دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

کاریمیراد اد. اشمیت در «اکسپرسیونیزموس» می نویسد: «فضای هنرمند اکسپرسیونیست، بدین ترتیب تبدیل به رویایی می شود که در سر می پروراند. او نمی بیند، نگاه می کند. وصف نمی کند، تجربه         می کند. باز تولید نمی کند، شکل می دهد. دیگر از زنجیره امور واقع خبری نیست: کارخانه ها، خانه ها، بیماری، فواحش، صیحه ها و گرسنگی. حال اینجا تصویر ذهنی آن ها را می بینیم.» « فرنس ،90 ،47 »

به عبارت دیگر یعنی درون مایه هایی که اکسپرسیونیست ها به آن می پردازند و روحشان نسبت به آن حساسیت ویژه ای دارد با موضوعات مورد علاقه  ناتورالیست ها  تفاوت بخصوصی ندارد؛ اما نوع نگاه و بینش هر کدام از این جنبش های فکری- هنری؛ تفاوت های عظیمی را در خلق آثار، تولید می کند.

اکسپرسیونیست ها واقعیات را قاب نمی کنند که به مخاطب تحویل دهند؛ آنها هر پدیده ای را در        رویاهایشان می بینند و نسبت به سلایق و تجربه های شخصی، احساسی که در ذهنشان درباره آن موضوع به وجود می آید را با شوری سر مستانه و التهابی سوزنده بیان می کنند. ممکن است این ذهن گرایی فوق العاده باعث به وجود آمدن تصویر های غریب و ناساز با منطق روزمره زندگی انسان ها شود. اما آنها از این مورد باکی  ندارند بلکه کاملا برعکس باعث می شود دستشان در خلق ایماژهای نو و استعاره های دور از ذهن باز باشد. کلمات هم که به سان مواد اولیه در دست شاعر هستند هم بار معنایی جدید تری به خود می گیرند و در کل شعر تبدیل به یک تابلو نقاشی آبستره ( انتزاعی) شده و به گونه ای به ظاهر متناقض حقایق را بازگو می کنند.

مثال جالبی از ذهن گرایی در «مقالات شمس» وجود دارد که می گوید: «مرد آن باشد که در ناخوشی، خوش باشد و در غم، شاد. زیرا که داند که آن مراد در نا مرادی همچنین درپیچیده است. در آن بی مرادی، امید مراد است و در آن مراد، غصه ی رسیدن به بی مرادی. آن روز که نوبت تب من بودی، شاد بودمی که می رسید نوبت صحت فردا و آن روز که نوبت صحت بودی، در غصه بودمی که فردا تب خواهد بودن» «مقالات شمس،1349 ،194»

طبق دیدگاه شمس فرزانه، پدیده ها به خودی خود ماهیت و وجود اصیل و ثابتی ندارند بلکه این سالک است که نسبت به تفکر و اندیشه ای که در قبال مسائل و پدیده های عالم کون و فساد دارد به آنها هویت می بخشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا