بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته- پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

قسمتی از متن پایان نامه :

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

مهم ترین ویژگی داستان های دانش آراسته چیست ؟
نثرداستانی داستان های دانش آراسته چگونه است ؟
دانش آراسته در مجموعه داستان گنجشک ها در بالکن از کدامیک از عناصر داستان بیشتر بهره برده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجش

ميان داستان نويساني كه با بازي هاي زباني و شگردهاي روايتي ادبياتي نخبه گرا ـ عمدتاً ـ آپارتماني خلق مي كنند، دانش آراسته داستان هاي كوتاه خود را با گزارش از زندگي آدم هاي حاشيه اي مي نويسد؛ آدم‌هايي كه در چنبره ي زندگي روزمره از روياهاي شان بسيار دور پرت شده اند. پور هادي به اين نكته اشاره دارد كه نويسنده از پرداختن به مسائل بزرگ و ايده هاي پيچيده و ماليخوليايي سر باز مي زند و از چيزي مي نويسد كه درباره اش مي داند ؛ از مكان هاي جغرافيايي يي كه علي رغم تغييراتي كه به لحاظ ساز و كارهاي زندگي مراكز شهرها و مناطق ويژه طي كرده اند، هنوز همان گونه اند كه چند دهه ي پيش بوده اند: خانه هاي مستاجري، كوچه هاي تو در تو، قهوه خانه ها و پاتوق هاي سر گذر. او ويژگي سبكي دانش آراسته را در بازآفريني اين فضاهاي واقعي و پرداختن به مسائل ناگفته ي زندگي آدم هاي اين مكان‌ها مي داند.
هم چنين پور هادي به «حسي نويسي» نويسنده ايراد وارد مي داند و اشاره مي كند در مواجه با برخي از داستان هاي دانش آراسته اين گونه احساس مي شود ه مخاطب دفترچه ي خاطرات كسي را ورق مي زند. اشكال او به وارسيون هاي مختلفي است كه نويسنده از حوادث جهان واقعي اطراف مان از منظر راوي ـ كه لحن واحدي بر روايت ها مترتب دارد ـ اعمال مي كند. از اين نظر اعتقاد دارد خواننده نمي تواند در قبال داستان هاي دانش آراسته تعيين تكليف كند و ي گويد : « نمي شود به اعتبار داستان هاي گزارشي در مورد كارهاي دانش آراسته قضاوت كرد. به نظر من به گردش و ويرايش برخي از داستان ها مي توان به مجموعه يا مجموعه هايي از داستان كوتاه دست يافت كه بي شك از آثار ماندگار در عرصه ي داستان كوتاه نويسي فارسي خواهند بود. (کانون ادبی و هنری دانشگاه پیام نور رشت، پرنیان، 1388)
مريم اسحاقي يكي از منتقدين درباره اش مي گويد :
نگاه مهرباني دارد. صدايش نيز. با لبخند و فروتني سخن مي گويد. قدم هايش متواضع است و قلمش رنگ، مي خواهم نامش ياد من و تو باشد و ريا ندارد. گوشهايش خيلي شنونده است. بگذار از او بگويم: قلمش در كوچه هاي گيلانمان جاري مي شود. در دست هاي قهوه چي، در صندلي هاي رنگ و رو رفته ي قهوه خانه، در كوچه هاي شلوغ، در نيمكت هاي قديمي كلاس و صداي خسته معلم از كليات قضيه‌ي فيثاغورث، در صف هاي قديمي مدرسه، در روياهاي گل آقاي سرباز و عطر چاي…
با تخيل قوي اش در كوچه راه مي رود، در قهوه خانه مي نشيند و با چشمانش رنگ ها و صداها را مي‌شنود. داستان هاي كوتاهش را كه مي خواني، مي بيني زياده گويي نمي كند. به سطرها و نوشته هايش رنگ و لعاب نمي دهد. واقعيت دانش آراسته قلمش به زندگي نزديك است. را چه خاكستري، چه سبز همان گونه كه هست به روي كاغذ مي آورد كه گويي حرف مي زند. داستان هاي كوتاهش نمايشي ساده از زندگي عادي و روزمره است كه در عين حال به شگفتي ات مي دارد. ديالوگ ها شفاف، همراه با صداقت و راستي است. پيداست نويسنده نگاه تيزبيني دارد و لحظه ها و گفتگوها را شكار مي كند و مانند عكاسي لحظه هاي گاه تهي و گاه تلخ را تصوير مي كند.
او توانسته قلمش را و شيوه ي نگارشش را جوان و متفاوت نگاه دارد و از قلم كلاسيك دوري جسته است. مينيمال نويسي است كه از كوچه هاي شهرستان و از زبان فقر سخن مي گويد. پايان برخي از داستان هايش پرسش برانگيز و گاه تكان دهنده است و همين روايت جاري لحظه ها خواندني ترش مي كند. نويسنده اي است كه دغدغه ي داوري خواننده يا باور ديگران قلم ساده و بي ريايش را آلوده به استعاره هاي سخت و فراز و نشيب هاي غير قابل فهم نكرده است (اسحاق، 1388)
آثار مجيد دانش آراسته :

ک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

بستن منو