دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

مدرنیسم (Modernism) ادبی به جنبشی اطلاق می‌شود، که در حدود سال‌های 1890 تا 1940 در اروپا به راه افتاد. این اصطلاح تنها به حوزۀ ادبیات محدود نمی‌شود و در بسیاری از هنرهای دیگر مثل مجسمه‌سازی و نقاشی به کار می‌رود؛ اما در اغلب منابع دربارۀ ادبیات گفته می‌شود( اوحدیان و غفاری، 1388: 28)؛ تأثیر مدرنیته در آثار ادبی را بیشتر با خواندن آثار ویلیام باتلر ییتس(WilliamBatlaryeats)، رمان‌های جیمز جویس(James Joece) و نوشته‌های ویرجینیا وولف (Virginia woolf) ‌می­توان یافت. در جستجوی زمان از دست رفتۀ (In Search Of Lost  Time) مارسل پروست(MarcelProust) و سرزمین بی‌حاصل (The waste land) تی. اس. الیوت (T.S.Eliot) از نمونه­های دیگر هستند. ادبیات مدرنیستی را در حد فاصل واپسین دهۀ قرن 19 میلادی و پایان جنگ دوم جهانی قرار می‌دهند؛ اما تأثیر آن به­ویژه در مسائل مربوط به زبان، در زمان ما نیز مشهود است. در ادامۀ این موضوع، به بررسی ویژگي‌های ادبیات مدرنیستی خواهیم پرداخت.

 

 

عوامل مؤثر بر تحوّل در ادبیات

  1. پیدایش طبقات جدید

گفتیم که رشد صنعت در قرن 19 سرعت زیادی گرفته بود، که پیدایش طبقات جدیدی از جمله طبقۀ بورژوا و طبقۀ کارگر و شهرنشین را به همراه آورد. کم‌کم اتحادیه‌های کارگری شکل گرفتند و به دنبال آن ادبیات خاص این قشر و فعالان صنعتی. ادبیات رئالیستی به نمایش زوال جامعۀ سرمایه‌داری و پیدایش طبقۀ بورژوا و کارگری می‌پرداخت.

  1. مطالعۀ فرهنگ‌های دیگر

گفتیم که در ابتدای تحوّلات مدرن، اروپا شروع به استعمار کشورهای دیگر کرد. مطالعۀ فرهنگ این کشور‌ها تأثیر زیادی بر اروپاییان نهاد و نگرش جدیدی در ادبیات اروپا ایجاد کرد. در کارهای مدرنیستی می‌توان رد پای اندیشه‌های بوداییسم و حتی ثنویت ایران باستان را مشاهده کرد(همان:30).شایستۀ ذکر است نقش ادبیات ایران­ زمین در این  میان یک سر و گردن از ادب دیگر ملت­ها بالاتر بوده است. هرچند غرب قرن 19 بر ویژگی‌های ملی‌گرایانۀ ادبیات فارسی تأکید داشت، اما سرانجام توانست این ادبیات را با خود مأنوس کند. امرسون (Emerson) در آمریکا و شاعران ویکتوریایی در انگلستان به طور موفقیت‌آمیزی توانستند ادبیات فارسی را با شیوۀ تفکر و قالب‌های بیانی انگلیسی منطبق سازند. بعدها سر دنیسون راس (Edward Denison Rass) آشکارا می‌گفت که از میان تمام شاعران آسیایی، ایرانیان بیش از همه برای خوانندگان انگلیسی آشنا هستند. (یوحنا، 1385: 255)

  1. طرح هنر برای هنر

اصل زیبایی‌شناسی تا قبل از دورۀ مدرن این بود، که هنر تقلیدی از زندگی است؛ یعنی هنر باید حقیقت را دربارۀ زندگی بگوید و کمک کند تا زندگی تحمل‌پذیر‌تر شود. با پیدایش رمانتیک‌ها در اواخر قرن 17، این ایده به چالش کشیده شد. در اواخر قرن 19، ادبیات شکل وارونه‌ای به خود گرفت؛ یعنی به گفتۀ اسکار وایلد(Oscarwilde) «زندگی تقلیدی از هنر است»(لاج، 1373: 384)؛ یعنی ابتدا هنرمند با ساختارهای ذهنی‌اش چیزی را درک می‌کند و می‌سازد، و آن‌گاه همان هنر ساختارهای ذهنی را همان موقع که مناسب یا راضی‌کننده نباشد، تعویض یا بازسازی می‌کند. در همین دوران سمبولیست‌ها سر برآوردند. آن‌ها در کنار کلاسیک‌ها، رمانتیک‌ها، رئالیست‌ها و ناتورالیست‌ها بیش از همه به مدرنیست‌ها نزدیک هستند. سمبولیست‌ها شاعران نومید و بدبین بودند و این را از توصیفات و موضوعات آن‌ها مي‌توان یافت.(سیدحسینی، 1371: 534 و 535) به نظر می‌رسد نخستین جرقه‌های ادبیات مدرنیستی را در آثار سمبلیک ادگار آلن پو(Edgar Allen poe) و شارل بودلر می­توان یافت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی