بررسی تشیع در آثار چهار شاعر معاصر-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
جایگاه تشیع در آثار چهار شاعر معاصر (سهراب سپهری،شهریار،محمدرضاشفیعی کدکنی، قیصرامین پور)

قسمتی از متن پایان نامه : 

دوست مهربان! بعضی از شیرین ترین میوه ها، در میان تیزترین تیغ ها می رویند. برای رسیدن به آنچه برای شما شیرین و دلچسب می باشد، ابتدا باید مصائب عشق را تحمل کنید. زیرا تا میوه شیرین، گرمی آفتاب را حس نکند، به ثمر نمی رسد.» (سپهری، 1386: ص306)
ویژگی های ائمه (ع)
«سیر به سوی خدا درهای ناگفته ها و ناشنیده های بسیاری را به سوی انسان باز می کند، بنابراین اگر انسان چشم بصیرت و بینایی را بازکند کتابی خواهد دید که واژه هایش همه از جنس بلور و کاغذش از جنس بهار است که پدیده های طبیعت هر ورقش دفتری از معرفت کردار و لبریز از سؤال می باشد.
پیامبران،امامان، صالحان و همه آنهایی که قلوبشان را به سوی نور خدا باز کرده و زندگی مادی را سه طلاقه کرده اند، کسانی هستند که جمادات و گیاهان از اسرار عشق، با آنان سخن می گویند و به گل سوسن که رمز عشق و کاغذ رمز فهم و کتاب رمز دانایی و مسجد سنبل ایمان و فقیه نمونه انسان خدا شناس و کوزه به مثابه آگاهیها و ناخودآگاهی است، به دیده پدیده های خداوندی نگاه می کنند و هیچ چیز را عبث ندانسته و قلوبشان را به سوی خودشناسی باز کرده اند.
حقیقتی انکار ناپذیر است که اگر می خواهی خودت را بشناسی، ببین دیگران چگونه با شما رفتار می کنند و اگر می خواهی دیگران را بشناسی، به قلب خود رجوع کن، به عبارت دیگر، راه خداشناسی از بین خلق خدا می گذرد. هر انسانی دوست دارد که بهترین باشد، پس برای تماس با دیگران باید انان را با آرامش در کنار خود دعوت کرد. چون آنان پدیده های الهی هستند، پس به راحتی پذیرای آنان باشید. اگر از اینکه خودتان هستید، احساس راحتی می کنید و از درون به خویش می بالید، از اعتماد به نفس کافی برخوردارید و ارزشها و معیارهایتان را می دانید. اما اطمینان شما از طریق زبان و رفتارتان از شما بیرون می تراود و به صورتی مثبت بر مردم تاثیر می گذارد. پس شما می توانید از دانش و نبوغ اجتماعی و ایمان قوی به نفع خودتان استفاده کنید، حتی اگر اطمینان قلبی آخرین چیزی باشد که آن را حس می کنید. اگر قاطعانه بایستید و ارتباط مهرو محبت برقرار کنید، از خود رایحه اعتماد به نفس می افشانید.
عزیزم! انسان تهدید شده، مدت طولانی زندگی خواهد کرد، مشروط بر آنکه به خود اعتماد داشته و سیر الی الله نماید و غیر از خدا نترسد و جز خدا نبیند و جز فرمانش عمل نکند.» (سپهری، 1386: ص312)
سیمای حضرت علی(ع)
«عرفان و معنویت الهی برطرف کننده هر ناراحتی و درد ظاهر و پنهان است، مشرق زمین با دارا بودن سابقه ای بسیار کهن از تمدن و معرفت الهی، پیشتاز معرفت و شناخت انسان نسبت به خالق هستی است. زیرا تمام پیامبران از مشرق زمین آوای توحید سردادند، از کودکی در مشرق زمین ندای یکتا پرستی در گوش ما زمزمه می کردند که باید برای کمال و معرفت تلاش کرد و زندگی کردن هنر و تلاش است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 

  • بهره مندی هرکدام از شاعران در زمینه تشیع و شیعه چگونه است؟
  • جایگاه ائمه اطهار و بحث انتظار و مهدویت در آثار آنان چگونه است؟
  • چگونه به ارزش شخصیت شیعه در آثار این شاعران می شود پی برد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه جایگاه تشیع در آثار چهار شاعر معاصر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه جایگاه تشیع در آثار چهار شاعر معاصر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :جایگاه تشیع در آثار چهار شاعر معاصر (سهراب سپهری،شهریار،محمدرضاشفیعی کدکنی، قیصرامین پور)

بستن منو