بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

سبک خراسانی
برای آغاز این پژوهش، دامنه­ی زمانی سبک خراسانی را باید مشخص نمود. بر اساس کتاب­های
سبک­شناسی «سبک شعر فارسی دری را از آغاز نیمه دوم قرن سوم تا پایان قرن پنجم سبک خراسانی می­نامند … سبک خراسانی به لحاظ تاریخی سلسله­های طاهری و صفاری و سامانی و غزنوی را در
برمی­گیرد» (شمیسا، 1374: 20). دکتر سیروس شمیسا همچنین در کتاب کلیات سبک­شناسی می­گوید: «سبک خراسانی یعنی آثار دوره­ی سامانی و غزنوی و سلجوقی» (شمیسا، 1374: 73).
سبک خراسانی بر اساس سبک­شناسی بهار نیز «دوره­های سامانی و غزنوی و علاوه بر آن سلجوقی اول را تا سال 550 شامل می­شود» (بهار، 1356: 5).
دکتر محجوب در اغلب صفحات کتاب «سبک خراسانی در شعر فارسی»، این برهه­ی زمانی را مبدأ بررسی­های خود درباره­ی سبک خراسانی قرار داده است و در مورد اشعاری که شاعران در این دوره می­سرودند می­گوید: «شاعران این روزگار نیز مانند اسلاف خویش جز در طرز مدح و طرز غزل و سرودن حماسه و هجو و هزل و مرثیه و زهد … از طبع خویش امتحان نمی­کردند» (محجوب، 1350: 447).                                    هر یک از سبک­های ادبی ویژگی مخصوص به خود دارد که با کاربرد این ویژگی­ها از دیگر سبک­ها متمایز می­شود. شمیسا در انواع ادبی می­گوید: «حماسه در سبک خراسانی است و مختصات لفظی همان سبک را دارد و از مختصات سبک حماسی کاربرد فراوان اشیاء حماسی است: بوق ، کوس ، خود ، تیر ، گرز ، خفتان و … » (شمیسا، 1383: 112-108)                                                                                     در قصاید سبک خراسانی «می­توان روحیه حماسی و اعتقاد به تساهل و شادباشی را دورکن عمده فکری ادبیات سبک خراسانی قلمداد کرد» (شمیسا، 1374: 27).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 
اهداف علمی: پژوهشگر در نظر دارد با انجام این کار تحقیقی مشخص سازد که شاعران سبک خراسانی در اشعار خویش از درون­مایه­ی حماسی استفاده کرده­اند.
اهداف کاربردی: از این پژوهش در حوزه­های سبک­شناسی و ادبیات حماسی می­توان استفاده کرد.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

بستن منو