بررسی عناصر حماسی -دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

– عنصری
«عنصری ملک­الشعرای دربار محمود و مسعود غزنوی و یکی از بزرگ­ترین قصیده­سرایان و ثناگستران  زبان فارسی است. سال تولد و آغاز زندگی وی معلوم نیست. مطابق بعضی نوشته­ها و حکایت­ها،
بازرگان­زاده­ای متمکّن بوده است. تحصیلات وی نیز بر ما معلوم نیست. از دیوانش چنین برمی­آید که به علوم اوایل آشنا بوده است» (صفا، 1351: 560-559).
استاد فروزان فر در کتاب سخن وسخنوران نوشته است:«عنصری بزرگترین استاد قصیده پرداز و مدح سرای قرن پنجم بلکه زبان پارسی است و تا کنون بدین پایه ومایه درجزالت لفظ ورشاقت سبک هیچ یک از شعرای قصیده سرا نتوانسته اند قصیده ای انشا کنند و اگر از عهده لفظ بر آمدند گرو معنی شدند واگر حق معنی ادا کردند فخامت لفظ را از دست دادند.»(فروزان فر،101:1387)
درباره­ی سال وفات او نیز می­گوید: «عنصری در اواخر سلطنت مسعود یعنی سنه 431وفات یافت» (همان: 109).
بسیاری از قصاید عنصری در مدح سلطان محمود غزنوی است که بیشتر درباره ی جنگها وفتوحات این پادشاه است.
1-7-3- فرخی سیستانی
«متوفی در 429 هم مانند سایر شاعران این دوره قصیده­پرداز است اما قصیده او بیشتر جنبه غنایی دارد و تغزلات لطیف آن­ها مشهور است» (شمیسا، 1374: 45).
نظامی عروضی در چهار مقاله آورده است: «فرخی از سیستان بود، پسر جولوغ، غلام امیر خلف بانو، طبعی به غایت نیکو داشت و شعر خوش گفتی و چنگ تر زدی و خدمت دهقانی کردی، اما زنی خواست هم از موالی خلف و خرجش بیشتر افتاد. خبر کردند او را از امیر ابوالمظفر چغانی به چغانیان که این نوع را تربیت می­کند، قصیده­ای بگفت و عزیمت آ ن جانب کرد:

با کاروان حله برفتم ز سیستان   با حُلّه تنیده ز دل بافته ز جان

الحق نیکو قصیده­ایست، پس برگی بساخت و روی به چغانیان نهاد چون به حضرت چغانیان رسید امیر به داغگاه بود و عمید اسعد که کدخدای امیر بود به حضرت بود، فرخی به نزدیک او ر فت و او را قصیده­ای خواند و شعر امیر بر او عرضه کرد. خواجه اسعد مردی فاضل بود و شاعر دوست فرخی را شعری دید خوش و استادانه و جبه­ای پیش و پس چاک پوشیده هیچ باور نکرد که این شعر آن را شاید بود، بر سبیل امتحان گفت: امیر به داغگاه است و … قصیده­ای گوی لایق وقت و صفت داغگاه کن تا ترا پیش امیر برم.
فرخی آن شب برفت و قصیده­ای پرداخت سخت نیکو و بامداد پیش خواجه عمید اسعد آورد چون خواجه قصیده را بشنید حیران فرو ماند و فرخی را بر نشاند و روی به امیر نهاد … چون فرخی تمام قصیده با کاروان حله بر امیر برخواند امیر شعرشناس بود و نیز شعر گفتی، از این قصیده بسیار شگفتیها نمود و فرخی را بنواخت و کار فرخی در خدمت او عالی شد پس به خدمت سلطان محمود رفت و کارش بدانجا رسید که تا بیست غلام سیمین کمر از پس او بر نشستندی» (نظامی عروضی ، 1327: 64-57).
دکتر زرین­کوب در کتاب با کاروان حُلّه می­گوید: «شیوه شعر فرخی بر  عُذوبت لفظ و رقّت معنی تکیه دارد و این همان شیوه است که رودکی و شهید نیز پیروی می­کرده­اند.  فرخی طریقه آنها را می­پسندیده است و گویی در قصیده تا حدی به اسلوب رودکی نظر داشته است» (زرین­کوب، 1374: 54).
فرخی قریب بیست و پنج تن از سلاطین و امراء و شاهزادگان و بزرگان معاصر خود را مدح گفته است. آثار او علاوه بر دیوان اشعار، کتاب ترجمان البلاغه را به او نسبت داده­اند که این درست نمی­باشد و خودش از مجموعه­ی اشعاری به نام دولت­نامه نیز سخن گفته است که آن هم ظاهراً کتاب مشخصی نباشد.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 
اهداف علمی: پژوهشگر در نظر دارد با انجام این کار تحقیقی مشخص سازد که شاعران سبک خراسانی در اشعار خویش از درون­مایه­ی حماسی استفاده کرده­اند.
اهداف کاربردی: از این پژوهش در حوزه­های سبک­شناسی و ادبیات حماسی می­توان استفاده کرد.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی عناصر حماسی در قصاید سبک خراسانی

بستن منو