دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی سبک شناختی شعر نشاط اصفهانی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

دیدگاه منتقدین سبک بازگشت

در یک بررسی اجمالی از دوره بازگشت می توان این نتیجه را بدست آورد که در این باره نظرات متفاوت  و متناقضی دیده می­شود گروهی بر آن هستند که: از نهضت این دوره نمی­توان به عنوان سبک ویژه­ای که         تازه­جویی­ها و نوآوری­های خاصی را همراه داشته یاد کرد زیرا شعرای این دوره عموماً بر تقلید از اصطلاحات و لغات و ترکیبات معمول پیشینیان و پیروی از طرز و اندیشه­ای که ابداً مربوط به اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی آنها نبوده است، اصرار می­ورزیده­اند که این شیوه نه تنها روش جدیدی نیست که با مقتضیات زمان  و روند تحول تکاملی ادب فارسی نیز ناسازگار است. سعی اینان بر این بوده است که فضای خود را، فضای قرن چهارم یا پنجم، هفتم یا هشتم گردانند و البته نتیجه­ی آن ، بی­توجهی به مسائل سیاسی و بیخبری از اوضاع سیاسی  است تا آنجا که پادشاهان شکست­خورده و ضعیف النفس قاجاری را نیز مانند پادشاهان فاتح غزنوی و سلجوقی ستایش می کردند (خاتمی، 54:1371).

و یا نظر شمس لنگرودی در این باره: ” شاعر بازگشتی اصولاً از خود جهانی ندارد و شعر را نه از طریق عرق ریزی روزمره روح، بلکه از دیوان شاعران پیشین آموخته است. ” ( شمس لنگرودی،1372: 50).

به گفته ي محمدرضا شفيعي كدكني: ” اين عصر، عصر مديحه­هاي تكراري است و شاعران اين دوران كاريكاتور شاعران قرون گذشته هستند. ”  (شفیعی کدکنی،1380: 19).

و یا احمد خاتمی می گوید:” دوره بازگشت ادبی اگر چه از لحاظ رفع و دفع ابتذال بعضی از کج ذوقی­های       بی مایگان سبک هندی مفید بود ولی هرگز راه مشخص و روش همه پسند و نیکویی را در پیشرفت ادب پارسی ابداع ننمود و به قول مشهور باید گفت که: تحول شعر را از جریان به دوران انداخت  و هر چند به پستی گراییدن نظم پارسی را، از سرعت مسیری که در اواخر صفویان و روزگار افشاریان گریبانگیر آن آمده بود، تا حدی باز داشت اما هیچگاه بدان، چندان نیرویی نبخشید که دیگر باره بتواند در طریق کمال، مسیری یک جهته نماید و از حسن تصرف شاعران تا حد زیادتر بکاست. به عبارت دیگر، این رستاخیز ادبی سلامت نظم پارسی را هر چند دوا بود و لیکن برای ادامه­ی حیات و برومندی آن به هیچ وجه حکم غذایی نیرومند نیافت ” (خاتمی ،1371: 55).

و در انتها نظر شمیسا در داوری شعر دوره­ی بازگشت نقل می­شود “تا کنون همه از سر تقلید یکسره بر شعر دوره ی بازگشت خط رد کشیده­اند، اما من بی­پرده می­گویم  برای کسانی چون من که به ادب کهن ایران به مقتضای پیشه خود مأنوسند شعر بازگشت نمی­تواند از جاذبه و تحسین­های قلبی به دور باشد” (شمیسا، 1381 :332و333) .

 

 

نشاط اصفهانی ورستاخیز ادبی

ميرزاعبدالوهاب نشاط اصفهاني شاعر و اديب عصر فتحعلي شاه قاجار در سال‌1175 در اصفهان در خانواده‌اي اشرافي به دنيا آمد، پدر بزرگ وي حاكم اصفهان بود و مال و ثروت فراواني براي خانواده خود باقي گذاشته بود. نشاط در كودكي و نوجواني علوم مختلف زمان خود از جمله شعر و ادبيات فارسي و عربي، رياضي ، حكمت و منطق را فراگرفت و در جواني به سرودن شعر پرداخت. وي سپس جذب محافل ادبي اصفهان شد و در زماني كه شهر اصفهان يكي از مراكز مهم شعر و ادب فارسي بود منزل خود را به محفل شعرا و ادبا مبدل نمود و با جمعي از شعراي همفكر خود نداي بازگشت ادبي واحياي سبك متقدمين را سرداد. نشاط در سال 1218 ه.ق به تهران رفت و در دربارفتحعلي شاه لقب معتمد الدوله را دريافت كرد و به سرپرستي ديوان رسائل گمارده شد. وي پس از منصوب شدن به اين شغل همواره در خدمت شاه بود و بيشتر احكام سلطنتي و فرامين رسمي و     نامه­هاي خصوصي شاه و عقدنامه­ها و وصيت­نامه­هاي خاندان‌ سلطنتي قاجار با خط و انشاي او تحرير مي‌شد. نشاط در اواخر عمر به مماشات با اهل طريقت و سلوك پرداخت و حتي بخش قابل ملاحظه‌اي از ثروت خود را خرج اين دراويش كرد. نشاط اصفهاني در نظم و نثر فارسي و عربي استاد بود و بخصوص در سرودن غزل توانايي و تبحّر خاصي داشت، با اين حال طبع شعر خود را در قصيده، مثنوي، تركيب بند و رباعي نيز آزمود و اشعاري را در اين سبك­ها به يادگار گذاشت .وي همچنين در نگارش‌ اقسام خط و مخصوصا خطّ شكسته استاد بود. مجموعه اشعار زيباي نشاط كه بعضي از آنها در مدح فتحعلي شاه است تحت‌عنوان (گنجينه نشاط) جمع آوري و منتشر شده است كه مشتمل بر اشعار، قطعات، حكايات اخلاقي، نامه هاي شخصي، وقفنامه ها، عقدنامه ها و قصايد شاعر است (نخعی، 1379: مقدمه).

فسایی شیرازی مؤلف فارسنامه ی ناصری در ضمن وقایع سال 1244 سلطنت فتحعلی شاه درباره ی اصل وتبار نشاط و شخصیت و مرگ وی نوشته است:  ” جناب عبد الوهاب معتمد الدوله اصفهانی که نزدیک به سی سال در خدمت اعلیحضرت شاهنشاه فتحعلی شاه قاجار خدمتگذاری نمود و به لقب و منصب منشی الممالکی برقرار بود، ولی از قابلیت ذاتی، اوقات را صرف مهمات وزارتی می نمود و از نهایت فروتنی نام وزارت را بر خود قرار نداد و لقب منشی الممالکی را به حاجی میرزا رحیم شیرازی طبیب خاصه­ی شاهی واگذاشت و مدتی متمادی سپری گردید و نوشته جات دولتی را باز خود می نگاشت و حاجی میرزا رحیم از بنی اعمام بعیده ی جناب میرزا عبدالوهاب معتمدالدوله به مرض سل مبتلا گشته در پنجم ماه ذیحجه ی این سال در تهران وفات یافت ”  (حسینی فسایی شیرازی، 275:1313).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. سبک بازگشت چیست و در چه زمانی اتفاق افتاده است؟ 2. تفاوت سبک بازگشت با سبک هندی چیست؟
  2. نقش نشاط اصفهانی در سبک بازگشت چه اندازه است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی سبک شناختی شعر نشاط اصفهانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی سبک شناختی شعر نشاط اصفهانی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی سبک شناختی شعر نشاط اصفهانی