‏ها در قصه‏ها و کارکردهای آن‏ها براساس نظریه پراپ کدام یک در این اثر قابل شناسایی هستند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

بستن منو